Calea ferata a lui vjr19

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 5:43 pm

Pina la urma cum a ramas cu BR 80 :?: te-ai dumirit daca o sa apara la caile tale ferate :?:
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
[Link Removed for Guests]
vjr19

Mesaj de vjr19 » Mar Sep 11, 2007 6:47 pm

Pai, numai ideea e in stand by, ce sa mai vorbim de achizitie. :grin:
E o locomotiva Br 80 pe okazii care asteapta clienti, dar, tot cautand pe net, am gasit niste poze cu Br 80 care au sistemul bielelor mai atractiv, adica, mai e o biela mica intre rotile 2 si 3, si mi-a cam ramas gandul la ele.
Oricum, e pe drum un vagon de calatori epoca 4(pt. Br 218) si cat de curand trebuie achizitionate si niste sine, ca m-am cam lenevit si diorama mea sta deocamdata ridicata intre perete si dulap; problema e ca ma tot gandesc unde o sa stea si de aceea nu prea m-am invrednicit cu ea. Si cand vad cate progrese apar zilnic la colegii de forum, tare ma rusinez. :?
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 11:57 pm

Pai si cea despre care vorbeam noi are aceasta biela intre rotile 2-3 ,deci are doua biele
Imagine
SILVIU @ DANY
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 11:58 pm

Ca sa vezi mai bine copiaza poza si o maresti si ai sa vezi ca are doua biele
SILVIU @ DANY
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 8:31 am

Pentru clarificarea notiunilor despre bielele locomotivelor cu aburi, am scris doua materiale mari & late [Link Removed for Guests] si [Link Removed for Guests].
Locomotiva BR80 Roco a fost produsa in doua versiuni, una cu bielele complete si alta numai cu bielele de cuplare, bielele motoare si capetele de cruce. Eu unul as recomanda sa cauti versiunea completa; este mai greu de gasit si chiar si ea are niste mici hibe, dar arata mult mai bine decat versiunea simplificata.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
vjr19

Mesaj de vjr19 » Mie Sep 12, 2007 2:13 pm

Asta ar fi varianta completa, nu?
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 2:39 pm

Aceasta este versiunea Roco a locomotivei BR80 cu bielele complete (poza de la al doilea link de mai sus):
Imagine
Contramanivela de pe partea stanga (exact cea din imagine) este inclinata inapoi atunci cand biela de cuplare se afla in pozitia cea mai de jos, ceea ce este gresit, dar cea de pe partea dreapta este inclinata inainte, ceea ce este corect. Aceasta greseala este intalnita FOARTE frecvent la locomotivele cu aburi in miniatura inca de la faza de proiectare, fiindca producatorii nu prea se ostenesc sa aiba grija si de acest aspect; principalul motiv invocat de ei este ca ar fi necesare doua matrite diferite (simetrice) pentru rotile motoare principale de pe stanga si de pe dreapta, ceea ce (cica) nu-si permit sa faca :P. Totusi, din acest punct de vedere, aproape toate aburoasele Fleischmann sunt realizate corect (atentie, nu toate :grin:), noile aburoase Roco incep si ele sa aiba corectata aceasta greseala :aplauze:, iar BR94 Piko este si ea corecta 8) (spre deosebire de toate celelalte aburoase Piko cu sistem Walschaert-Heusinger in exterior).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 2:45 pm

Mi se pare mie sau aceasta BR218 are cabinele complete?
Imagine
Te rog sa povestesti mai multe despre ea si, daca se poate, pozeaza mai in detaliu cabinele.
Cetatea medievala este SUPER!!! :aplauze:
vjr19

Mesaj de vjr19 » Mie Sep 12, 2007 2:46 pm

Si contramanivela aceea dauneaza mersului locomotivei?
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 2:49 pm

Deloc :), numai ca nu arata bine, mai ales pentru unii ca mine :grin: - nu degeaba am fost eu supranumit "Stapanul Bielelor" :-D
vjr19

Mesaj de vjr19 » Mie Sep 12, 2007 3:02 pm

Cred ca sunt complete, una din cabine are si mecanic.

Am sa pozez mai in detaliu, maine cel mai sigur.
Am remarcat si eu cetatea si am si cumparat-o de cum am vazut-o. Chiar azi am fost la Obor(i-a mutat in spatiul de langa Hala) si am vazut una cam la fel, in zona cu acvarii si pesti.

Imi cer scuze ca postez doar link-uri, dar inca nu m-am dumirit cum se introduc imaginile direct in topic. :?
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 3:13 pm

La o privire mai atenta mi-am dat seama ca BR218 a ta este Piko; am si eu una, vopsita altfel, dar tot cu cabinele complete. BR218 Roco a mea este vopsita exact ca a ta, dar nu are interioarele cabinelor. O clipa crezusem ca si BR218 a ta este tot Roco :).
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Sep 12, 2007 3:17 pm

Ca sa postezi imagini mari, incearca linkurile-miniatura descrise [Link Removed for Guests]. Daca ai imagini mai micutze, ca si cele de mai sus, stocate pe Photobucket, faci click pe IMG Code ca sa copiezi in clipboard direct formula magica respectiva ;), dupa care revii in mesaj si faci pur si simplu CTRL+V (adica PASTE).
vjr19

Mesaj de vjr19 » Mie Sep 12, 2007 3:19 pm

Multumesc de precizari. :-) Da, Piko este locomotiva. Am si eu o nelamurire. Din cate am vazut are si stopuri, pe interior, dar nu se aprind decat farurile, atat in fata cat si in spate, indiferent de sensul de mers. Trebuie decodor ca sa se aprinda farurile din fata la mersul inainte, iar in spate sa ramana aprinse doar stopurile?
De fapt, la locomotivele noastre CFR din cate tin eu minte, erau aprinse farurile atat in spate cat si in fata, nu exista stopuri.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”