Depoul lui Endo

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mar Noi 06, 2007 11:43 pm

Lumini Blue Tiger 2

Imagine

Imagine

Comparativ cu Class 66 ... tot Mehano.

Imagine

Imagine
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Noi 24, 2007 12:07 am

Si cum Nohab-ului meu ii rasufla lumina prin carcasa, m-am gandit sa ii vopsesc interiorul, dar cand am desfacut-o ... surpriza !!!

Are 2 difuzoare ... de-aia tipa asa de tare :-D

Imagine

Imagine

Inainte de vopsire.

Imagine

Si dupa.
aulin

Mesaj de aulin » Sâm Noi 24, 2007 12:24 pm

Deci,se mai vede lumina farurilor prin carcasa acum dupa vopsire?ce valori au cele doua difuzoare?vreau sa schimb si eu un difuzor mare cu doua mai mici si nu stiu ce sa caut
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Noi 24, 2007 12:42 pm

In zona vopsita nu mai rasufla deloc lumina. Mai trebuie sa vopsesc putin de tot spre geamuri, insa nu deranjeaza acum. Difuzoarele cred ca sunt de 0.5 W si 100 ohmi. O sa caut in prospect ca parca scrie. Sa nu pui din alea penale de la magazinele noastre de electronice ca nu sunt bune. Ori distorsioneaza ori se aud incet ori iti ard decodorul. Ceva nasol tot iese. A adus Rally difuzoare de 100 ohmi la diferite dimensiuni. ;-)
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Joi Ian 24, 2008 9:12 pm

Bine v-am regasit !!!

Din cauza unor probleme neidentificate inca nu am putut accesa forumul de acasa un timp destul de indelungat. Nici acum nu este totul ok pt ca nu pot accesa mesajele private ... Dar cum nemultumitului i se ia darul ... e bine si asa. :grin:

Prezentam pentru inceput un pod realizat de urgenta din TPF :-D

Imagine

Un Mertan pe care scrie Marklin in fata si China in spate :-D

Imagine

Aici insotit de niste figurine primite cadou din Paris ... ca si masinuta de 5 euro ... fata de 6 lei cat merita ...

Imagine

Politisti ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O gara cu depozit de la Faller

Imagine

Imagine

... cu weathering ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
MIRON

Mesaj de MIRON » Vin Ian 25, 2008 10:25 pm

ami puteti da si mie planurile......schitele de la peronul de la pg. 1???

multumesc
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Vin Ian 25, 2008 11:35 pm

@MIRON
Very Happy Iata peronul pe care incerc sa-l incropesc ... planuri preluate de la LDH ... multumiri pe aceasta cale ... ferata Laughing
Dupa cum se observa planurile au fost luate de la prietenul nostru LDH si din pacate nu regasesc subiectul cu pricina ... poate ar trebui luata legatura cu domnia sa. ;-)
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Feb 23, 2008 11:42 pm

Aveti idee de vreo diorama care sa aiba latimea mai mica de 100 cm ? Majoritatea celor mici sunt de 160x100. Nu ma deranjeaza mai lunga dar latimea e o problema deocamdata. H0-ul are nevoie de 1 m sa intoarca ? :( As putea sa o concep eu dar vreau macar un circuit inchis complet. :-(
rally

Mesaj de rally » Dum Feb 24, 2008 12:46 am

Cercul de sina R2 are 95-96 cm in diametru, iar pe tine ... ;-) cu "monstrii" tai Bombardier sau Class66, nu te vad bine pe un R1 ~80 cm diametru...
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Mie Feb 27, 2008 10:38 pm

@Rally
Sunt in dilema cu diorama pt ca nu am terminat reamenajarea apartamentului (cel mic :grin: ) si nu pot estima exact spatiul disponibil. Cum mutarea in cel mare va dura 1-3 ani trebuie gasita o solutie decenta pt trenuri :-| .
Achizitionarea celor doua masini (eu si al'batran) va ustura la buzunar insa sper sa ramana ceva maruntis si pt trenulete, care stau ambalate in dulap sa nu intre praful la ele. :-(
Pana reintru in starea de normalitate va urmaresc cu interes.
Sa nu uit ... bebeul care tre' sa vina in iulie pare a fi baietel ... asa ca nu am luat trenuri de pomana :-D Il fac CFR-ist. :grin:
tonyg

Mesaj de tonyg » Joi Feb 28, 2008 12:01 am

SA FIE INTR-UN CEAS BUN SI SA-TI TRAIASCA....CFR-ISTUL.
Al meu o sa fie cu aproximativ cateva zile maxim o luna (iunie) mai in varsta - (destul cat sa ii dea peste maini aluia mic al tau cu un Br 218 :D ) sarcina usoara sotiei si sa fie sanatos si pentru ca si eu urmeaza sa imi schimb masina sa faci 1 milion de km fara reparatii......... cat despre capitolul dulap iar trebuie sa te felicit desi sper ca odata cu bebeul sa incep si diorama ca ma mut la patru camere si sa imi mut si topicu cu doua rubrici mai sus...... :twisted:
Urcati in vagoane va rog.................
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Dum Mar 09, 2008 11:34 pm

Multumesc pentru urari tonyg !!! Asemenea si tie. Astazi m-am antrenat cu bebeul nasilor mei si am vazut ce inseamna sa stai cu bijuteria aia mica cu colici in brate :grin: .
In drum spre casa am nimerit pe strada la Rally si iata urmarile a 2 minute de vizita ...

ImagineImagineImagine
ImagineImagineImagine

Mai avea o locomotiva frumoasa cu sunete, dar astept sa scada pretul la 5 mil. :-D :-D :-D Nu-i asa Rally ? :-P
rally

Mesaj de rally » Lun Mar 10, 2008 12:20 am

dar astept sa scada pretul la 5 mil. Nu-i asa Rally ?
Vise taica... vise !!!! :-D
Dar in 5 mio te rezolv cu o loco de startset + sunet , "violata" de mine vreo paishcke ore :roll:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Mar 10, 2008 10:11 am

Rally a scris:
te rezolv cu o loco de startset + sunet , "violata" de mine vreo paishcke ore

Sa inteleg ca se aplica si in modelism principiul medieval "JUS PRIMAE NOCTIS"?

(chestia permitea seniorului "dreptul primei nopti" pentru orice mireasa de pe domeniul lui!!!)

:-D :-D :-D
rally

Mesaj de rally » Lun Mar 10, 2008 10:19 am

"JUS PRIMAE NOCTIS"?
Da fiule .... dar sa nu exageram, la varsta mea 14 ore ? :roll: deci a ramas ca si noua :-D
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”