Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mar Aug 21, 2007 2:31 pm

:-D
placile le bat in cuie de rama sau tot cu holtzsuruburi???
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Aug 21, 2007 2:36 pm

aha. am inteles. holtzsuruburi.

deh...... :mad:
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Aug 21, 2007 5:15 pm

Ionut,
este vorba de MarklinfanClub Italia

Si pozele sunt de la Alberto Pedrini

IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mar Aug 21, 2007 5:45 pm

excelent site...fug acasa sa-l studiez mai bine :)
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Aug 21, 2007 7:45 pm

Gam3 scrie:...
Cat despre plasa iata cum lucreaza colegii italieni:

Imagine
....
Spor
frumoasa lucrare, dar ma intreb cat cantareste acel modul :lol:

Fratilor lucrati cu polistiren ca e cel mai usor de lucrat / transportat
lupul_alb scrie:Totusi, placa de OSB pe care o voi taia ca sa inalt sinele, poate sa fie de 6mm sau numai de 9 mm ?
Noi am folosit un placaj de 5 foarte tare si foarte elastic in acelasi timp, un avantaj fata de osb care e destul de rigid si te incurca cand trebuie sa schimbi unghiul pantei.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Mar Aug 21, 2007 9:19 pm

plasa se poate folosi pe diorame care au baza din caroiaje.cei cu baza plana
folosesc polistiren ptr ca e mai usor de lucrat...insa,ma rog,fiecare face cum vrea
Cosmin
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Vin Aug 24, 2007 2:19 pm

Nu am prea realizat mare lucru zilele astea. Alataieri am prins placile de OSB cu hotzsuruburi de rama. Ii multumesc lui LDH de sfat, caci azi le-am demontat de tot nemultumit de cum aratau. In mijlocul dioramei unde se imbinau cele patru colturi, una era mai jos, alta mai sus. Am incercat dimineata sa le mai indrept, dar degeaba. Pana la urma le-am dus pe balcon sa incerc o idee, daca nu merge, cumpar o placa intreaga si o pun pe rama. asa nu va mi exista nici o nepotrivire.

Aseara m-am gandit si la un traseu. Am incercat sa construiesc cat de cat traseul din desenele de la LDH, dar nu mi-a iesit si am terminat prin a capitula dezamagit. Insa nu ma pot apuca de construit traseul pana nu vad placa pusa definitiv pe rama ca sa ma pot desfasura.

:-x
rally

Mesaj de rally » Vin Aug 24, 2007 2:40 pm

Lupane nu dispera !!!
O mare calitate a machetistului e rabdarea, sa nu uitam ca la unele diorame se lucreaza si 3 ani.... :(
Daca ai loc sub cele 4 colturi, ce nu se aliniaza , vino cu alta placa mai mica , un 30x30 cm si fixeaz-o in suruburi sub acestea, astfel sa-ti stea fixe si fara denivelari.
Apoi foloseste pene de lemn intre rama si OSB ca sa nu atarne in aer si sa lucreze in timp. Daca e mai sus rama, o rindea ar fi ideala, ca sa tai surplusul.
Despre circuit, din cate stiu eu, nu prea ai o varietate prea mare de linii, asa ca ar fi bine sa ai in vedere si niste sina flexibila , care i-ti rezolva anumite trasee, fara sa folosesti bucati mici. Ba daca e nevoie mai tai din sinele care le ai ca sa se potriveasca.
Unele chestii daca nu-ti reusesc dupa cateva zeci de minute, inseamna ca nu le-a venit timpul.... :-D :-D :-D asa ca incearca din nou dupa cateva zile... :-P
Eu m-am chinuit sa montez un surubel vreo juma de ora si nereusind l-am dat :evil: pt vreo 2 saptamani; Intr-o dimineata , pe juma adormit l-am luat asa intr-o doara si l-am montat in cateva secunde... :x ... aha... ii venise timpul !!!
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Aug 24, 2007 6:01 pm

Asta cu venitul timpului este cat se poate de adevarata!

Mie nu mi-a iesit nimic acum 2 zile (Ionut e martor), sper sa iasa peste 2 zile :-D .
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Aug 25, 2007 6:43 am

Eu sunt putin cam nerabdator. :roll: Sau poate mai mult.
Vreau ca toate sa-mi mearga struna si sa-mi iasa din prima incercare.
Insa stiu ca, mai ales in domeniul acesta, trebuie sa invat sa am rabdare.
Asadar.... ma tratez. :mrgreen:
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Aug 27, 2007 11:57 am

Astazi din nou in Bricolage pentru a rezolva problema placii OSB. Am avut intentia sa cumpar placa dintr-o singura bucata pt a nu mai avea neplaceri. Mai intai nu am mai gasit placa de 10 mm si a trebuit sa ma multumesc cu una de 8 mm. Apoi nu se putea dintr-o singura bucata asa ca am luat-o in doua bucati. Acasa cu putine emotii am montat-o si a iesit perfect. Pasul acesta l-am rezolvat. In plus mi-au ramas cele patru placi de 10 mm si inca doua resturi de 8 mm destul de mari pt a imi face de cap pe ele. Am eu niste idei trasnite.

Stiu ca multi nu vor fi de acord, dar m-am gandit serios sa acopar intreaga suprafata cu o mocheta subtire asa cum am vazut la multi si mi-a placut foarte mult.
ma gandesc sa atasez mocheta de placaj prin cateva holtzsuruburi, dar cred ca ar trebui si lipita cu un adeziv. Care adeziv ar fi mai bun?
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Aug 27, 2007 4:44 pm

dupa o vizita la depoul lui rally, am tras din nou o fuga in Bricolage de unde am cumparat 4 m de mocheta verde inchis si un bidonel de adeziv Bison special pt mocheta.
insa am sa fac o proba cu o parte din mocheta pe una din placile pe care le am in plus. daca imi place cum arata, imbrac diorama cu ea.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Aug 27, 2007 4:52 pm

iata ce am achizitionat din cutiile cu minuni ale lui rally

Din pacate aici m-au parasit acumulatorii si nu am mai putut imortaliza restul achizitiilor. Insa le puteti vedea pe site la rally.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Lun Aug 27, 2007 5:08 pm

lupul_alb scrie:dupa o vizita la depoul lui rally, am tras din nou o fuga in Bricolage de unde am cumparat 4 m de mocheta verde inchis si un bidonel de adeziv Bison special pt mocheta.
insa am sa fac o proba cu o parte din mocheta pe una din placile pe care le am in plus. daca imi place cum arata, imbrac diorama cu ea.
Sincer nu vad rostul la acea mocheta . Sa fie rol estetic ? Ma tem ca numai o sa te incurce mai incolo. Pentru ca o sa ai de batut cuiute, de lipit una alta , de dat gauri. Tot timpul o sa ai probleme . Gandeste-te numai cum lipesti pluta de la terasament. In plus daca o vrei pt iarba (sau nici macar asta nu e motivul) arata de 100 de ori mai bine cu iarba Noch care sa fie de diferite culori si dimensiuni.
Este ca si cum te-ai apuca sa-ti faci o casa si ai incepe cu gradina si gazonul si pe urma ai veni cu escavatoarele sa faci restul :)

Stiu ca vrei sa faci cat mai mult si cat mai repede, dar incearca sa te gandesti de doua ori inainte de fiecare mutare.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”