Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Radu Sofran , un inceput

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Mar Feb 01, 2011 12:49 am

[Link Removed for Guests]
radu sofran

Mesaj de radu sofran » Mar Feb 01, 2011 12:53 am

aulin

Mesaj de aulin » Mar Feb 01, 2011 9:59 am

radu sofran scrie: [Link Removed for Guests]

Bine ai revenit printre noi,...diorama de 5/2 :-(
EA-ul a ramas fara un tampon,nu ai gasit ceva asemanator pt.inlocuire?
zolaadi

Mesaj de zolaadi » Mar Feb 01, 2011 5:21 pm

Foarte frumoasa diorama! Felicitari. As avea totusi de remarcat ceva care imi sare in ochi rapid: terasamentul nu este foarte real, se vede plasticul de baza, poate un strat subtire de pietris ar ajuta. Pozitia brazilor de sub telecabina iar nu pare reala , deoarece normal, datorita geotropismului pozitiv, acestia tind sa fie drepti, indiferent de cat de inclinat este solul.
De unde ai facut rost de blocurile de locuinte? as vrea sa iau asa ceva.
In rest, totul este super la o prima vedere.
Bafta in continuare!
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mar Feb 01, 2011 8:42 pm

@aulin!!!
continua sa plingi s-a modificat ...diorama este 8/2.3 metra!!! :-(
@zolaadi
banuiesc ca acolo a avut loc o alunecare de teren!!! :lol:
C.G. LEONARD
Americanu

Mesaj de Americanu » Joi Feb 03, 2011 5:34 pm

Felicitari pt realizare si haidem sa criticam un pic ca e pe gratis.

Din ce am observat asa rapid din poze:

x-capatul statiei din plan indepartat de usa
y-capatul statiei cel mai apropiat de usa

1. intrarea din x este cel putin neinspirata si ar fii recomandata refacerea ei.
-nu utilizezi spatiul deloc eficient
-nu ai intrare pe mai multe linii de garare din linia curenta
-din cele doua aspecte de mai sus vor rezulta numeroase probleme in eventualitatea unei automatizari
- de asemenea si impactul vizual nu este foarte placut
-semnalele de intrare nu sunt asezate corect- acestea de obicei se aseaza relativ liniar cu mici variatii

2. liniile moarte nu au finalitatea niciodata in apexul curbei unei liniii principale curente (exista cateva cazuri extreme dar situatia nu este conforma cu realitatea si nu este foarte atragatoare din punct de vedere vizual)

3. terasamentul trebuie completat cu pietris pt a arata cat mai realist

4 brazii de pe munte arata de parca ar fii fost loviti de uraganul Katrina. contrar credintei populare nu toti brazii sunt drepti dar totusi....... nici chiar asa.

5. atentie la imaginea de fundal. nu este HO si nu integreaza diorama in peisajul general

6. in general nu se recomanda ca in acelasi nivel sa existe elemente de traseu distincte care sa nu fie integrate in planuri diferite. atentie la partea de traseu din spatele orasului:trebuie integrata intr-un anumit context si SEPARATA vizual de oras.

7. nu cred ca iti poti construi o locuinta sub un pod metalic de cale ferata suspendat la acea dimensiune

8 capatul Y trebuie de asemenea revizuit cam din aceleasi considerente ca la X- aici ar fii si mai multe elemente de discutat
:grin:

9 copacii nu se pun niciodata la limita planului orasului-elimina senzatia de adancime

10. un tunel feroviar de obicei trece printr-un munte si nu pe sub un orasel

11. copacii in mod natural nu cresc in linie dreapta decat daca sunt saditi asa. pe margina unei sosele este ok sa ai copaci aliniati in rest nu prea.......
Absence of evidence is not evidence of absence<br>
mity

Mesaj de mity » Joi Feb 03, 2011 7:45 pm

SUPER locul de reculegere! :)
Imagine
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Feb 03, 2011 11:05 pm

Cine a facut telecabina aia ? Brawa ?
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
mity

Mesaj de mity » Vin Feb 04, 2011 8:34 am

Telecabina TITLIS este fă’cut㒠de BRAWA.

Aici gă’seşti un link la producă’tor [Link Removed for Guests]
Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Vin Feb 04, 2011 10:36 pm

Americanu scrie:Felicitari pt realizare si haidem sa criticam un pic ca e pe gratis.

Din ce am observat asa rapid din poze:

x-capatul statiei din plan indepartat de usa
y-capatul statiei cel mai apropiat de usa

1. intrarea din x este cel putin neinspirata si ar fii recomandata refacerea ei.
-nu utilizezi spatiul deloc eficient
-nu ai intrare pe mai multe linii de garare din linia curenta
-din cele doua aspecte de mai sus vor rezulta numeroase probleme in eventualitatea unei automatizari
- de asemenea si impactul vizual nu este foarte placut
-semnalele de intrare nu sunt asezate corect- acestea de obicei se aseaza relativ liniar cu mici variatii

2. liniile moarte nu au finalitatea niciodata in apexul curbei unei liniii principale curente (exista cateva cazuri extreme dar situatia nu este conforma cu realitatea si nu este foarte atragatoare din punct de vedere vizual)

3. terasamentul trebuie completat cu pietris pt a arata cat mai realist

4 brazii de pe munte arata de parca ar fii fost loviti de uraganul Katrina. contrar credintei populare nu toti brazii sunt drepti dar totusi....... nici chiar asa.

5. atentie la imaginea de fundal. nu este HO si nu integreaza diorama in peisajul general

6. in general nu se recomanda ca in acelasi nivel sa existe elemente de traseu distincte care sa nu fie integrate in planuri diferite. atentie la partea de traseu din spatele orasului:trebuie integrata intr-un anumit context si SEPARATA vizual de oras.

7. nu cred ca iti poti construi o locuinta sub un pod metalic de cale ferata suspendat la acea dimensiune

8 capatul Y trebuie de asemenea revizuit cam din aceleasi considerente ca la X- aici ar fii si mai multe elemente de discutat

9 copacii nu se pun niciodata la limita planului orasului-elimina senzatia de adancime

10. un tunel feroviar de obicei trece printr-un munte si nu pe sub un orasel

11. copacii in mod natural nu cresc in linie dreapta decat daca sunt saditi asa. pe margina unei sosele este ok sa ai copaci aliniati in rest nu prea.......
Prietene,

Cer eu scuze ca nu au fost indeplinite sau atinse toate cele punctate de tine dar aici avem un indragostit de trenuri care, uneori, nu pune mare accent pe latura realistica sau artistica a machetei.
O sa incercam sa-i indreptam aceste lipsuri, cu eleganta si tact, astfel incat sa creada ca el a avut initiativa.

Multumiri pentru analiza.
Sper, daca-mi dai ocazia, sa intorc serviciul, evident, cu mare placere.

Spor!
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”