Diferenta la digital intre piko si roco

Informatii utile din sfera DCC
COObra

Mesaj de COObra » Lun Feb 05, 2007 2:05 pm

Si Piko nu este wireless , cum s-a afirmat undeva in acest subiect , ci pe INFRAROSU ca si telecomanda de la tv
aici e o mica contradictie de termeni. wireless inseamna "fara fir". exact asta este si telecomanda de la........ce vrei tu.
nu se poate programa decodoare
eu zic ca e cazul sa mai citesti odata manualul de utilizare al lui Piko si o sa gasesti si rubrica in care te invata cum sa programezi decodoare. :wink:
ba din contra eu am programat si decodoare piko si ESu si Lenz. deci nu este nici problema de compatibilitate. si dupa cum ai zis analoagele se comanda foarte bine cu piko.
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Feb 05, 2007 2:45 pm

COObra scrie:
Si Piko nu este wireless , cum s-a afirmat undeva in acest subiect , ci pe INFRAROSU ca si telecomanda de la tv
aici e o mica contradictie de termeni. wireless inseamna "fara fir". exact asta este si telecomanda de la........ce vrei tu.
eu zic ca e cazul sa mai citesti odata manualul de utilizare al lui Piko si o sa gasesti si rubrica in care te invata cum sa programezi decodoare. :wink:
ba din contra eu am programat si decodoare piko si ESu si Lenz. deci nu este nici problema de compatibilitate. si dupa cum ai zis analoagele se comanda foarte bine cu piko.
Termenu wireless se foloseste in general pentru legaturi radio. Cu toate ca infrarosu nu e legat prin fire , presupune totusi o legatura optica directa.

In legatura cu programarea decodoarelor , ori nu ai inteles ce inseamna ori te referi la PIKO Digi Power Box , dar in nici un caz la Digi 1 dezbatut in subiectul de fata. Asa a inceput acest topic :
oldboy2006

Posted: Tue Jan 02, 2007 6:01 pm Post subject: diferenta la digital intre piko si roco

--------------------------------------------------------------------------------

intre multiMAUS de la roco si comanda digitala din setul PIKO 57175
care credeti ca este mai buna si de ce.
(ambele se gasesc in seturi cu 2trenuri)
thx
COObra

Mesaj de COObra » Lun Feb 05, 2007 2:52 pm

nu ma refeream la powerbox.
dataiaza tu la ce te referi cand vorbesti de programarea decodoarelor.
e adevarat ca mai mult de programat adrese nu am facut....dar tot programat e si ala. adica nu raman cu 3 decodoare cu adresa 3 cum mi-au fost vandute.
in legatura cu wireless-ul nu te contrazic dar nici nu sunt de acord cu tine....totusi nu are fir ......fara fir = wireless.
radiocontrol este altceva.
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Feb 05, 2007 3:10 pm

COObra scrie:nu ma refeream la powerbox.
dataiaza tu la ce te referi cand vorbesti de programarea decodoarelor.
e adevarat ca mai mult de programat adrese nu am facut....dar tot programat e si ala. adica nu raman cu 3 decodoare cu adresa 3 cum mi-au fost vandute.
in legatura cu wireless-ul nu te contrazic dar nici nu sunt de acord cu tine....totusi nu are fir ......fara fir = wireless.
radiocontrol este altceva.
Deci cand zic programare ma refer la modificarea parametrilor (CV-uri) nu numai la schimbarea adreselor. Si PIKO nu poate decat cel care costa 18 mil , in schimb MULTI MAUS-u care e de 4 -:- 5 ori mai ieftin , stie sa faca si asta ...
Acu sap pe net si caut sa vad daca nu merge cumva conectat si la calculator pe serial sau modem. Sa vad cum dau si de soft (Rocomotion) pentru teste ....
pcg

Mesaj de pcg » Lun Feb 05, 2007 3:40 pm

Rocomotion il iei de aici :

[Link Removed for Guests]
Intellibox2 & TC Gold 7.0
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Feb 05, 2007 3:43 pm

Multumesc @pcg (din reflex am tendinta de a scrie pcq in loc de pcg , nu stiu de ce ; poate chiar am facut-o la unele mesaje)
Vad acolo chiar mai multe softulete.
Deja o sa am de lucru :)

!!!

Mesaj de rally » Lun Feb 05, 2007 4:33 pm

Sir , ca sa nu se iste confuzii, daca tot ai inceput sa explici ceva, fa-o mai pe nivel "gradinita" (cam asa stam la digital) :cry:
Adica ai scris ceva...si te inteleg vreo 10 , cum ar fi "modificarea parametrilor " CV-uri.
Nu-i mai simplu sa scrii ca functiile la un decodor sunt in anumiti parametrii , cum ar fi viteza , intre 0-250. Din fabrica e setata la 200 si tu vrei mai repede , operatiune pe care poti sa o faci cu Roco mously :D ,
dar nu si cu Piko remote control.
Daca scriai asa , era pe intelesul tuturor, ca doar nu scriem aici doar... asa sa fie.
Apoi , in tara asta cred ca sunt doar vreo 10 oameni ce au pipait un DIGI POWER BOX (de altfel nu-i produs Piko ci doar cu sigla acestuia) .
Deci ce vrei sa inteleaga marea masa a membrilor cand facem asemenea comparatii . Nici eu n-am pipait una pana acum vreo 2 saptamani, cand cu Doru si pcq am stat sa ne lamurim de ce ... costa atat. Acum stim ce face, dar cu pretul tot nu ne-am lamurit :oops:
Si nu in ultimul rand, nu trebuie sa fii electronist sau programator ca sa intri in registrii decodorului, dar cunosc cateva cazuri cand "fratiori" de-ai nostri au reprogramat total aiurea( cu ROCO MOUSUL) si au reusit sa faca belerege, fara sa reuseasca sa revina la default. Adica, e un avantaj sa poti reprograma dar nu pentru toata lumea.
Iar cablul ala de la roco mouse ... ma omoara... :wink: :evil: ... desi datorita lui poti intra si in registri :roll:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Calin_CBR

Mesaj de Calin_CBR » Lun Feb 05, 2007 11:45 pm

COObra scrie:
Exista cumva si varianta electronica a manualului de la PIKO DIGI?
Daca da, puteti sa-mi dati un link? Ce diferenta e intre DIGI1, DIGI2 si DIGI FERN? Intentionez sa achizitionez un startset digital, si sincer sa fiu prefer un PIKO, dar am inteles ca nu se pot programa anumite functii cu telecomanda (de ex. viteza maxima), de aceea mi-ar placea sa studiez din timp manualul (in negleza, daca romana nu exista :oops: ).
Multumesc!
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Feb 05, 2007 11:47 pm

pe trennet era
daca nu , o sa caut eu pe calc si pot trimite pe mail

editat dupa ...
COObra

Mesaj de COObra » Mar Feb 06, 2007 11:58 am

digi fern - se refera la telecomanda in sine....adica obiectul cu butoane si intra in componenta lui digi1....nu stiu daca si digi 2 vine cu telecomanda sau vina ca si upgrade la digi 1
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Feb 07, 2007 7:10 pm

Digi 2 nu vine cu telecomanda , este doar o extensie care te ajuta la trasee lungi sau mai multe trasee una langa alta pe care circula mai mult de 4 locomotive (iti da putere)deoarece prin transformatorul atasat lui digi 2 acesta iti preia din consum :wink:
Link manual PIKO DIGI in limba ROMANA

Spor la citit :wink:
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Joi Feb 08, 2007 11:39 pm

sal
as avea o intrebare pt cei ce au mai desfacut br218 roco. Am cumparat una de ocazie (provine din startset digital roco), de pe forum , si am constatat ca are numai 3 osii motoare. Am desfacut boghiu la care trage numai o osie si am constat ca lipseste un pinion intermediar de plastic care trebuia sa transmita miscarea la osia care acuma nu trage. Intrebarea e : asa vine de la roco sau in asta s-o fi umblat si eventual pierdut acel pinion ? Restul de pinioane sunt intacte.
lucas

Mesaj de lucas » Mie Noi 28, 2007 11:39 pm

salut
sunt pus in fata faptului de a cumpara un sistem roco Lokmaus 2
ce parere aveti despre el ?
va multumesc
ps. cam cat costa?
:?:
pcg

Mesaj de pcg » Joi Noi 29, 2007 8:44 am

@Lucas,

Daca tinem cont de pret, Multi mouse-ul costa in jur de 300 RON. Pe Lokmouse2 nu ar trebui sa dai mai mult de 200 RON. Cauta pe net , e posibil sa-l gasesti mult mai ieftin.
Intellibox2 & TC Gold 7.0
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Ian 17, 2008 10:52 am

sir_vaska scrie:sal
as avea o intrebare pt cei ce au mai desfacut br218 roco. Am cumparat una de ocazie (provine din startset digital roco), de pe forum , si am constatat ca are numai 3 osii motoare. Am desfacut boghiu la care trage numai o osie si am constat ca lipseste un pinion intermediar de plastic care trebuia sa transmita miscarea la osia care acuma nu trage. Intrebarea e : asa vine de la roco sau in asta s-o fi umblat si eventual pierdut acel pinion ? Restul de pinioane sunt intacte.
BR218 Roco are actionare pe toate patru osiile. Daca lipseste un pinion, inseamna ca s-a umblat sau ca, din neatentie, fabrica a uitat sa-l monteze :fluierat: (nu râdeti, chiar ca se poate intampla - aceeasi simpatica firma a montat invers osia motoare principala a unei splendide BR01, iar posesorul a reusit sa o demonteze si sa o re-aseze corect, sub supravegherea mea on-line :grin:)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

Înapoi la “Totul despre controlul digital”