pisicile fac parte din modelismul feroviar?

Discutii diverse despre orice
Scrie răspuns
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Iul 21, 2009 8:45 pm

mda, nu prea vad cum scapa dRacus de pisici... poate daca le adopteaza cineva pe toate cele care trec prin curtea lui! :)

obi, remarc cu suparare ca si motanul tau este GRI... ce naiba, doar nu l-ai vopsit si pe asta? :-(
toate cele bune,
HR
LDH

Mesaj de LDH » Mar Iul 21, 2009 9:26 pm

dRacus scrie:Vad aici o multime de iubitori ai pisicilor. Am nevoie de o informatie de la voi.
La mine in curte , pe iarba, pisicile au descoperit o buda publica. Zilnic gasesc 2-3 rahati de pisica (pe ~5x5m)... Marea problema e ca juniorul meu inca merge in 4 labe si nu ma incanta ideea de a se tiri prin ei. In plus de asta iarba se "arde" in locurile respective.
Am incercat, fara rezultate, un aparat cu ultrasunete care cica ar trebui sa le indeparteze.
Nu am nimic impotriva lor, ficamea e indragostita de pisici dar... vreau sa ma scap de rahatii lor. Aveti vreo idee care sa ma ajute si sa nu-mi mai foloseasca curtea pe post de wc? Sau: exista nisip/pietris care sa le "atraga" sa-si faca nevoile intr-un loc anume? - Le-as amenaja o zona cu cea mai mare placere...
Ciudat, pisicile nu fac pe iarba.
In bunul obicei, pentru a-si ascunde urmele, trebuie sa-si ingroape rahatii ori pe iarba cam greu.

Cel mai simplu lucru este sa faci acolo curat si sa incercati, tu impreuna cu familia, sa stati mai mult in acea zona.
Sigur or sa caute alt loc.
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Mie Iul 22, 2009 12:13 am

Remarca buna. Are Weathering de camuflaj.
jeli

Mesaj de jeli » Mie Iul 22, 2009 7:52 am

in zona unde stii ca isi fac nevoile implinta betigase pt gratare,ascutite la capatul care ramine afara.apoi amenajeaza-le locul cu nisip de care spuneai,si bineinteles ai grija la junior sa nu se intepe pina descopera pisicile noul loc.in momentul in care le amenjezi un loc cu nisip pt nevoile lor,v-a trebui sa le tot schimbi nisipul.daca l-au murdarit,este putin probabil sa il mai foloseasca pe cel vechi.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Iul 22, 2009 8:27 am

Si eu zic ca-i ciudat, pisicile nu fac pe iarba decat daca nu au ceea ce le trebuie lor, adica nisip. Pune undeva in curte o ladita cu nisip si ai sa vezi ca o sa-si schimbe obiceiurile sanitare, cel putin atata timp cat pastrezi nisipul curat.

De asemenea, poti incerca sa pui in zona pe care vrei s-o "feresti" un lamai in ghiveci, daca ai asa ceva... pisicilor nu le "plac" citricele!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
dRacus

Mesaj de dRacus » Sâm Iul 25, 2009 9:33 am

Multumesc pentru sfaturi.
Nu voi incerca varianta cu betigase (mi se pare mult mai periculoasa decat niste kk).... Voi incerca sa le amenajez o zona cu nisip si sper ca vom putea coabita.
De adoptat ... nici o sansa: sunt f multe si chiar detin niste oameni (fiind zona de case, au domiciliu stabil dar noptea bantuie dupa cum au chef).
Nu sunt un cunoscator al obiceiurilor pisicesti dar si eu m-am mirat de facutul pe iarba. Dar sunt singurele pe care le-am vazut traversand zona , uneori se vedea ca isi cauta un loc de facut (cred ca aia insemna adulmecatul ierbii si scuturatul fundului) . Banui ca daca ar fi fost vorba de alte animale care isi fac treaba acolo (putin probabil, neavand loc de trecere suficient de mare prin gard - si oricum nu am vazut alte animale) pisicile ar fi ocolit zona.
Ar mai fi o varianta: sa-mi iau un caine :grin: - macar pe ala pot spera sa-l dresez.
andreiul

Mesaj de andreiul » Sâm Oct 31, 2009 10:44 pm

Salutam,
Pe 5 mai am gasit-o pe micuta Zuzu; pozele sunt pe pagina anterioara.
Iata doua poze facute azi:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Bafta tuturor! Andrei
Dr2005

Mesaj de Dr2005 » Sâm Oct 31, 2009 11:52 pm

Să’-ţi tră’iască’!

Nu ne-ai spus dac㒠ai mai gă’sit-o pe Piko.
andreiul

Mesaj de andreiul » Dum Noi 01, 2009 12:45 am

N-am mai gasit-o; sigur mi-a luat-o cineva, pentru ca mi-au spus doi vecini blocul de vis-a-vis ca au vazut-o in ziua cu pricina si a doua zi, insa dup-aia a disparut...
Bafta tuturor! Andrei
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Noi 01, 2009 12:03 pm

Ce mare si frumoasa este acum Zuzu! :aplauze:
Ai facut un FOARTE mare bine ca ai salvat-o 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
manlif2_0

Mesaj de manlif2_0 » Dum Noi 01, 2009 12:04 pm

dRacus scrie:Ar mai fi o varianta: sa-mi iau un caine :grin: - macar pe ala pot spera sa-l dresez.
ceva de genul asta vroiam sa zic: ia un caine "cu imprumut" de la o cunostinta pentru 4-5 zile si lasa-l in curte. sigur pisicile or sa-si schimbe traseul - asa am scapat de o matza tupeista din vecini, care literalmente sarea pe masa din curte unde mancam, fara a "ne cunoaste". numai sa ai grija sa nu fie vreun caine "gropar" si sa iti are tot gazonul.
andreiul

Mesaj de andreiul » Dum Feb 07, 2010 5:18 pm

Azi, in timp ce musuroiam prin casa in cautare de acumulatori pentru aparatul foto, am auzit niste caraieli din dormitor; iata cateva poze cu inculpata Zuzu:

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Bafta tuturor! Andrei
FamiliaRusu

Mesaj de FamiliaRusu » Dum Iul 04, 2010 9:30 am

Frumoase rau toate topicurile cu mitele , ne mai fac sa zimbim in aceste vremuri minunate...Dar uitati ce-am patit.... Proverbul zice ca, "de ce ti-e frica nu scapi"...si ...n-am scapat... :) Am fost atacat

Ca sa ne mai descretim fruntile, dupa atitea "noutati" , va prezint pt. o scurta vizionare, cum sint atacat de Kity, terorista doramei...Sper ca dupa ce mai creste, sa mai inceteze cu astfel de gesturi... :lol:

Mesaj de andreiul » Dum Iul 04, 2010 12:43 pm

moaca tipica de terorist...
Bafta tuturor! Andrei
obiwan

Mesaj de obiwan » Dum Iul 04, 2010 1:02 pm

In ultima poza semnalele pupilare sunt pe verde, deci poate rula pe unde vrea muschii ei :grin:
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”