ce locomotiva e asta?

Totul despre material rulant, infrastructura, etc.
catalin

Mesaj de catalin » Mar Feb 12, 2008 10:27 pm

La Timisoara, in curtea fabricii, e o locomotiva cu o valoare cel putin egala cu E 69. Nu are nici o legatura constructiva cu cea de la Dej.
Cea de la Timisoara este o locomotiva electrica, cu alimentare din pantograf, si din marturiile adunate prin 1987 inca mai remorca vagoanele de bere ale fabricii prin Piata Traian, pana la gara Timisoara Est. Locomotiva e botezata simplu L2 (mai are o sora L3, un unicat pe 4 osii) si e construita in 1928.

Cea de la Dej e electrica pe acumulatori, nu diesel mecanica, si nu are nici o legatura cu cea de la Apemin. E construita de AEG si a fost adusa in 1908 pentru manevra in portul Constanta. Are 2 motoare cu puterea totala de 110kw si inca mai era folosita prin 1980.

Locomotiva a stat ani buni in depoul Bucuresti, chiar langa gardul care separa institutia de Calea Grivitei. O vreme i-a tinut de urat 150.025 care zacea pe atunci prin Bucuresti...si... i-am mai tinut si eu de urat uneori prin anii studentiei.

E69 e doar un exponent al unui desen tindustrial asociat cu anii '20/30. Locomotivele concepute in acest fel sunt muuuult mai multe.
Ultima oară modificat Mie Feb 13, 2008 12:03 am de către catalin, modificat de 4 ori în total.
All aboard !
kablu

Mesaj de kablu » Mar Feb 12, 2008 11:09 pm

Prognosis scrie:Este E69-02
Nu prea cred .....in curtea fabricii de bere din timisoara :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Eu cred mai degraba ca e un tramvai care a mai fost folosit si acum vreo 10 ani la curatatul sinelor si era vopsit in galben si alb .... au fost si la Oradea cateva asemanatoare poti vedea[Link Removed for Guests]
Good luck !
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
Vlad-AR

Mesaj de Vlad-AR » Mie Iun 22, 2011 11:24 am

nu cumva e si aici ? [Link Removed for Guests]
Sau e altceva?
Crios

Mesaj de Crios » Mie Dec 18, 2013 2:28 pm

Pana la urma, ce locomotiva este cea din curtea fabricii de bere Ursus Breweries (Timisoreana)?
Pentru reamintire am pus cateva poze.
Imagine
Imagine
Imagine
Placa asta este prinsa de locomotiva cu pricina.
Imagine
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Bafta!
Amiralul

Mesaj de Amiralul » Mie Dec 18, 2013 7:41 pm

In trecut se transporta marfa pe linia de tramvai,tractiunea fiind asigurata de aceasta ''locomotiva''.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Discutii generale despre caile ferate din Romania”