Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Depoul lui Endo

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Mai 13, 2010 10:39 pm

Salutare tuturor!

Astazi a intrat in colectia depoului noua locomotiva CFR in culorile clasice: gri, albastru rosu si alb. A fost achizitionat si un decodor LokPilot 3.0 insa nu a fost suficient timp pentru montare. :-?
Pentru a imbogati colectia de vagoane CFR, a mai fost luat un vagon de dormit CFR, de la Heris, varianta albastra.

In total au intrat in colectie aproximativ 20 vagoane noi, majoritatea de calatori, dar si cateva de marfa, insa din pacate aparatul foto a suferit ceva defectiuni, pentru ca a picat prin mana lui bebe si nu am posibilitatea sa vi le prezint. O sa incerc sa le fotografiez cu telefonul sau sa postez exemlificativ niste imagini imprumutate :-P

De fapt sunt vreo 40 de vagoane caci am uitat ca a mai fost un calup, de data aceasta predominant de marfa.

Ar fi vorba pe scurt de vagoane: CFR, OBB, DB, SNCF, IC, NS etc pe care le-am gandit oarecum sa se asorteze cu locomotivele existente.

Chiar as vrea o parere legata de asta cand o sa vi le arat. Probabil ca nu se vor potrivi toate, dar avand in vedere si aspectele materiale, a meritat achizitionarea.

Va salut si incerc sa revin cat de curand! :-P
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Vin Mai 14, 2010 10:41 pm

Se pare ca aparatul foto mai misca ceva ... :-D

In consecinta am facut cateva foto, dupa cum urmeaza:
Ultima locomotiva romaneasca intrata in depou a fost digitalizata. Operatiunea a fost foarte simpla, cu precizarea ca, asa cum mai spunea cineva, carcasa s-a lasat mult mai greu scoasa decat la prima locomotiva (cea cu capete rosii). Recomand sa incercati largirea carcasei incepand din partea de mijloc, cu curaj. Plasticul este foarte elastic si astfel se departeaza toate clemele de prindere. :grin: Cu curaj dar cu delicatete! :-P
So...
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Alaturi de ea se afla un vagon de calatori IC DB iluminat, cu sistemul montat din fabrica si un Bord Bistro DB, neiluminat deocamdata. E in renovare ... :lol: :-D :-D :-D

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Cuplarea scurta prin cuplele roco arata foarte bine intre vagoane, dar din pacate focus-ul aparatului nu mai vrea sa functioneze si nu am imagini clare. Voi posta alta data.

Toate cele bune!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Mai 15, 2010 6:27 pm

Cele doua surate CFR, alaturi de verisoarele DB... :-D :-D :-D

:wink:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Mai 18, 2010 9:14 pm

Azi am luat aparat de fotografiat nou, cel vechi fiind extenuat si scos la pensie. Asa ca am facut repede cateva teste si sper sa va "incante" si voua privirea imaginile cu cele doua surori CFR. :grin:

Imi plac farurile de langa tampoane, care nu se regasesc la cea cu capete rosii.
Pantografele, chiar daca nu arata ca la Roco Professional, totusi nu sunt nici ca la Piko... Detaliile sunt bune.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Si din nou impreuna... nedespartite ... chiar in tandem as zice
:-D :-D :-D Caci asa vor rula o perioada...

Numai bine!
obiwan

Mesaj de obiwan » Mar Mai 18, 2010 11:26 pm

Endo, sa stii ca la Piko sunt si pantografe de calitate. Vezi E 63 DRG, sau E 93. Apoi poti face afirmatia, daca tine.

Daca ai un BR 185 sau alta noutate Hobby, de acord!
Endo_ro

Da

Mesaj de Endo_ro » Mar Mai 18, 2010 11:40 pm

Am uitat sa precizez :-( La mine Piko exista numai in varianta hobby. Un BR218 si un BR182. La ele ma refeream. De fapt am vrut sa spun ca nu mi se pare ca arata rau cele de la EA. Citisem pe undeva ca s-ar fi dorit pantografe mai bune. Desigur, n-ar fi fost rau, dar eu ma multumesc cu acestea :mrgreen: la fel de bine. :razz:
[Link Removed for Guests]

Succes!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Mai 20, 2010 7:25 pm

Colectia de vagoane se mareste din nou, dupa cum urmeaza:

- patru vagoane gondola, sub sigla SNCF, care se vor adauga la alte doua DB-uri si inca ceva vagonase de marfa pe osii...

O garnitura cu vagoane scurte va avea mereu un farmec aparte ;-) .

- un vagon calatori clasa a II-a DB, care se va alatura celui de clasa I si celui de clasa I/II, existente deja in colectie. Si de ce nu si la doua postale si de bagaje, care se asorteaza la culoare. :-D

- Inca doua vagoane DB IC AG cu decodor si sistem de iluminare din fabrica, ce se vor alatura celui de-al treilea care se simtea singur, stingher :-D :-D :-D

-un vagon de marfa OBB inchis ce este vanat de mai mult timp... :grin:

-si in final un vagon de insotire, la fel de dragut... :-P

Incerc sa revin cu noi imagini la materialul rulant neprezentat inca.

Toate cele bune!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Vin Mai 21, 2010 10:32 pm

Foto noi 8)

Toate cele bune!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Mai 23, 2010 12:22 am

BR218 Piko, starset, tunata cu lumini rosii.
Ceea ce apreciez la aceasta locomotiva este faptul ca oricat de murdare au fost sinele, niciodata nu s-a plans. De aceea a primit cateva vagonase dragute sa se joace cu ele. :-P

Toane cele bune!
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Dum Mai 23, 2010 11:58 am

Uitandu-ma la postul de mai sus, simt ca in viitor te paste si pe tine K.Bay-ul. :grin:
Cu respect,
Robert
Durul

Mesaj de Durul » Dum Mai 23, 2010 1:21 pm

Felicitari pentru frumoasa colectie :aplauze:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Mai 23, 2010 4:11 pm

@robertanasa
Uitandu-ma la postul de mai sus, simt ca in viitor te paste si pe tine K.Bay-ul.
Cam asa... :-P Nu stiu de ce, dar am impresia ca am si avut de la cine sa ma molipsesc! :mrgreen:

@Durul
Felicitari pentru frumoasa colectie
Multumesc! :wink: In acelasi timp recunosc ca in mare achizitiile sunt facute exclusiv dupa propriul gust, fara sa ma gandesc daca merg sau nu asortate. Voi vedea cum o dreg pe parcurs... :wink:
mmkelemen

Mesaj de mmkelemen » Dum Mai 23, 2010 4:28 pm

In acelasi timp recunosc ca in mare achizitiile sunt facute exclusiv dupa propriul gust, fara sa ma gandesc daca merg sau nu asortate. Voi vedea cum o dreg pe parcurs... :wink:
Stai linistit ca nu esti singurul.
Si eu ma ghidez dupa propriul gust in achizitionarea materialului rulant.
Cand imi place ceva incerc sa o cumpar si gata.
Multi sunt de alta parere dar eu asa ma orientez...
...deh, fiecare cu pasarica lui, eu am un stol intreg...
Bafta la trenulit!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Mai 30, 2010 3:03 pm

Va prezint ultima achizitie la Depoul Endo. Este vorba despre locomotiva BR140 DB. Foarte silentioasa, Pantografe foarte fin executate. O locomotiva specifica celor de la Roco.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

A fost pusa in aplicare si treaba cu placajul... O "diorama" cu care se poate juca si puiul meu, fara riscuri prea mari... :-D

Astfel s-a luat un placaj 150 x 110 cm pe care au fost asezate sine Roco (parerea mea e ca cele de la Piko sunt jalnice pe langa Roco), care au terasament, realizandu-se doua circuite R3 si R4 legate prin doua macazuri si inca ceva sine G200 si G185. Lipirea acestora s-a facut cu un adeziv special pentru lemn si plastic cu uscare rapida, cca 15 min.
Gata treaba...
Acum in 2 minute, se tranteste placajul cu pricina pe parchet sau in pat, dupa preferinta, se mufeaza alimentarea si se aseaza doua garnituri de tren, tot dupa preferinta, iar dupa plictiseala se aseaza langa perete. :roll:
Daca ne suparam putin desenam si o sosea, facem un relief de campie, punem si o casuta sau doua si iata cum o diorama devine accesibila si pentru categoria elevi, studenti, pensionari etc... :grin: Sfaramam mitul celor x mii de euro... :-D

Toate cele bune!
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Mai 31, 2010 7:29 pm

Romania Film prezinta:
:-P

Toate bune!
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”