DA 060 sau si LE5100

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

PensionRusu

DA 060 sau si LE5100

Mesaj de PensionRusu » Joi Mar 16, 2006 9:06 pm

Salut tuturor !

Ar fi minunat , daca incet incet, "am face sapaturi" pt achizitionarea celor 2 locomotive romanesti DA060 si LE5100 in coloritul specific RO !!!
Se pare ca o promisiune exista dar nu zicem nimic pina nu e confirmarea.
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Vin Mar 17, 2006 8:41 am

Salut
cu interes sustin aceasta idee

BRGDS RAZVAN
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
PensionRusu

Ar prinde bine daca ...

Mesaj de PensionRusu » Joi Mar 30, 2006 1:31 am

Salutam Ad-minul si Membrii !

O parere : Ar prinde f bine daca ati da mai multe detalii , in cazul frumoaselor locomotive cu aburi - chiar si pt cele electrice sau diesel.
Ma refer - la lungimea locomotivei cu tender, axele motoare si eventual greutatea ( ex frumosa BR 41 nou aparuta...la care ma tot uit )

Acestea prind bine pt cei interesati de aceste bijuterii de la Piko ...

Bafta la aceste achizitii super frumose ce ne fac sa ne golim buzunarele !Imagine
rally

achizitii

Mesaj de rally » Joi Mar 30, 2006 4:34 pm

Salutam CFR-istii din Cheia !
Bafta la aceste achizitii super frumose ce ne fac sa ne golim buzunarele !
Da... ai dreptate cu buzunarele... dar cine sta pe urma in patru labe pe mocheta si o mangaie pe tender... doar el... ca-i apartine ! :lol: :lol: :lol:
rally
sandy

Mesaj de sandy » Lun Apr 24, 2006 1:21 pm

Salut,
@PensionRusu
Sa stii ca exista si mai mari probleme decit cele pe care le avem noi:De exemplu fanii de Fulgurex,Bocholt,Kiss,Micro-Metakit,Huebner,Lemaco sau Weinert trebuie sa plateasca"mingiiatul tenderului pe covor" cu sume cuprinse intre 850 si 22.800 Euro!
Ce-i drept,te imbolnavesti daca le vezi dar noi vrem sa fim sanatosi,nu-i asa? :D :lol:
Cu drag,sandy
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Mar Mai 30, 2006 7:02 pm

sandy scrie: ......
Sa stii ca exista si mai mari probleme decit cele pe care le avem noi:De exemplu fanii de Fulgurex,Bocholt,Kiss,Micro-Metakit,Huebner,Lemaco sau Weinert trebuie sa plateasca"mingiiatul tenderului pe covor" cu sume cuprinse intre 850 si 22.800 Euro!
Ce-i drept,te imbolnavesti daca le vezi dar noi vrem sa fim sanatosi,nu-i asa? :D :lol:
Cu drag,sandy
salut
Pana acuma nu stiam de firmele de mai sus. Am bagat pe credinciosu google si am fost uimit de preturile acestor produse. Care este diferenta (tehnic vorbind ) intre astea scumpe de peste 1500 euro si cele "ieftine" pana la 500 euro ( :D ) de la piko , mehano , marklin ...s.a ?
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mar Mai 30, 2006 8:47 pm

sir_vaska scrie: Care este diferenta (tehnic vorbind ) intre astea scumpe de peste 1500 euro si cele "ieftine" pana la 500 euro ( :D ) de la piko , mehano , marklin ...s.a ?
Salut sir_vaska
Diferenta este ca aceste firme mentionate de Sandy mai sus produc locomotivele in serii foarte mici,ele sunt fabricate in intregime din metal,mai mult modelele Micro-Metakit le asamblezi singur.
Detaliile exterioare sunt minutioase,pistoanele functioneaza etc.

Paul
Ultima oară modificat Vin Iul 21, 2006 9:49 pm de către 060-EA, modificat 1 dată în total.
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Mar Mai 30, 2006 10:47 pm

060-EA scrie:
sir_vaska scrie:
.....
mai mult modelele Micro-Metakit le asamblezi singur.
Detaliile exterioare sunt minutioase,pistoanele functioneaza etc.
Adica chiar merg ...cu abur ?
Am vazut pe net ceva modele care merg cu instalatii , ceva de genu unei spirtiere care ar incalzi apa , dar din cte stiu sunt la alta scara , nu h0
rally

ABURI

Mesaj de rally » Mie Mai 31, 2006 12:03 pm

Salut Sir !
Am vazut si eu pe undeva kituri , motor cu aburi , dar ca experiment , nu de montat pe locomotive. Ma gandesc si la periculozitatea sistemului ,
ceva nu merge si-ti sare microcazanul in aer.
Generator de fum insa e altceva , va apare si la PIKO , o microrezistenta , de montat in cos , peste care pui cu pipeta un lichid
ce prin incalzire face fum. Pret estimativ ... cam cat o locomotiva mai ieftina.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Lucian

Mesaj de Lucian » Mie Mai 31, 2006 1:41 pm

Modelele care merg cu motor cu aburi se numesc "live steamer".
Si exista si modele care merg cu aburi pe ecartament H0! Modelele nu sunt chiar H0 ci 00 - o scala folosita in Marea Britanie si este cam 1:76, dar foloseste ecartamentul de 1:87.
[Link Removed for Guests]
Pretul este cam de 700 Euro pentru o locomotiva.
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mie Mai 31, 2006 6:50 pm

Ai inteles gresit .Ele merg tot la 12V.ca si modelele Piko,Roco,etc..
Ma refeream la locomotivele cu 4 pistoane la care se misca si cele interioare
La scara HO nu cred ca exista locomotive care sa functioneze cu abur.

Paul
Ultima oară modificat Vin Iul 21, 2006 9:49 pm de către 060-EA, modificat 1 dată în total.
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Mai 31, 2006 7:42 pm

eu am vazut acum citiva ani intr-o revista o locomotiva cu abur 1:87 care chiar functiona cu abur avind inauntru o rezistenta electrica cu rolul de a incalzi cazanul da abur. din cite imi aduc aminte functiona tot la 12V, curentul fiind luat tot din sine si fiind folosit numai pentru functionarea rezistentei (poate si pentru lumini dar asta nu era specificat). Deci chiar se poate. imi pare rau dar nu imi mai aduc aminte ce revista era. probabil ceva de modelism dar nu as putea preciza un nume.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Mai 31, 2006 7:48 pm

locomotiva era la scara HO si in revista era data inclusiv schema generala a mecanismelor interioare, cu principiul de functionare. e posibil sa gasim articolul la unul dintre noi.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
Lucian

Mesaj de Lucian » Mie Mai 31, 2006 8:08 pm

060-EA scrie:Ai inteles gresit .Ele merg tot la 12V.ca si modelele Piko,Roco,etc..
Nope! Nu am gresit. Alimentarea de 12 V este pentru producerea si controlul aburului, dar rotile sunt puse in miscare de abur!
rally

moderatie

Mesaj de rally » Mie Mai 31, 2006 8:19 pm

Buna seara domnilor !
Sa fac un poco pe moderatorul :
060-EA , se adresa lui SIR , cand scria ca a fost inteles gresit cu functionarea pistoanelor .
Luciane, n-ai fost contrazis , doar ca nestiind cine se adreseaza cui...
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Scrie răspuns

Înapoi la “Mesaje offtopic”