Robert si diorama lui

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 10:26 am

robertanasa scrie:
LDH scrie:
robertanasa scrie:Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama.
Vezi pe forum la "Bucla de intoarcere"

Daca nu gasesti, cum am ceva timp, iti pun eu doua scheme :wink:
Multumesc frumos! Decat sa fac o ditamai inginerie mai bine trec pa Marklin.

Ideea este ca in prima faza vreau sa fac doar gara pe doua module. Poate ne intalnim sambata si mai imi dai cate un sfat.
De ce nu daca Imagine
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 12:05 pm

Robert,

Ca tot facui je o pauza de activitate si ma gandii la ce zisasi
robertanasa scrie: La mine cel mai simplu traseu trebuie sa aiba linie dubla neaparat
ia spune mataluta de ce vrei neaparat linie dubla si mai ales de ce tii mortis sa ai o statie de parcurs si nu una de capat de linie?

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 1:10 pm

Vreau linie dubla pentru ca asa-i place ochiului meu iar o statie cu capat de linie nu este pe gustul meu. Vreau ceva care sa-mi placa din toate punctele de vedere.
Sunt obsedat, nu?!
Scuza-ma ca te tot zapacesc cu ce-mi doresc. Nu-ti mai spun ca-mi doresc o adevarata increngatura de linii si incrucisari dar asta este pe alta macheta. :grin:
Cu respect,
Robert
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 1:24 pm

robertanasa scrie:Vreau linie dubla pentru ca asa-i place ochiului meu iar o statie cu capat de linie nu este pe gustul meu. Vreau ceva care sa-mi placa din toate punctele de vedere.
Sunt obsedat, nu?!
Nu esti dar daca reduci linia dubla la una simpla ai mai mult spatiu (suprafata) pentru dezvoltarea statiei cu anexe care mai de care: depozite, rampe, depou cu placa turnanta (vezi [Link Removed for Guests] si [Link Removed for Guests])

Faptul ca ai linie dubla nu te avantajeaza prea mult.
In schema ta apar la ambele capete tunele.
Nu ca nu ar da bine dar statia este ca intr-o "galeata" iar muntii din jur sunt mai mult niste delusoare :mrgreen:

Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 2:45 pm

Stiu ce vrei sa zici dar eu tot vreau linie dubla. Oricum eu momentan fac doar gara nu si traseul, asa ca nu mai conteaza daca este dubla sau nu.
Cu respect,
Robert
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 4:01 pm

robertanasa scrie: nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda.
Departe de mine acest gand.... :grin:
A fost doar putina critica (pe drept ,parerea mea ).Este clar ca de multe ori nu poti evita sa mergi in cerc cu trenurile.Dar iti trebuie mai multe linii de manevra (depozite ,remize,fabrici etc).Si mie imi place ceva pe doua linii unde merge un ICE ,IC ,marfare lungi etc).
Acum cativa ani am vazut intr-o Miba o diorama chiar mai mica ca marime ca a ta,la HO(2,2m x 1,2m) .Avea o linie dubla (se vedea o bucata de Paradestrecke intre doua tunele)pe nivelul de jos ,iar un nivel mai sus avea o linie secundara cu o gara (cu remiza etc).Deci pe nivelul de jos puteau circula 4 trenuri (cate 2 se tot schimbau,in timp ce 2 faceau pauza sub deal,invizibile.).Iar pe nivelul mai sus (care nu avea legatura cu cel de jos) se putea merge in liniste cu garnituri scurte,si se puteau face manevre.Cum ai loc ceva mai mult,se poate face si o legatura intre cele doua nivele.Daca vrei am sa caut si am sa pun ceva poze.
Rudi, I am a Santa Fe Fan
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 4:31 pm

SantaFeFan scrie:
robertanasa scrie: nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda.
Departe de mine acest gand.... :grin:
A fost doar putina critica (pe drept ,parerea mea ).Este clar ca de multe ori nu poti evita sa mergi in cerc cu trenurile.Dar iti trebuie mai multe linii de manevra (depozite ,remize,fabrici etc).Si mie imi place ceva pe doua linii unde merge un ICE ,IC ,marfare lungi etc).
Acum cativa ani am vazut intr-o Miba o diorama chiar mai mica ca marime ca a ta,la HO(2,2m x 1,2m) .Avea o linie dubla (se vedea o bucata de Paradestrecke intre doua tunele)pe nivelul de jos ,iar un nivel mai sus avea o linie secundara cu o gara (cu remiza etc).Deci pe nivelul de jos puteau circula 4 trenuri (cate 2 se tot schimbau,in timp ce 2 faceau pauza sub deal,invizibile.).Iar pe nivelul mai sus (care nu avea legatura cu cel de jos) se putea merge in liniste cu garnituri scurte,si se puteau face manevre.Cum ai loc ceva mai mult,se poate face si o legatura intre cele doua nivele.Daca vrei am sa caut si am sa pun ceva poze.
Daca ai gasi niste poze ar fi super. Sigur era H0? :-D
Poate imi dai un pic de inspiratie ca sunt in pana rau de idei.
Multumesc frumos pentru sprijin!
Cu respect,
Robert
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 4:35 pm

O sa caut deseara ,deoarece trebuie acum sa plec in oras.
Dar era sigur HO :-D
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 5:54 pm

Salut,
Am pozat doar asa (nu am mai tras prin scanner).Se vede si planul dioramei:
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 6:08 pm

robertanasa scrie:Stiu ce vrei sa zici dar eu tot vreau linie dubla. Oricum eu momentan fac doar gara nu si traseul, asa ca nu mai conteaza daca este dubla sau nu.
Pai tu momentan faci doar gara :grin: si tocmai aici nu este bine.

La asemenea sprafata trebuie gandit totul in ansamblu nu pe bucati deoarece nu te poti intinde ce vrei si te trezesti ca ai o gara foarte frumoasa si ca sa inchizi cercul trebuie sa dai gauri in pereti :mrgreen:
SantaFeFan scrie:Am pozat doar asa (nu am mai tras prin scanner).Se vede si planul dioramei:

He, he am gandit si eu ceva asemanator dar putin mai dezvoltat.

Ce mica e lumea :grin: si ce seamana ideile :wink:

Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 8:18 pm

LDH scrie:
robertanasa scrie:
He, he am gandit si eu ceva asemanator dar putin mai dezvoltat.

Ce mica e lumea :grin: si ce seamana ideile :wink:

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
Desigur este doar ca idee ,normal ca se pot face modificari .Dar se vede ,si pe loc mic se poate face ceva frumos.Mai ales ca Robert , vrea multe .....pe un loc relativ mic (la HO ).Asa pot circula jos garnituri lungi ,iar sus se poate "manevra si putina joaca" dupa chef si voie.... :lautar:
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 8:33 pm

Pai vezi ca este un circuit inchis in forma de 8 suprapus.

Al meu asa este si din cate vad in poza este la fel
Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 9:12 pm

Da este un 8 ,iar jos un circuit dublu (exact ce vrea Robert)
Dar avantajul este ca se poate face o gara frumoasa pe o linie (cu remiza etc ) ,iar jos pot circula trenuri mai lungi (si cu loco electrice).
Iar cum Robert are loc mai mult ceva ,razele pot fi mai mari si mai elegante :roll:
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 9:40 pm

Aha, acuma am vazut.

Eu nu am circuitul de jos

La mine jos, sau nivelul -10 cm :grin: inseamna un triaj sub planseta unde sa stea garniturile si sa aduc ce vreau la nivelul +/- 0.00
Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Joi Iun 05, 2008 9:48 pm

Scrie si in titlul articolului :Oval cu 8 :grin:
Pe bune.....mie imi place diorama ,este simpla ,dar daca te uiti bine are de toate: Paradestrecke pentru trenuri "lungi" , o gara pe o linie secundara (charme :grin: ,remiza etc),catenara ,verdeata si multe altele .Si asta pe o suprafata mica ,si nu pare incarcata :-?
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”