Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 19, 2007 10:01 am

Cunoastem povestea :fluierat: ... Atunci cand Uraganul Raoul, de magnitudine 2.5, se abate asupra Cailor Ferate "La Ursu", se lasa cu trenuri deraiate, copaci rasturnati, case miscate de la loc etc. Insa seful de gara - unchiuletzul lui favorit ;-) - nu se supara (prea tare :grin:) fiindca oricum este totdeauna cu ochii in saisprezece (patru X patru) si intervine imediat pentru limitarea pagubelor. Pomii & casele nefiind fixate, nu-i bai daca se mai "re-localizeaza" din cand in cand (cu exceptia depoului :-P), iar nepotzelul a inceput sa invetze ca (inca) nu-i voie sa puna manutza pe trenuri :-? . Si asa hand-controlerul statiei LenzSet100 sta numai in mana mea 8), iar eu dirijez trenurile asa cum solicita el :).
Ii plac trenurile tare mult, asa ca eu sunt FOARTE incantat Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Noi 19, 2007 10:49 am

minunat. cand va mai creste un pic, construiti impreuna diorama. normal ca nu te poti supara pe el si nici eu nu ma pot supara pe fetita, ci pe sotie m-am suparat ca nu a fost deloc atenta.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Noi 19, 2007 8:08 pm

in atelierele de reparatii a intrat una dintre locomotivele roco deoarece prezenta simptome de duca. am hotarat sa-i curat rotile si sa-i inlocuiesc cauciucurile de tractiune. daca si asa problemele persista, cauza probabila va fi motorul, dar cum acolo nu ma am, nu ma bag, asfel locomotiva va sta de decor pe diorama. sper sa nu fiindca era una dintre preferatele mele.

Imagine

am desfacut rotile pentru a le curata. am gasit un fel de unsoare in interior. ma intreb, trebuie sa inlatur si unsoarea si sa adaug una noua la urma, sau sa o las asa??? astept un sfat.

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Noi 19, 2007 8:39 pm

rezultatul curatarii rotilor este imbucurator. locomotiva merge ireprosabil. parca zboara pe sine. mai trebuie sa-i adaug cauciucuri noi. ma bucur ca problema nu a fost de la motor ci doar de la murdaria acumulata pe roti. cred ca vor urma si altele la curatat incurand.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Noi 19, 2007 9:32 pm

Sfat mare & lat: foloseste [Link Removed for Guests] :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Noi 19, 2007 10:12 pm

stiu mpursu despre linkurile astea, dar m-am grabit si am trecut peste masura oficiala a linkurilor miniatura.
laur

Mesaj de laur » Lun Noi 19, 2007 10:29 pm

unsoare , hm vaselina siliconica
si au am un br 218 care necesita unsoare ca a cam luato razna, intrebarea este de unde cumparam
cristi

Mesaj de cristi » Lun Noi 19, 2007 10:34 pm

eu am cumparato de la un magazin de lnstalatii sanitare.
a costat 11 ron.
laur

Mesaj de laur » Lun Noi 19, 2007 10:35 pm

si este buna de ceva ? cat ai dat pe ea si cum se numeste?
laur

Mesaj de laur » Lun Noi 19, 2007 10:35 pm

scuze abia acum am vazut pretul
laur

Mesaj de laur » Lun Noi 19, 2007 10:36 pm

am inteles ca si la magazinele auto se gaseste , veselina pnt rulmentii de masina este buna?
cristi

Mesaj de cristi » Lun Noi 19, 2007 10:46 pm

se numeste griffon.
200gr bidonas albastru cu capac rosu.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Dec 02, 2007 7:35 am

ultima realizare in Imperiu. felinare

lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Dec 02, 2007 9:00 am

Cateva poze cu halta Victoria Nord pedepsita sa stea la colt

lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Dec 02, 2007 9:22 am

fiindca in doua saptamani se va implini un an de la achizitionarea primului meu startset, acel Metronom mult ravnit, am decis sa fac o mica achizitie comemorativa.

de atunci am tot achizitionat, astfel incat am ajuns acum, la un an, sa am un numar destul de frumusel de locomotive,vagoane,case, plus un loc de joaca de 2m / 1,4 m . insa dintre toate, acest startset are o valoare mult mai profunda. mai intai fiindca a fost primul, apoi fiindca pentru achizitionarea lui strangeam banut langa banut fiind dispus sa sacrific si painea cea de toate zilele ca sa intru in posesia lui. bucuria pe care am avut-o cand in seara zilei de 15 decembrie 2006 l-am achizitionat din depoul lui rally a fost mult mai puternica decat bucuria celorlalte achizitii pe care le-am cumparat fara nici o jertfa, fara sa stau zile la rand privind poza pe net si alinandu-ma cu gandul ca intr-o zi va fi al meu.
atunci am avut de ales intre doua starseturi: Metronom si celalalt startset cu vagoane etajate rosii. am facut alegerea pe baza avantajelor si dezavantajelor. La starsetul rosu nu-mi placea locomotiva taurus si traseul simplu de sine. 2 puncte pt metronom. la metronom aveam un traseu oval cu macaze curbe, dar vagoanele nu erau rosii,culoarea mea preferata. un punct pt starsetul rosu. la final a castigat metronomul cu 2 la 1.
zilele acestea am achizitionat insa si cele doua vagoane rosii la care am atasat o locomotiva 218 tot piko si cred ca se potrivesc perfect.

Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”