Depoul lui Endo

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Noi 22, 2010 9:58 pm

Aplicatie practica cu trenuletele... :mrgreen:
[Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Lun Noi 22, 2010 10:03 pm

Io as plasa pe platforme trabuce si whisky de contrabenzi, si pentru aderenta la sina as recurge la faina etnobotanica parapsihologica.

Pe viitor, gandeste-te la un 01 Trix sau PCM, vei lasa zerotreiu' deoparte ;-)

macleod

Mesaj de macleod » Mar Noi 23, 2010 12:35 am

BeRe are mere, eu as vrea o bere (deocamdata in varianta lichida)
ar fi o idee de servit la masa alune, nuci si floricele in gondola ho, dar firmiturile nu prea fac bine la motoru de bereu, asa ca ramane doar la nivel de prototip
Pentru maniacul din tine:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Noi 23, 2010 8:11 am

Pe viitor, gandeste-te la un 01 Trix sau PCM, vei lasa zerotreiu' deoparte
Ma gandesc deja la 01, dar mai intai as vrea o locomotiva-tender, ca nu am... :wink:
BeRe are mere, eu as vrea o bere (deocamdata in varianta lichida)
Si eu as vrea, dar transportul era pentru ala mic. Probabil ca in jurul bradului o sa ruleze garnitura. Ziua cu cereale, lapte si fructe, seara cu bere, carnati si sarmale. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Noi 25, 2010 12:37 am

M-am jucat putin aici...

Ma gandeam la o pagina de prezentare a colectiei. Deocamdata e in stadiul de teste. Daca aveti sugestii le astept cu placere. Mi se pare o solutie mai buna decat photobucket-ul. :-P
lucas_littleboy

Mesaj de lucas_littleboy » Joi Noi 25, 2010 6:37 am

arata periculos de bine.o idee de nota 20.
lucas
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Noi 25, 2010 11:35 pm

Multumesc! Daca ai timp sa butonezi abia astept sa vad cate ceva... :mrgreen:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Noi 29, 2010 10:17 pm

:( Zi neagra. Hercules-ul a cazut de la un metru inaltime direct pe parchet. Faptuitorul este plodu' meu. Am inteles ca a tras de o sina unde era expusa "fara sa vrea" - relateaza maica-sa, care intre noi fie vorba cred ca il cam acopera... :-P Eu ma aflam in bucatarie. Am auzit bufnitura, s-a zguduit podeaua, am simtit vibratiile care au urcat pe sira spinarii pana in crestet... Am alergat cu ochii in lacrimi :-( dandu-mi seama ce s-a intamplat... Erau mai multe locomotive acolo si o auzeam pe nevasta-mea... "sa vezi ce ne face tati !!!!" Am ajuns... Ea zacea acolo, jos... foarte jos, pe o parte... Abia mai respira 8O O iau cu grija si incep sa o examinez... Functiile vitale sunt in regula, i-am asigurat dupa ce am zbierat "Ce ai facut tati?" Se va face bine, dar va ramane cu sechele.
- vopsea sarita pe cabina;
- una din tevile de esapament stramba, fisurata;
- grilaj de pe acoperis rupt si lipit, cu lipsa o parte si stramb;
- fisura la far si deasupra la cealalta cabina;
- bara metalica cabina, strambata pana la cabina. Acolo a cazut initial... indreptata;
- scarite sarite, montate la loc;
Cam atat am vazut la prima mana. Initial am crezut ca nu e decat vopseaua putin sarita dar dupa aceea am descoperit una cate una problemele.
Ruleaza ok si se aude ok...

Imi inchipui ce ar fi fost daca cadea BR189 de langa ea. Cu ce are pe acoperis cred ca o faceam diesel... :-x

Pedeapsa pentru ala mic e ca nu-i mai pun trenuletele cateva zile... Pedeapsa pentru nevasta-mea, acuzata de lipsa de supraveghere este achizitionarea a inca una.... ;-) mai bine sa zicem doua locomotive :-D

Sa se invete minte domnule! Sa se invete minte!

O sa pun si imagini cu cicatricile...
lucas_littleboy

Mesaj de lucas_littleboy » Mar Noi 30, 2010 6:55 am

juniorului meu i-am facut cadou un startset mehano(cel cu mocanita) la varsta de un an si jumatate.a fost fascinat de acel cadou.de acolo a inceput totul si pt el si pt mine.apoi la 2,5 ani i-am dat din colectia mea o electrica piko.pe parcurs i-am diversificat colectia cu inca doua aburoase de le bachmann si cateva vagoane de calatori si marfa.asa a invatat sa-si aiba grija de jucarii stiind ca atunci cand le mai tavalea pe jos-lucru inevitabil la cei mici-rupea cate ceva de la ele si venea intr-un suflet ca sa le repar.stia ca ma supar atunci cand strica ceva la ele...nu-i mai trebuia nimic.asa a invatat sa le tina in mana,sa le puna pe sine,sa le cupleze...acum avand increderea sa-i dau pt o joaca scurta orice din colectia MEA(fiecare cu ale lui),bineinteles sub spraveghere stricta.oricum el zice ca ce are el este mai frumos decat ce am eu...chiar daca materialului lui rulant ii mai lipseste cate o bara,tampon,etc. :-D .eu recomand tuturor care au copii sa ii doteze si pe ei cu ceva de invartit pe linii pt a nu mai fi tentati sa navaleasca pe micile trenulete atunci cand le dam ocazia.ei avand trenuletel lor,o parte din curiozitate li si diminueaza,iar din inevitabilele accidente (cazaturi in special) vor stii cum sa se comporte cu aceste jucarii.toata familia trebuie sa se bucure, nu?
lucas
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Noi 30, 2010 11:11 am

Si puiul meu are niste material rulant de la Piko si Mehano, are si acces la celelalte piese, ba chiar il si las cateva zeci de secunde nesupravegheat si nu este nicio problema. Ieri a fost un accident. Probabil ca a vrut sa o ia fiind alaturi de maica-sa, dar intinzandu-se dupa ea s-a si dezechilibrat, a cazut cu mana peste sina si cand a tras-o locomotiva s-a prabusit.
Plastic! Asta este...
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Ian 30, 2011 9:25 pm

De curand au mai intrat in colectie 9 vagoane si am implinit un numar modest de 100 vagoane, aici fiind incluse si calatori si marfa. Numarul locomotivelor din dotare a ajuns la 19. Sper ca se va trece curand si de pragul de 20. Multe au fost cumparate aleatoriu, insa se pot lega ceva garnituri. Probabil ca in viitor vor fi vandute o parte dintre ele. In fine, sa punem imaginile...
O locomotiva NS pentru care aveam deja vagoane. Singurul criteriu pentru care am luat-o pentru ca mi se pare un model foarte urat... ca locomotiva, caci ruleaza impecabil.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Niste vagoane de marfa...
Ultimul este insotitor...
Mai sunt trei vagoane de calatori la care nu am foto acum, se vede capatul unuia langa locomotiva... :(

Numai bine !
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Feb 15, 2011 10:18 pm

New entries!
[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
macleod

Mesaj de macleod » Mie Feb 16, 2011 12:12 am

unde ai gasit vagonul de transport animale, if may i ask ?
e roco sau e piko ? sau nici una nici alta ?
Pentru maniacul din tine:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mie Feb 16, 2011 7:50 am

Yes, you may! Este Roco si este destul de OK, chiar dragut as spune... :-P \e ceva mai lung decat cele pe care le-am vazut la Piko.
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Feb 21, 2011 10:21 pm

CFR-ul este in expansiune... Probabil am ratat achizitia etajatelor, dar ...
Progresam pe alta parte... :-P
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”