Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Robert si diorama lui

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mai 02, 2008 11:07 pm

credeam ca ne spui despre ceferizarea Br 55 :-P
Cosmin
[Link Removed for Guests]
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Vin Mai 02, 2008 11:13 pm

cosmin78 scrie:credeam ca ne spui despre ceferizarea Br 55 :-P
Am si uitat sa mai lucrez la el. Am fost asa prins luna asta cu serviciul ca nici nu m-am atins de trenulete. :mask:

Oricum am facut o intorsatura de 180 grade si nu o voi mai face CFR. O voi transforma in DRG si va avea si weathering. Sper ca intr-o luna sa fie gata.
Cu respect,
Robert
LDH

Mesaj de LDH » Vin Mai 02, 2008 11:16 pm

robertanasa scrie:

Oricum am facut o intorsatura de 180 grade si nu o voi mai face CFR. O voi transforma in DRG si va avea si weathering. Sper ca intr-o luna sa fie gata.
Vezi sa nu iasa CCCP :-D
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mar Iun 03, 2008 7:53 am

Salut Robert!

Vezi ca mi-ai dat de lucru si dupa ce am vorbit nu mi-a dat pace ideea ta cu liniile si am incropit ceva.

O sa fie asa cum vrei dar, in prima faza, cu linie simpla si daca totul este in regula incercam si cu linie dubla.

Te rog sa-mi confirmi daca suprafata a ramas aceiasi 2,40 m x 1,25 m

:cafea:

p.s.Cu linie simpla nu mai ai bataie de cap cu ce produce si ce nu produce ROCO :wink:
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Iun 03, 2008 5:56 pm

Ca si suprafata cred ca vreau sa fie de 3,60 m x 1,20 m si sa fie compusa din 6 module. Uite o schema cu care m-am tot jucat care nu este finala si despre care ti-am vorbit:
Ce este cu rosu nu se vede. Oricum ai da-o la aceasta schema, intru in scurt-circuit.
Ultima oară modificat Joi Iun 05, 2008 9:20 am de către robertanasa, modificat de 2 ori în total.
Cu respect,
Robert
LDH

Mesaj de LDH » Mar Iun 03, 2008 7:15 pm

robertanasa scrie:Ca si suprafata cred ca vreau sa fie de 3,60 m x 1,20 m si sa fie compusa din 6 module. Uite schema cu care m-am tot jucat si despre care ti-am vorbit:
Ce este cu rosu nu se vede. Oricum ai da-o la aceasta schema, intru in scurt-circuit.
Pai bine nenea acuma spui ca vrei 3,60 m x 1,20 m :-x dupa ce mi-am tocit neuronii sa iti fac doua nivele inghesuite pe 2,40 m x 1,25 m?

Bunnn, de tinut minte pentru data viitoare :-x

De schema ta nu mai zic nimic ...

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Mar Iun 03, 2008 7:33 pm

Pai, daca tot e modulara diorama m-am gandit ca o pot face si de 3,60 m x 1,20 m. Vreau sa fac pe aceasta diorama o gara mare de 2 m. :grin:
Cu respect,
Robert
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Iun 04, 2008 5:57 pm

sincer, robert. schema nu-mi place deloc. e prea simpla si prea "shomulgen", vorba lui lok. nici nu poti rula doua trenuri deodata. la spatiul pe care il dedici dioramei, ar merita mai mult, ceva mai complex. parerea mea ... care este.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Iun 04, 2008 6:12 pm

Sau poate ceva mai simplu dar cu o tema mai interesanta :wink:
Toate cele bune,
LDH
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mie Iun 04, 2008 6:47 pm

Nici mie nu-mi place.....Prea arata ca in cataloagele "vinovatilor...." (Märklin ,Trix,Fleischmann etc).Deci fara fantezie :roll:
Nu vad niciunde linii care duc la diferite fabrici ,remize etc.Ce fac trenurile ?Merg doar in cerc ? asa o sa te plictiseti de aceasta diorama asa de repede,pana nici nu va fi gata.Un tren trebuie sa aibe un rol.Deci un tren de pasageri trebuie sa lase impresia ca vine de la A ....opreste la B.....si merge mai departe la C .....Un marfar distribuie diferite vagoane la diferite fabrici ,industrii etc.Ce inclinatie are panta respectiva care urca acolo in dreapta ?Trebuie sa treci pe alt nivel 8-10 cm pe o distanta foarte scurta ?
Pe acel spatiu se poate face ceva frumos .Si Vorba lui LDH :Un traseu poate simplu ,dar frumos realizat .
Rudi, I am a Santa Fe Fan
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 9:18 am

Stati linistiti, este doar un desen de baza pe care vreau sa dezvolt un traseu. O idee de circuit. Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama. Asta inseamna sa te pripesti sau doar sa te pricepi la istorie feroviara, nu?!
;-)
Acum, dupa ce ati aflat poate imi spuneti si mie cum se poate remedia aceasta problema in aceasta situatie. Multumesc frumos!
Cu respect,
Robert
LDH

Mesaj de LDH » Joi Iun 05, 2008 9:21 am

robertanasa scrie:Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama.
Vezi pe forum la "Bucla de intoarcere"

Daca nu gasesti, cum am ceva timp, iti pun eu doua scheme :wink:
Toate cele bune,
LDH
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 9:39 am

SantaFeFan scrie:Nici mie nu-mi place.....Prea arata ca in cataloagele "vinovatilor...." (Märklin ,Trix,Fleischmann etc).Deci fara fantezie :roll:
Nu vad niciunde linii care duc la diferite fabrici ,remize etc.Ce fac trenurile ?Merg doar in cerc ? asa o sa te plictiseti de aceasta diorama asa de repede,pana nici nu va fi gata.Un tren trebuie sa aibe un rol.Deci un tren de pasageri trebuie sa lase impresia ca vine de la A ....opreste la B.....si merge mai departe la C .....Un marfar distribuie diferite vagoane la diferite fabrici ,industrii etc.Ce inclinatie are panta respectiva care urca acolo in dreapta ?Trebuie sa treci pe alt nivel 8-10 cm pe o distanta foarte scurta ?
Pe acel spatiu se poate face ceva frumos .Si Vorba lui LDH :Un traseu poate simplu ,dar frumos realizat .
Ai dreptate! Oricum ai face tot in cerc trebuie sa mergi pentru ca asta este situatia data de suprafata. La mine cel mai simplu traseu trebuie sa aiba linie dubla neaparat. Cred ca am facut peste zece scheme de traseu si tot nu am reusit sa ajung la o concluzie finala. E, greu! In principiu cred ca pana la urma am sa-mi fac doar o gara care sa aiba cam 2,40 m lungime si sa intre pe doua module si apoi mai vad ce voi mai face si pe restul de module ramase. In gara vreau sa am un minim de patru linii, practic la schema de mai sus mai mult m-am gandit la gara, restul a fost o joaca in cautarea unei variante finale dar nu-mi place nici sa ma bati cu sapca uda. Speranta mea este tot la LDH.
Cu respect,
Robert
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 9:41 am

lupul_alb scrie:sincer, robert. schema nu-mi place deloc. e prea simpla si prea "shomulgen", vorba lui lok. nici nu poti rula doua trenuri deodata. la spatiul pe care il dedici dioramei, ar merita mai mult, ceva mai complex. parerea mea ... care este.
:-D
Adevarul este ca nici tu n-ai un "shomulen" acasa. :-D
Cu respect,
Robert
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Iun 05, 2008 9:51 am

LDH scrie:
robertanasa scrie:Am vrut sa va arat ca in situatia de mai sus orice ai face se intra in scurt-circuit, dar se pare ca nu v-ati dat seama.
Vezi pe forum la "Bucla de intoarcere"

Daca nu gasesti, cum am ceva timp, iti pun eu doua scheme :wink:
Multumesc frumos! Decat sa fac o ditamai inginerie mai bine trec pa Marklin.

Ideea este ca in prima faza vreau sa fac doar gara pe doua module. Poate ne intalnim sambata si mai imi dai cate un sfat.
Cu respect,
Robert
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”