Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 17, 2008 11:02 pm

@ shikanne

locomotiva am digitalizat-o eu. defapt a digitalizat-o rally cand am cumparat-o impreuna cu un decodor

@ cosmin

una singura merita digitalizata. cele doua care sunt mai mari, nu merita. si asa merg anapoda in analog, dar apoi in digital. mai bine piese de muzeu.
[Link Removed for Guests]
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Lun Feb 18, 2008 12:31 am

@ lupul alb,
Pot sa-ti zic ca s-ar putea sa ai o surpriza placuta digitalizand o loco veche de Piko.
Motoarele vechi de piko se comporta relativ ok in digital.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Feb 18, 2008 8:26 am

Din parcul de locomotive al Cailor Ferate "La Ursu", diesela BR130 "Ludmilla" Piko, aburoasele BR55 Piko din generatia veche si venerabila BR64 Gutzold se impaca excelent cu decodoarele ESU LokPilot V3.0 :grin:, deci... se poate 8)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Mar 22, 2008 8:50 am

nu am mai postat cam de o luna nimic. asta fiindca la nimic se rezuma si realizarile constructiei dioramei. ba mai mult, ma bantuie o idee horror care ma incanta atat de tare incat sunt hotarat aproape in totalitate sa o pun in practica.

pana atunci, singura realizare cat de cat interesanta, sunt rafturile de pe pereti pentru depozitarea materialului rulant care nu mai incape nici macar in dulapul pentru plapumi din dormitor

pe randul de sus voi pune cele 11 cutii de la Bogdan in care voi afisa cele mai dragi locomotive ale mele.
pe randul de jos voi pune restul materialului compus din: automotoare, locomotive, vagoane.
inca mai am de lucru la rafturi. la cel de jos vreau sa fac din polistiren expandat un suport etajat pentru trei randuri de sina flexibila pe care vor sta amantele mele. pe margi, voi ingradi cu plexiglas ca nu cumva amantele sa evadeze tragic pe parchet.

cat despre ideea horror??? data viitoare
laur

Mesaj de laur » Sâm Mar 22, 2008 9:05 am

de unde ai cumparat rafturile si ce dimensiune au? ma intereseaza pnt altceva :?:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Mar 22, 2008 12:35 pm

am cumparat din Bricolage. am cumparat patru scanduri lungi de doi metri, late de 20 cm si suporti coltar pe care i-am fixat in zid cu bormasina. simplu,nu?
laur

Mesaj de laur » Sâm Mar 22, 2008 3:27 pm

bun bun dar cat a costat scandura de coltare si de fixat cu bormasina nu este o problema
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Mar 22, 2008 4:32 pm

o scandura costa 23 RON, iar coltarele 10 RON doua bucati
laur

Mesaj de laur » Sâm Mar 22, 2008 7:21 pm

k multumesc frumos
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Mar 22, 2008 9:37 pm

Bravos, Lupule! Chiar ma intrebam de ce nu mai vad nimic de la tine.
Frumoase rafturi ! Sunt curios ce pui la cale. :wink:
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Mar 22, 2008 10:20 pm

:aplauze: :aplauze: :aplauze:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Mar 24, 2008 11:04 am

ca sa vorbesc un pic de ideea horror de care pomeneam zilele trecute.

m-am trezit intr-o zi cu o idee. asta dupa ce montasem primul raft pe perete. m-am gandit sa fac doua module sau segmente, cu posibilitate de prelungire in viitor cand, poate ,as putea sa am si eu mansarda mult visata, desi e o cale lunga pana acolo.
aceste module sau segmente sa le prind de perete in acelasi mod ca cele doua rafturi. si m-am orientat in acest sens prin Bricolage dupa doua scanduri lungi de 2 m si late de 40 cm pe care sa pun patru linii. Ideea e in felul urmator. De-alungul peretelui, o lungime de 4 m si latime de 40 cm. O gara terminala cu patru linii si o lungime de 1 m ca sa pot pune granituri mai lungi de doua vagoane. Constructia simpla: fara polistiren si forme muntoase, fara ipsos si alte dracovenii. Constructii putine. Ma intereseaza o zona de campie. Pe alocuri o fabrica, o casuta ratacita. In rest, sine si vegetatie. Atat cat imi permite largimea scandurilor. macaze multe si in final totul digitalizat si computerizat ca la PCG.
Dar aici vine filmul horror. Trebuie sa renunt la vechea diorama care nici macar nu este terminata. Well, ce sa fac? Am doua optiuni. Sa o dau sau sa o demontez. Liniile de la ea nu mi-ar trebui. La cele doua scanduri as folosi linii flexibile. Caldirile ei ies din plan. Poate as putea sa scot gara si sa o transform in gara terminala. Are exact 40 cm lungime. Poate ,sa zicem, as putea sa utilizez un turn de control de pe ea si eventual turnul de apa, dar nu prea ii dau credit.
asta e decizia pe care trebuie sa o iau in urmatorul timp.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Mar 24, 2008 3:22 pm

ca sa ma reintorc la rafturi. in seara asta se anunta inaugurarea primului raft. deja ocupantele vitrinelor si-au aranjat tinuta si isi asteapta locul. unele vor ramane temporar pana la primirea decodorului, iar altele ( cele vechi si fara putinta de digitalizat ) definitiv ( rareori scoase pentru o tura pe un circuit analog ).
poze de la inaugurare diseara.
asalexx

Mesaj de asalexx » Lun Mar 24, 2008 6:29 pm

Salut Lupule o sa le astept.
Am facut si eu o comanda de un raft pentru trenulete.
Pe raft trenuletele le pui pe sina intr-o cutie ori numai pe sine ori direct pe raft?
Ma gandesc cum sa fac si eu. :grin:
Distractie placuta la asezare.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Mar 24, 2008 8:03 pm

pe un raft am asezat cutii luate de la Bogdan si in ele am pus locomotivele preferate pe sine cu terasament. pe al doilea raft am sa fac un suport in trepte pe care am sa fixez cateva sine flexibile, fara terasament, acolo voi pune vagoanele, automotoarele si restul locomotivelor, in special cele pe care le folosesc cel mai mult. e cam greu sa tot umbli la cutiile de pe primul raft.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”