Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Sep 14, 2007 12:30 pm

Stiu ca dupa experienta Consolidation am spus NU Mehano. Dar dupa ce am citit ce a scris Prognosis la Discutii diverse in topicul sau in care raspundea celor care l-au criticat pe nedrept, dar si dupa ce am citit si parerile altor machetisti, am inceput sa-mi indrept privirile cu interes catre cateva produsa Mehano. Ma gandeam chiar si la un automotor din acela la 670 RON de pe site-ul lui Rally, dar as vrea sa aflu mai multe despre el. In schimb umbland pe site-ul celor de la Mehano am dat de asta:

Imagine

DIESELXPRESS T770

Nu stiu ce pret are si unde pot gasi. Imi place locomotiva si cred ca ma bate gandul sa incerc sa aduc si eu unele imbunatatiri ( ma refer mai mult la culoare, la partea electrica sunt total in aer de aceea poate am sa cer un ajutor daca consider ca este necesara vreo modificare in acest sens )
Asa ca speranta mea se indreapta spre Rally. El ma poate ajuta sa procur acest set. Acum il rog sa-mi spuna daca o poate face, cat costa cutiuta asta si cand ar putea sa soseasca.
Desigur, orice parere legata de acest produs este binevenita. Multumesc.
Ultima oară modificat Vin Sep 14, 2007 1:00 pm de către lupul_alb, modificat 1 dată în total.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Sep 14, 2007 12:43 pm

De altfel, fiindca e vorba de modificari, as dori sa fac o modificare la aceasta mica locomotiva.

Imagine

As dori sa-i pun leduri de luminat. Doua albastre si unul rosu. Atat in fata, cat si in spate. Nu ma pricep la astfel de modificari si as avea nevoie de ajutorul unui pasionat si cunoscator. Contra cost, desigur.
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Sep 14, 2007 3:00 pm

Scrie-mi mai multe detalii despre locomotiva (producator, nr.art., analogic/digital etc) si despre felul in care doresti sa arate - eventual direct pe email. Pare sa fie Fleischmann :).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
rally

Mesaj de rally » Vin Sep 14, 2007 3:15 pm

@Lupul
Startsetul acela nu e inca pe stoc la MEHANO, iar ca pret , estimativ, in jur de 210 ron.
Dar automotorul LINT 41 este. ;-)
Legat de iluminarea loco Fleishmann, cred ca daca citesti atent ce a scris Prognosis, o poti face.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Sep 14, 2007 3:32 pm

@ mpursu

da. e Fleishmann. analog. este mai veche .

@ Rally

si nici o sansa sa apara pe stoc?
cat despre automotor, ramane sa mai rumeg nitel :D
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Sep 14, 2007 10:39 pm

uite lupule ce iti ziceam eu...despre pulverizator

cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Sep 14, 2007 10:40 pm

....si despre terasament...de ce nu esti atent? :twisted:

Cosmin
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 16, 2007 8:27 am

Vineri, cum am aflat ca i-au sosit produsele de la Piko, i-am si facut o vizita lui Rally. Eram hotarat sa nu achizitionez decat ceea ce-mi trebuie: macaze, poduri. Anyway... Investitia trebuia sa se ridice pana in 200 RON. Cu toate acestea, am plecat cu tot cu salariu la mine. Si bine am facut, ca nici bine nu am intrat si mi-a sarit in ochi draguta de mai jos. Nu am putut sa rezist farmecelor ei si mi-am golit portofelul si inima :-P ,dar nu m-am intors acasa fara ea. Si, bineinteles, ... Rally a fost iarasi un dragut, ajutand la reusita acestui complot :D.
Anyway... acum am la ce sa privesc si sa bat din palme ca un copil mic. metaforic vorbind.

Imagine

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 16, 2007 8:29 am

O intrebare of topic.

Daca vreau sa deschid o pagina de site, ce trebuie sa fac? La cine sa apelez? Trebuie sa tin tot timpul calcul deschis ca sa mearga?
dRacus

Mesaj de dRacus » Dum Sep 16, 2007 10:18 am

@lupul_alb
Nu inteleg intrebarea. Vrei sa-ti faci site? Daca da... am un geamantan de sfaturi, poti baga un pm
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Sep 17, 2007 8:46 am

Ce mai face locomotiva de manevra Fleischmann? ;)
Cine se apuca de ea: tu, Prognosis sau eu? :grin:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Sep 17, 2007 5:02 pm

@ mpursu

nimeni ca m-am lamurit. nu se poate face nimic in cazul ei. e prea complicat in primul rand din cauza ca trebuie desfacut tot motorul pentru a lega fire de alimentare, apoi nu e spatiu pt leduri decat daca am taia din cutia motorului, dar e din fier. asa ca am lasat-o balta. iti multumesc pt intentia de a ma ajuta, dar cred ca am sa-i aplic cateva pete de culoare si atata tot.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 18, 2007 1:47 pm

cateva poze ferate din pelerinajul de sambata trecuta. in apropiere de Predal la manastirea Sf Nicolae.

Imagine

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 18, 2007 3:17 pm

Pe la inceputul verii am avut o tentatie catre TT. Eram putin hotarat sa vand tot ce aveam la HO pt a achizitiona numai la TT. M-am razgandit. De ce? In primul rand capela montana, singura cladire pe care o aveam in momentul acela, mi-a trezit un sentiment de mila. Ce sa fac cu ea? Sa o abandonez? Apoi materialul pe care il detineam, start-setul pe care mi-l dorisem atat de mult. Nu. Am continuat pe HO, am investit, cladirile s-au inmultit, la fel locomotivele si vagoanele. Totusi, undeva aveam si o chemare catre o scara mai mica. Mi se pareau simpatice. Asa ca la inceputul lui august am decis sa strang si ceva material la TT pentru o diorama de dimensiuni mai mici ce o am in vedere pt viitorul mai mult sau mai putin apropiat.
Asadar, am achizitionat un automotor si o locomotiva analogice, dar cu posibilitatea montarii unui decodor. Apoi, tot ieri, odata cu automotorul, a sosit si primul star-set la TT pe care am decis de data aceasta sa fie digital. Numai ca de ieri tot incerc sa pun in miscare locomotiva si mai mult decat sa o fac sa-mi palpaie nitel farurile, nu am reusit. Am apasat pe toate butoanele tastaturii, am intrat in toate si nimic. nici un succes. Toate instructiunile sunt in germana, iar eu ma uit ca mata in calendar ca nu inteleg nimic. M-am gandit sa-l iau cu mine la o urmatoare intalnire a clubului, poate e careva mai priceput in digital sa ma invete si pe mine cum sa descurc toate itele astea incalcite.
Cateva poze nu prea reusite ale achizitiilor

Automotorul

Imagine

Imagine

locomotiva

Imagine

start-setul

Imagine
Ultima oară modificat Mar Sep 18, 2007 4:00 pm de către lupul_alb, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Sep 18, 2007 3:34 pm

Atentie - nu se vad pozele automotorului, locomotivei si start-setului!
Poate ca [Link Removed for Guests] iti va fi de ajutor.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”