Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Feb 24, 2007 4:00 pm

sau...mai intai la fundatia bisericii ca parca nu am vazut-o gata
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 24, 2007 4:06 pm

Capela sta in cutia ei si asteapta timpul potrivit pentru ridicarea ei.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 24, 2007 6:56 pm

un mic ajutor cer si eu

eu am acest tip de traseu. am decis sa inlocuiesc sinele R2 cu sine R3. as vrea sa stiu daca acest lucru va produce modificari in latimea traseului. stiu ca in lungime se va mari un pic, si nu deranjeaza, dar as vrea sa stiu in latime daca afecteaza cu ceva. sau daca in loc de R3 pun R4, se intampla vreo modificare in latime?
iksxl

Mesaj de iksxl » Sâm Feb 24, 2007 6:59 pm

Eu zic ca o sa ti se modifice si latimea pt ca R3 sau R4 nu sunt atat de "stranse" precum R2.
O sa fie ceva mai lat traseul.
Parerea mea !
Catch & Release !

lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 24, 2007 7:08 pm

mda. multumesc iksxl. cred ca ai dreptate. stau cu catalogul cu sine pe care l-am primit odata cu start-setul si acolo am cateva desene ajutatoare si incerc sa descifrez si sa calculez. daca am sa pun sine R3 va creste in latime cu circa 12 cm, cel putin asa cred ca vrea sa spuna desenele astea. daca aleg R4 creste cu 24 cm, ceea ce nu mai e multumitor pt spatiul meu. raman la R3.

acum problema este: daca am sapte sine R2 intr-o parte si tot atatea in cealalta parte, tot cu cate sapte sine R3 trebuie sa le inlocuiesc? dupa desenele de aici, asa ar parea.
iksxl

Mesaj de iksxl » Sâm Feb 24, 2007 7:12 pm

Nu sunt eu cel mai in masura sa raspund la intrebari de genul asta, dar pot sa incerc sa zic o parere: Cred ca vei avea mai multe sine R3 decat R2 din acelasi motiv pe care l-am specificat mai sus. In cazul sinelor R4 sigur vei avea mai multe.
Catch & Release !

lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 24, 2007 7:19 pm

rally, poti sa-mi dai un sfat in privinta acestei probleme? cate sine R3 imi trebuiesc ca sa inlocuiesc pe cele 14 R2?
rally

!!!

Mesaj de rally » Sâm Feb 24, 2007 8:56 pm

Macazul curb e pe curba R2 , deci acolo ai o problema, pe care ai putea sa o rezolvi cu sina flexibila, adica de la o curba mai stransa la una larga.
Dar, sina flex trebuie fixata in suruburi sau cuisoare.
Un cerc are 12 sine curbe, indiferent raza, (cu cat e raza mai mare, sina e mai lunga) la asta te ajuta raza, inmultita cu doi i-ti da latimea ovalului ...se pare, pe exterior.
Dar stiu ca ai parchetul, dar pana acum ...nimicuta... :oops:
Iar cu capela ... ne tii in suspans ...si nu-i frumos :roll:
Adicalea... nu prea e miscare pe acolo, tot proiecte si ... va urma !!!
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 25, 2007 9:02 am

putina rabdare. in martie se va ridica si capela. deocamdata nu stiu cum sa rezolv cu traseul asta

multumesc pentru sfaturi, rally. m-ai pus pa ganduri, dar voi rezolva. se gasesc solutii pentru toate.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 25, 2007 11:37 am

@LA

Traseul tau se rezuma doar la oval si linie dubla in fata garii sau te-ai gandit la altceva?
Daca vrei sa faci altceva si sa renunti la oval ai scapat de bataia de cap

Vin altele :twisted:
Toate cele bune,
LDH
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Dum Feb 25, 2007 12:30 pm

Daca nu vrei batai de cap cum am eu :roll: la traseul meu ,mai ales la gara mea (sa nu mai vorbim de restul traseului :roll: )incearca sa dezvolti traseul pe ceea ce ai tu acum si daca bagi curbe R3 se lateste putin circuitul lucru care nu este rau chiar te ajuta sa dezvolti putin mai mult si alte linii secundare care parerea mea ca daca vei avea doua locomotive trebuie sa ai in vedere obligatoriu si alt circuit pe care va rula Monstrulache ca pe actualul oval cu doua linii la gara este cam greu sa mearga doua locomotive .
Cind spun alt circuit ma refer la ceva legat tot de actualul tau oval ,poate inca doua macaze si ceva linii iti rezolva problema .
Asa ca gindeste-te ce vrei sa faci ca o data si o data tot va trebui sa dezvolti ce ai tu acum ca doar nu o sa ramii la o singura garnitura si inca o locomotiva chiar daca iti faci o diorama mai simpla asa ca gindeste ce mai pui la ce ai tu acum cu minim inca doua macaze si vezi ce iese .
Pune pe hirtie cam ce vrei sa faci si noi te ajutam ca tocmai de aceeia suntem pe aici . :D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 25, 2007 3:12 pm

multumesc pentru sfaturi. in general traseul meu va fi format dintr-un oval mare cu linie dubla in fata garii si un oval independent de acesta, in interiorul lui pe care sa circula independent o garnitura mai mica ( ma gandesc aici la o locomotiva mai mica de circa 15 cm ).

din ce am analizat pana acum, am ajuns la concluzia ca cele doua macaze curbe pe care le am in momentul de fata, nu-mi sunt folositoare in cazul inlocuirii cu sine R3. asadar m-am gandit la inlocuirea lor cu macaze drepte, iar linia din interiorul ovalului sa fie dintr-o sina flexibila.

am sa incerc sa fac un desen, desi nu am talent la desen, ca sa se vada mai bine ce am in gand.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 25, 2007 3:46 pm

am incercat sa mazgalesc ceva. sper sa se inteleaga ceva din calitatea acestor poze. cam asa ceva am eu in cap acum.

LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 25, 2007 4:33 pm

te cam grabesti sa arunci la cos macazele curbe

problema este mult mai simpla decat crezi
practic din macazele curbe poti pleca cu orice raza de curbura daca ai grija sa intercalezi intre curba(e) si macaz linii drepte care sa itii asigure concentricitatea cercurilor

macazele curbe au avantajul ca dau posibilitatea unei linii mai lungi in gara tocmai datorita faptului ca fac parte din cerc

poate te gandesti sa nu mai lasi liniile din gara paralele cu marginea blatului dioramei, este banal iar argumentarea cu castigarea de spatiu nu merge - cine face calcule o sa-mi dea dreptate

mai gandeste putin schema, te asigur ca merita efortul de gandire avand in vedere rezultatul

bafta!
Toate cele bune,
LDH
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 25, 2007 4:46 pm

daca las macazele curbe nu vor pricinui probleme la sinele R3?

si daca nu e bine ca liniile din gara sa fie paralele cu marginea dioramei, atunci cum trebuie sa fie???
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”