Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
dRacus

Mesaj de dRacus » Mie Sep 19, 2007 5:55 pm

lupul_alb scrie:bulina? pentru? nu cred ca e un material obscen.
Asta e relativ :lol:
Adica un film la care se uita numai barbati (nu cred ca avem si fete pe aici) si care incep sa saliveze si sa doreasca/pofteasca ceea ce vad.... ar putea fi interpretat ca obscen. Sau altfel formulat: in momentul in care postezi niste frumuseti in toata splendoarea lor.... etc :-D

De fapt eu ma referisem nu in sensul de bulina cu 18 ci la cea cu AG: din moment ce are generic, trebuie sa aiba toate detaliile , ca in realitate (la scara daca se poate :grin: )
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Sep 19, 2007 7:03 pm

rally scrie:
bulina? pentru? nu cred ca e un material obscen
Ba da, ti-ai prezentat locomotivele in toata spendoarea goliciunii lor, pe un Rocken-Roll dezmatat.... :-D :-D :-D

Asa e. Sunt vinovat. Insa sper ca pedeapsa sa nu fie pe masura vinovatiei mele.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Sep 19, 2007 7:06 pm

dRacus scrie:
lupul_alb scrie:bulina? pentru? nu cred ca e un material obscen.
Asta e relativ :lol:
Adica un film la care se uita numai barbati (nu cred ca avem si fete pe aici) si care incep sa saliveze si sa doreasca/pofteasca ceea ce vad.... ar putea fi interpretat ca obscen. Sau altfel formulat: in momentul in care postezi niste frumuseti in toata splendoarea lor.... etc :-D

De fapt eu ma referisem nu in sensul de bulina cu 18 ci la cea cu AG: din moment ce are generic, trebuie sa aiba toate detaliile , ca in realitate (la scara daca se poate :grin: )
Da. Si tu ai dreptate.

Sincer..... Imi plac filmele astea care te fac sa doresti/poftesti. Cu sau fara bulina.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 23, 2007 9:34 am

iata realizarile din saptamana aceasta.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O achizitie de la Coobra. O aburoasa de care sunt foarte incantat. vreau sa-i fac unele modificari la tender ( leduri ).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

pe santier a aparut si inginerul sef cu noua lui masinarie ( pasionat pana in maduva oaselor de caile ferate imperiale )

Imagine

Imagine

Imagine

iar in incheiere, episodul special al acestei prezentari. o epava gasita intr-un raft la tata. are peste 20 de ani vechime, ii lipsesc rotile din fata, dar,veste bune, motorul merge perfect ( l-am alimentat cu curent aseara ). O epava pe care vreau sa o pun din nou pe sine. Ii pot pune si leduri albe in fata. Tenderul lipseste. Daca a avut vreodata, si cred ca a avut, acesta a fost pierdut definitiv. Se poate inlocui cu un alt tender, insa. Tot ce caut acum este o pereche de roti pe care sa i le atasez in fata. Daca are cineva, se gaseste undeva, anuntati-ma si pe mine. Cumpar. Locomotiva este prea pretioasa ca sa fie abandonata. In primul rand, are o valoare sentimentala pentru mine. In plus, cum zacea acolo in raft, plina de praf si uitare, mi-a adus aminte de romanul si filmul serial Toate panzele sus, cu epava Sperantei zacand pe o plaja pustie. o scena care a trezit sentimente emotive pe vremea aceea. de aceea am hotarat sa botez aceasta locomotiva Speranta si sa sper ca am sa reusesc sa o vad mergand pe sinele mele. plus ca i-as face si o bucurie tatalui meu, pe care l-am virusat nitel, caci dupa ce-si va termina casa se va apuca si el sa faca o diorama, proprie creatie, caci nu concepe sa cumpere o diorama de-agata ( trebuie sa fie personalizata de el ) si cred ca va reusi, fiind mult mai talentat decat mine. ( si priceput, fie vorba intre noi ).

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si tot in acelasi raft am gasit ramasita unui vagon Piko din aceeasi perioada cu locomotiva. Cred, sunt sigur defapt, ca a fost candva un vagon de marfa. Are rotiile din plastic si cuple antice.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 23, 2007 9:41 am

Intre timp am desfactu locomotiva epava. am spalat carcasa de praf. motorasul si alcatuirea mi se par simple. loc destul, cred eu, pt a pune leduri in fata ei. imi trebuie rotile ei. ma gandeam sa cumpar o locomotiva de la rally, din aceea din seturile acelea ieftine, si sa iau rotile si bielele de la aceea.
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Sep 23, 2007 10:29 am

Tenderul locomotivei este identic cu cel de BR55; poate ca mai are cineva unul in plus. Locomotiva insasi este identica cu cele din start-seturile Piko; am avut si eu una, si chiar i-am pus celebrele faruri bicolore MPU :grin:.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 23, 2007 11:05 am

@ mpursu

cum ai facut ca sa-i pui farurile acelea? poti sa explici undeva? as vrea sa ii pun si eu.

am analizat-o nitel. este identica cu aceasta:

am comandat-o de la rally. voi avea si tender, voi avea si roti. desi, daca e sa privim logic, e identica si nu cred ca ar merita dezmembrarea uneia noi in vederea uneia vechi, dar are mai mutla valoarea asta veche pt mine. :roll:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 25, 2007 7:43 pm

am nevoie de niste leduri albe cu care sa luminez o cladire in interior. nu pot pune bec normal, fiindca trebuie sa-l urc la etaj si ocupa loc mult si se vede urat prin ferestre. imi trebuie un led sau doua. unde pot gasi leduri ??? help! :)

la ledurile astea mai trebuie sa leg ceva, o bobina ? intre ele si transformator ?
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 25, 2007 9:24 pm

Poate ca [Link Removed for Guests] iti va fi de ajutor. LED-uri se gasesc la orice magazin de piese electronice. Mult succes!
Paranteza - si te rog sa folosesti [Link Removed for Guests] pentru poze :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 25, 2007 9:32 pm

Am perforat cu grija farurile locomotivei, apoi am introdus in gauri cele doua LED-uri bipolare galben/rosu, cu o rezistenta de balast adecvata intre ele. Avand in vedere ca glisierele sunt conectate la culegatoarele de tensiune de la roti, am curbat usor terminalele din exterior ale LED-urilor astfel incat sa le atinga atunci cand carcasa vine montata pe sasiu. Asta-i tot! Bineinteles, am montat totul definitiv numai dupa ce m-am asigurat ca sensul de deplasare corespunde cu culoarea luminii data de LED-uri :).
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 25, 2007 10:13 pm

@mpursu

multumesc pt sfaturi. ce rezistenta ai folosit intre ele? de care? ca sa cumpar si eu. poate e o intrebare stupida, dar inca sunt strain la capitolul acesta. invat pe parcurs.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 25, 2007 10:31 pm

Rezistenta de balast se calculeaza in functie de mai multi factori: tensiunea la borne si curentul nominal al LED-urilor, numarul si modul de conectare al acestora, tensiunea la bornele montajului etc. Sa zicem ceva de ordinul sutelor de ohmi pentru domeniul miniferoviar ;).
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Sep 28, 2007 2:32 pm

iata ce s-a mai realizat in saptamana 24 - 28 septembrie pe santierele imperiale. cu scuze ca nu pot ( nu stiu ) cum sa fac pozele mai mici.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Sep 28, 2007 2:46 pm

Atelierele imperiale de vopsitorie isi prezinta prima interventie.

LDH

Mesaj de LDH » Vin Sep 28, 2007 2:47 pm

Pai daca urmaresti indicatiile lui Mircea si faci exact asa cum spune el ai sa poti

Ia vezi merge marita daca dai clik pe ea?

adica:

[Local Link Removed for Guests]

unde:

"link poza mare" = [Link Removed for Guests]

"link poza mica" = [Link Removed for Guests]

linkurile se copiaza din proprietatile imaginii, cu clik dreapta, corespondent pozei mari si mici

Lamurit?

Mai rau ca la scoala :-D
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”