Apel la bun-simt

Intampinarea noilor veniti pe forum - aici ii asteptam sa citeasca regulamentul forumului si sa se prezinte
LDH

Mesaj de LDH » Mar Ian 08, 2008 12:08 pm

Am rezolvat problema si nu a durut de loc.

Daca mai ai sugestii te asteptam cu placere.
Sunt inca multe lucruri de pus la punct si merge cam greu dar sper sa o scoatem la capat pana la urma si forumul sa fie cat mai pe intelesul tuturor pentru a fi parcurs cu usurinta.
Detaliile ne omoara :grin: adica cel mai important lucru in modelism
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Aug 17, 2009 1:07 pm

observind rubrica aceea cu banarea unor membri ai forumului si sunt convins ca pe buna dreptate, nu pot sa nu-mi exprim parerea de rau pentru faptul ca perioada acea de pionierat a forumului a trecut. la inceput se inscriau pe forum doar pasionati adevarati, iubitori de frumos si care foloseau forumul pentru informare sau impartasire de idei in domeniul machetismului feroviar. astazi se pare ca au inceput sa se inscrie si persoane frustrate care folosesc forumul ca pe un chat sau doar ca pe un anunt la mica publicitate.
poate ar trebui schimbate putin regulile dar pina atunci hai sa le respectam pe acestea pe care le avem !!! pina la urma e vorba de respectul reciproc. hai sa nu mai umplem forumul cu BALARII!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Aug 17, 2009 1:38 pm

@DORIN,

ai mare dreptate, am constatat si noi ca in ultima vreme sunt foarte multi care isi varsa problemele pe forum si nu inteleg ca forumul are rolul de a scapa de probleme si griji si nu de a le aduce cu tine si a le impartasi tuturor. Toti avem probleme dar asta nu inseamna ca trebuie sa batem campii cu ele pe forum.
Facem eforturi in a curata forumul, din pacate nu putem fi nici noi 24 de ore din 24 prezenti aici si sa inlaturam gunoiul din clipa in care apare.

Sper totusi sa reusim sa scapam de aceste persoane, asta daca nu vor intelege care este defapt scopul acestui forum.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
macleod

Mesaj de macleod » Lun Aug 17, 2009 2:54 pm

Pana la urma offtopicul ramane offtopic, si teoretic acolo ne putem abera cat vrem, ca deh, probleme sunt destule si legate de trenulism si legate de, sa zicem, mediul inconjurator in care traim. Pacat insa ca ajungem sa scriem cam pe unde se nimereste, fara sa ne mai uitam daca e offtopic sau nu (si aici imi fac si eu mea culpa).
Sincer am ramas si eu uimit ca au fost blocati oameni la care m-as fi asteptat mai putin sa o ia pe aratura dar vorba aia, nu se stie niciodata.
In fond si la urma urmei, chiar si cu frustrarile de rigoare, eu zic ca acest forum este un mare plus. Eu cel putin stiu ca am invatat multe (sa speram ca ajungem cat de curand sa trec si la practica, ca deocamdata mai mult teorie), asta e si motivul pentru care imi rezerv cateva zeci de minute pe zi cel putin pentru a trece in revista ce s-a mai intamplat. Si pot sa zic ca au fost minute folosite cu foarte multa intelepciune :-D.
Pana la urma fiecare priveste partea plina sau goala a paharului, dupa posibilitati. Eu ca inginer ar trebui sa ma plang ca paharul a fost proiectat la dublul capacitatii necesare, nu ? :-D.
Asa ca, sa-i dam inainte, ca locomotiva are carbuni. Cine vrea sa ia trenul nostru, e binevenit. Cine doreste sa coboare, o va face singur pana la urma, nu stiu daca trebuie neaparat sa-l dam jos fara bilet (decat daca e beat si face scandal :D). Si pana la urma, si aici ca si in viata, suntem la invatat, si avem material destul.
Deci,
eu zic ca e de bine
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Lun Aug 17, 2009 3:44 pm

Cum imi zicea si Florin nu demult, musculite care bazaie si parveniti care pozeaza in pasionati sunt destui. Intr-un fel sau altul si aceasta comunitate reflecta societatea de zi cu zi care ne intconjoara. Personal am iubit, iubesc si voi iubi pasiunea asta cat voi trai.Sunt legat de ea din aproape toate punctele de vedere, asa cum cred ca multi de aici sunt.

Din pacate insa, cei care iubesc cu adevarat acest domeniu sunt destul de putini, in comparatie cu numarul de membri ai forumului. Din acest motiv, cred ca un pasionat adevarat, si cu cei sapte ani de acasa, va respecta tot ceea ce e legat de bunul simt, indiferent daca este prevazut in regulament sau nu. Toti au luat-o pe aratura la un moment dat, insa nu cred ca a fost cineva pedepsit pentru mici greseli de punctuatie, o virgula pusa aiurea, sau chiar si o mica prostioara spusa in gluma.

Prin urmare, eu cred ca cel mai esential ingredient al fiecaruia dintre noi, in a respecta un regulament sumar, nu este nici atotstiinta, nici avutia, ci pur si simplu bunul simt :)
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Oct 25, 2009 7:11 pm

fac si eu pe calea aceasta un apel la mai mult respect. nu doream sa deschid subiectul acesta dar o fac pentru ca patesc a doua oara sa fiu sunat pentru a retine un anumit produs scos la vinzare pina ce persoana interesata face rost de bani urmind ca apoi sa facem tranzactia, dar se pare ca persoana in cauza s-a razgindit. si nici nu a mai dat un semn de viata. nici macar atunci cind am insistat eu.
nu pot numi acest lucru TEAPA pentru ca nu am fost inselat, nu am pierdut produsul sau banii. dar in fiecare caz am retinut un anumit produs mai mult de 3 saptamini, refuzind orice alta oferta, in buna credinta ca si cumparatorul se va tine de cuvint si la momentul promis, va veni cu banii.
o sa spuneti probabil ca am fost tare naiv sa cred pe cineva care imi scrie pe pm pe forum, promitindu-mi o anumita tranzactie la un moment dat. asa as fi spus si eu daca nu era vorba de 2 membri cunoscuti ai acestui forum. in baza acestui lucru, zic eu important, am acceptat sa astept 3 saptamini. am crezut ca daca sunt membri activi si cunoscuti avind acum o anumita credibilitate, pot avea incredere in ei. dar uite ca m-am inselat.
nu le voi da numele pentru ca nu vreau sa le stric imaginea tocmai pentru ca au o imagine buna. vreau doar sa le bat obrazul oficial si sa le spun ca ar fi cazul sa ne respectam mai mult. eu nici nu concep sa nu imi tin promisiunile mai ales cind e vorba de o comunitate in care avem pretentii.
nu era greu sa postez pe forum dialogul pe care l-am avut cu ei privind tranzactia care nu a mai avut loc si care le demonstraza neseriozitatea.
dar nu o fac pentru ca eu am mai mult bun simt.
toate cele bune si hai sa ne respectam mai mult!
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Oct 27, 2009 12:22 am

Salut,

pentru ca Dorin nu este singurul cu aceasta problema,
credeti ca ar fi de bun augur sa se faca o lista cu cei neseriosi care sa fie publicata la rubrica de vanzari?
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 27, 2009 12:25 am

Florinn scrie:Salut,

credeti ca ar fi de bun augur sa se faca o lista cu cei neseriosi care sa fie publicata la rubrica de vanzari?
De ce nu?

Singura problema o sa fie replica la replica la replica .....
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Oct 27, 2009 12:47 am

Nu am vorbit de o rubrica de discutii ci de o rubrica (inchisa) unde sa fie afisati vanzatorii/cumparatorii neseriosi.
Chode

Mesaj de Chode » Mar Oct 27, 2009 10:51 am

Salutare!

Cu cat mai repede, cu atat mai bine! Pentru ce, cel cinstit sa piarda de doua ori, o data inselat si o data pentru ca din bun simt pastreaza tacerea.
Si ebay are rubrica cu calificative, negativ, neutru si pozitiv...asa ca nu este o problema, este ceva util.

Numai bine,
Bogdan
macleod

Mesaj de macleod » Mar Oct 27, 2009 11:14 am

dorin, si eu am patit-o de curand, si avand in vedere ca suntem bucuresteni, tare mi-e ca vorbim de aceeasi persoana

nu zic ca gata te-ai razgandit iti iau gatul; suntem cu totii oameni si mai facem si greseli; chiar si eu recunosc ca am incurcat (nu stiu cat de tare) pe cineva de aici, dar mi-am cerut scuze ca nu am fost mai atent si sper ca nu-mi poarta pica; la fel cum nici eu nu le port celor care dintr-un motiv sau altul nu au mai putut sau nu au vrut

dar mi se pare normal ca imediat ce te-ai hotarat sa nu mai iei sa ii zici si celuilalt bey nene, nu-l mai tine, sorry dar nu mai pot sa-l iau sau nu mai vreau sa-l iau; nu sa taci si mai grav, sa nici macar sa nu mai raspunzi la mesaje ... parca totusi bunul simt nu ar trebui sa fie un lux in ziua de astazi, desi societatea si vremurile ma contrazic cu certitudine

deci da, sunt total de acord cu un sistem de feedback ceva, pentru ca sa stim si noi pe viitor in cine sa avem incredere si in cine nu; in general pana acum aproape toti cei cu care am avut de a face au fost super ok (si in final asta conteaza, ca suntem o comunitate in care ar trebui sa ne ajutam, nu sa ne tragem singuri tzepe); din pacate padure fara uscaturi nu se poate, dar macar sa le stim si noi

foarte posibil ca sistemul asta de feedback-uri are toate sansele sa degenereze, ca doar suntem romani, nu ? dar inainte de a renunta la el din fasa, ar trebui totusi sa vedem intai cum merge, si daca chiar va fi folositor pe viitor
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Mar Oct 27, 2009 11:49 am

de acord cu acordarea calificativelor - or sa apara surprize chiar la membrii respectabili! :D
Omy

Mesaj de Omy » Mar Oct 27, 2009 3:14 pm

Asta cu siguranta!!
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Oct 27, 2009 4:58 pm

nu cred ca ar degenera prea mult discutia, pentru ca daca se publica corespondenta nu mai e nimic de zis. doar fiecare avem si mesajele trimise si mesajele primite.
Inca o data indemn la mai mult respect ca de, nu suntem prea multi si o persoana pasionata de un anumit domeniu, in general, e considerata mai elevata.
Noroc ca totusi cei mai multi dintre cei pe care ii cunosc de pe acest forum sunt oameni de toata isprava.
va sfatuiesc ca atunci cind mai faceti o tranzactie cu un necunoscut sa intrebati pe cei mai vechi - GREUCENI - cum le spun eu, si din om in om, pina la urma o sa aveti si referintele necesare si o sa stiti cum sa actionati.
toate cele bune si TZEPE usoare! :grin:
EA060

Mesaj de EA060 » Mar Oct 27, 2009 8:43 pm

fac si eu pe calea aceasta un apel la mai mult respect. nu doream sa deschid subiectul acesta dar o fac pentru ca patesc a doua oara sa fiu sunat pentru a retine un anumit produs scos la vinzare pina ce persoana interesata face rost de bani urmind ca apoi sa facem tranzactia, dar se pare ca persoana in cauza s-a razgindit. si nici nu a mai dat un semn de viata. nici macar atunci cind am insistat eu.
Oke Dorine. Si eu mai patesc la fel cu produse puze in vanzare pe alte forumuri, etc. Situatia e clara: oamenii nu au bani. Am redus preturile, le-am mai crescut, etc (chiar si in conditiile astea produsele mele sint cu muult mai ieftine ca intr-un magazin si sint de la noi la aproape noi) - m-au cautat si pe mine oameni care ar vrea, dar nu au momentan, etc. Situatii similare. Oricum, nu m-a deranjat treaba asta. In general nu prea s-a interesat nimeni de ce am pus in vanzare. Daca nu le-au luat asta este, ca doar produsele alea nu-mi cer de mancare. Un singur lucru e clar: criza loveste puternic si in modelsimul feroviar... Succes!
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Bun venit pe forum ! Citeste aici inainte sa mergi mai departe!”