Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Apr 06, 2008 8:47 am

nu asalexx, dar inca nu sunt definitivate ca sa-si ocupe locurile. abea astept sa le vad acolo, dar inca mai am de lucru.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Apr 11, 2008 8:45 pm

azi am facut o scurta inspectie pe la rally ( pantoful meu a fost curtat de broasca testoasa din curte ), m-am intors printre altele cu sinele flexibile necesare rafturilor mele. asadar mi-am suflecat manecile si am si montat jumatate din ele.

si mi-e tare teama ca nu o sa incapa intreaga zestre pe raft.
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Apr 11, 2008 9:42 pm

Frumos frumos ce sa zic , apropo cand faci si o poza cu cutiutele aprinse :evil:
shikanne

Mesaj de shikanne » Vin Apr 11, 2008 9:42 pm

Salut "lup alb",
Sincer sa fiu eu as pune si terasament sub sinele alea. Oricum meriti nota 10+ pentru idee....i-a placut si sotiei mele, iar cand am vazut-o entuziasmata i-am spus ca la asa ceva ma gamdeam si eu....:).....normal ca am mintit, dar a fost un super prilej sa te imit. Sper ca nu ai inregistrat ideea si sa-mi ceri drepturi de autor.....
Pe curand....

[Local Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Apr 12, 2008 2:42 pm

Bogdan voi face si o astfel de poza.

Shikanne desigur ca voi pune terasament, dar inca mai am de lucru la sina. Ma bucur ca ti-a placut si ca ideea mea te-a inspirat.
Azi, fiindca nu am venit la club, am continuat sa lucrez la partea a doua a raftului. Am montat sina, mult mai bine decat in partea cealalta, ceea ce m-a dus la ideea sa refac operatia si dincolo. Nu am mai pavat suportul etajat cu tapet scos la imprimanta ( poate in viitor fac rost de un material mai bun pentru imbracarea suportului ).
Tot in viitor intentionez sa fac si terasament la sine ( probabil le voi scoate si voi pune si un stratulet subtire de pluta ca sa fie terasamentul mai inalt ).
Dupa terminarea operatiei am trecut la aranjarea garniturilor de tren. Cu ocazia aceasta am constatat ca nu imi ajung cele trei randuri de linie si nici cei patru metri lungime pentru tot materialul meu rulant. Mai am nevoie de un raft. So... asa sa fie. Deci, urmeaza sa ma ocup de construirea inca unui raft sub cele existente ( spre placerea sotiei care vrea sa ma dea jos de pe pereti ). Sper insa ca acest raft sa fie ocupat numai pe jumatate de restul vagoanelor, iar in cealalta jumatate masinile mele la 1/24. Gata cu vorba.

Prognosis

Mesaj de Prognosis » Dum Apr 13, 2008 8:10 am

:aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Dum Apr 13, 2008 1:12 pm

La capetele liniilor (tronsoanele lungi) iti recomand sa pui si capete de linie (piko) sau orice alta firma ca sa arate mai real , plus daca din greseala vrei sa scoti ceva din gruparea vagoanelor sa nu le inveti sa zboare pe cele din capete :twisted:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Apr 13, 2008 8:13 pm

ai dreptate Bogdan. am uitat sa mentionez ca vor fi montate si capete de linie. in plus, la fieccare capat al raftului voi monta un perete de lemn care il va unii cu cel de sus. asa va fi si mai sigur ca nu vor invata sa zboare.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Apr 21, 2008 8:44 pm

azi am continuat lucrarea la rafturi. am purces la ridicarea celui de-al treilea raft. am dat zor cu speranta ca pana vineri sa pun si restul de vagoane si locomotive pe raft.

am masurat cu atentie, am gaurit peretii fara mila. emotiile au fost in momentul in care am asezat scandurile pe suporti. doream ca intre ele sa nu fie diferente cum am patit la raftul doi ( o scandura cu 0,5 cm mai sus decat cealalta ). in final, totul a iesit precum vroiam.

am avut grija, deasemeni, sa fie la aceasi distanta cu raftul superior

dupa amiaza am ajuns prin obor. aveam de gand sa cumpar un material cu care sa invelesc scandurile pentru un efect placut ochilor. preturile materialelor m-a dezamagit si in loc de 5 metri precum speram, m-am intors cu un metru juma.

n-am mai avut rabdare si am montat si sinele flexibile.

iar la final, vorbind cu silviu la telefon cu o mana in timp ce cealalta scotea vagoane din cutii

calitatea pozelor e mai slaba: telefonul mobil.

mentionez ca de data aceasta nu am mai taiat scandurile in jumatate, ci am facut suportul etajat dintr-o bucata. a iesit mult mai bine si-mi pare rau ca am facut greseala sa le tai pe cele de pe raftul doi. asta e!

va urma
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Apr 23, 2008 1:03 pm

In ultimile doua zile am reusit sa ajung la stadiul pe care am dorit sa-l realizez in aceasta saptamana in privinta rafturilor.

Ieri am continuat cu lucrarea in sectiunea a doua a raftului trei.

am pus si perete lateral

poze cu realizarea zilei de ieri

astazi am pus peretele lateral si in partea cealalta

deasemeni, am reusit sa corectez eroarea dintre cele doua scanduri ale raftului doi

dar imi lipsesc niste cleme de prindere pe sub scanduri, asa cum am pus la raftul trei si cum trebuie sa pun si la primul raft. asta cand voi ajunge in Bricolage.

dupa ce mi-am insirat comorile pe rafturi, am constat cu durere ca sase vagoane nu mai au loc. ce era de facut? spatiu pentru inca un raft nu mai exista, desi mi-ar fi placut sa mai pot pune unul, caci mai am si niste masinute care ar dori un astfel de loc.
cum insa mai jos nu se putea, iar un alt perete era indisponibil, am gasit un coltisor unde am incropit ceva.

cum mi-a ramas o bucata de scandura, m-am apucat imediat sa tai si sa fac un mic suport etajat pe care l-am invelit si pe el in panza verde.

apoi, fiindca nu mai aveam linie, am folosit cele noua sine cu terasament care imi ramasesera de la cutiile de pe raftul intai. sina am batut-o in cuie pe suport.

in final, arata cam asa:

desi nu se vad ele prea bine, sechestrate in "pod", precum imediat le-am poreclit, mai bine asa decat in cutii printr-un dulap. acum sunt mai multumit.

cam asta e. mai am de pus plexiglas, de gasit o solutie pentru imbracarea suportului etajat de pe raftul doi ( fiindca m-am grabit si am pus linia si acum nu mai pot sa o scot, surubelele s-au incapatanat sa ramana acolo si nu vreau sa stric sina).

oricum arata mai bine si dulapiorul pentru plapumi si altele s-a eliberat. acum sunt fericit ca le vad acolo, iar sotia mea e si mai fericita ca a recapatat dulapul.

cu aceasta ocazie, va doresc tuturor un Paste fericit, multa sanatate si multe bucurii.
asalexx

Mesaj de asalexx » Mie Apr 23, 2008 11:16 pm

:aplauze:
Felicitari Lupule.Daca mai achizitionezi ceva un de le mai pui?Faci alte rafturi?
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Apr 23, 2008 11:33 pm

daca mai achizitionez ceva, trebuie sa-mi cumpar un apartament cu mai multe camere. :D :evil:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Apr 26, 2008 9:24 am

desi nu are legatura prea mare cu latura feroviara a patimii mele, ispitit de idea raftului, am cladit ieri cu un elan iesit din comun, un mic dulapior si pentru colectia mea auto

va doresc un Paste fericit, multa sanatate si bucurii.
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Apr 26, 2008 10:03 am

Citroenul ala e de belea :wink:

Ei, asa arata profi.

Daca unele din ele ar mai primi si cate o notita explicativa ar fi ca la muzeu.

Astept plexicul desi atunci poze ioc.

Bravos LA-ule! Ai facut treaba buna.
Toate cele bune,
LDH
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Sâm Apr 26, 2008 10:41 am

Nici batranele americane nu sunt mai prejos.
Scoli diferite .... :grin:

Felicitari pentru colectii (cu adevarat impresionante) si pentru modul de punere in valoare (mi-ai dat idei)!!!
Sa le stapanesti sanatos :lautar: :lautar: :lautar:
Mihai<br><br>Fulger negru...trasnet lung()Dus pe aripi de furtuna()Zguduind pamantul tuna,()Zarile de-abea-i ajung.....<br>                                                                    G. Toparceanu - Acceleratul<br>
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”