Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Aug 29, 2007 12:20 am

radule,
liniile trebuie batute in cuie,polistirenul nu are mare rezistenta.nu ai observat ca
mai toate maketele de le vezi tu pe net sunt facut pe baza de structuri usoare?
crezi ca daca nu era fiabila solutia cu polistiren,nu o aplicau?
Cosmin
[Link Removed for Guests]
Radu161

Mesaj de Radu161 » Mie Aug 29, 2007 12:41 am

Din ce stiu eu, liniile nu raman batute in cuie permanent, cuiele ar trebui scoase dupa aplicarea terasamentului. In plus, intre linie si polistiren ar trebui si acel strat de pluta, care ajuta si la formarea terasamentului.
Nu prea am experienta cu chestiile astea, desi am mai lucrat cu materialele astea pentru alte chestii, cunostintele mele sunt pur teoretice. (trebuie sa le aplic intr-o zi :D )
Dor de duca, sa te-aduca...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Aug 29, 2007 12:44 am

insa te sfatuiesc sa nu le aplici pe polistiren.pe placaj e mai bine
Cosmin
rally

Mesaj de rally » Mie Aug 29, 2007 1:18 am

@radu161
Problema cu polistirenul este de fixare a sinei pe acesta. Considerand ca la o diorama de ~1,2x2 m ajungi la o lungime a sinei de peste 12 m, aceasta lucrand, la schimburile termice , desi la inceput e echilibrata si nu deraiaza nimic, pe parcurs incep problemele daca nu e fixata in cuie sau suruburi... :-( , chestie care in polistiren nu merge. A !! Daca pe parcursul traseului, peste polistiren pui un placaj si fixezi bine sina, nu mai apar aceste probleme.
Eu am patit-o cu un traseu pregatit in timpul iernii , sina fixata intr-un surub ici si unu colo ... (adica , in loc de 3 bucati pe o sina, de lene... :-P pusesem doar unul :oops: ) . In iunie au inceput problemele !!! Deraieri in :evil: :evil: :evil: , pana sa ma prind ca cei 9 m de sina lucrasera.
Dar mai simplu, ati vazut cum fac profesionistii diorame ?
Ma refer la Loxx, Wunderland sau link-ul dat de gam3, aici pe topic, de la italieni ? Si acolo se pune problema de costuri, rapiditate, obtinerea peisajului perfect la final... si totusi nu folosesc polistiren, decat poate spuma poliuretanica pe dedesupt.
Eu zic ca merge perfect polistirenul la peisagistica, dar nu ca suport pt calea de rulare !!!
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Aug 29, 2007 9:40 am

rally scrie:Eu zic ca merge perfect polistirenul la peisagistica, dar nu ca suport pt calea de rulare !!!
rally
Niciodata :)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Aug 29, 2007 5:34 pm

Azi fiind mare sarbatoare, in Imperiu nu se lucreaza. Totusi am facut o mica excursie in Big Berceni in cautarea unei mandrine de 1 mm. Excursia nu s-a terminat cu un rezultat bun in aceasta zona, caci, cu fiecare taraba lasata in urma, speranta mea sa gasesc cele cautate, scadea tot mai mult, iar pe la jumatatea targului un vanzator ambulant ( care s-a oferit sa-mi ofere o mandrina de un milimetru pt bormasina Boch la un pret promotional ) i-a pus capac de tot : Nu ai sanse sa gasesti asa ceva pe aici. :-(
Asa ca m-am intors in Bricolage. Si din nou rog pe Dumnezeu sa dea sanatate lui mister Bricolage, oricare ar fi el. Aici am gasit si un set de mandrine de la 1 mm pana la 3 mm care se potrivesc perfect la ustensila achizitionata ieri de la rally, pe langa asta am gasit si freza de 1 mm plus doua surubelnite dragute pt suruburile cu care voi fixa sinele. E adevarat ca am lasat vreo 60 de RON pe acolo, dar a meritat din plin. :grin:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mie Aug 29, 2007 9:41 pm

Lupule,ce intelegi prin mandrine?
Cosmin
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Aug 30, 2007 8:32 am

@ cosmin

Incerc sa-ti explic prin cateva imagini. Scuze pt calitatea lor, sunt facute cu telefonul.

Aceasta este o mandrina

Aceasta se fixeaza in varful bormasinii

Apoi se insurubeaza cu un capac de fier sau de plastic pana strange in dintii ei freza pe care ai ales-o

Iar acesta este setul de mandrine luat din bricolage

Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Aug 30, 2007 1:17 pm

lupul_alb scrie:...care se potrivesc perfect la ustensila achizitionata ieri de la rally...
Ne prezinti ustensila?
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Aug 30, 2007 2:08 pm

Aceasta este trusa sau ustensila cumparata de la rally.

lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Aug 30, 2007 2:16 pm

Iata ce am realizat azi.

Am prins prima linie cu terasament de placajul OSB. Imi place cum arata si cred ca va fi superb la sfarsit. Am bagat suruburile fara sa mai fac gaurele cu bormasina. A mers perfect si fara probleme, iar sina este teapana. Am bagat suruburi in toate gaurile, cate trei de sina. ca sa fiu mai sigur.

Apoi am montat becurile pentru iluminarea cladirii garii. Imi mai trebuie un bec si cateva materiale pe care le voi lua de la rally saptamana viitoare.

rally

Mesaj de rally » Joi Aug 30, 2007 2:27 pm

Lupane, am o propunere :roll:
Incearca sa-ti postezi imaginile la [Link Removed for Guests] . E aceeasi procedura.
Astia de la image schak ne baga porcarele se incarca ff greu sau deloc cum se intampla acum.
RALLY
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Aug 30, 2007 3:35 pm

Cat a costat scula, are turatie reglabila? fa o mica descriere, pozele nu ajuta prea mult.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Aug 30, 2007 4:11 pm

M-a costat 85 RON cu o mica reducere. Rally cerea un pic mai mult pe ea, in sensul acesta el poate sa ofere mai multe informatii. Chestia cu turatia nu prea stiu sa spun. Are un buton din care o reglezi. Contine un pachetel cu tot felul de ustensile: piatra de polizat, 6 discuri de smirghel, 8 discuri de retezat, 1 disc abraziv, 5 benzi abrazive, 1 freza, 1 varf de gravat, 1 burghiu, perie, piatra de ascutit. Si se mai pot adauga si altele cumparate separat asa cum am facut eu ieri in bricolage.
Are un suport de fixare pe masa de lucru pt usurarea muncii. Oricum, e utila in casa omului.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Sep 02, 2007 10:09 am

Cine poate sa-mi spuna si mie cu ce pot lipi pietrisul de placaj? Daca pun aracet simplu peste el, nu cred ca va iesi ceva bun.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”