Imperiul Lupului

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Seby

Mesaj de Seby » Dum Feb 04, 2007 9:59 am

la mine merge. trebuie sa ai instalat acrobat reader
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 04, 2007 11:10 am

lupul_alb scrie:sa nu uit!

ce vrea sa insemne : http://www.morop.org/fr/normes/nem122_f.pdf
ca nu se deschide?
se deschide dar se deschide mai greu uneori

este vorba de profilul transversal al caii de rulare CF

Imagine

legat de faptul ca nu ai observat diferenta de sunet intre rulajul cu linia pusa pe parchet si rulajul cu linia pusa pe carton nici nu ai sa remarci vreo diferenta

cartonul este folosit pentru a inlocui terasamentul daca are 5,5 mm grosime sau folosit pe post de suport cale de rulare la liniile in panta (dimensiunea "c" din desen inlocuind placajul, pfl-ul sau materiale lemnoase din categoria PAL si OSB
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 10, 2007 2:41 pm

Azi, la intalnirea dintre virusatii machetismului si trenulitului de la Palatul copiilor ( unde noi am fost cei mai mari copii), Monica ( locomotiva mea BR 185 ) a avut o serie de intalniri, intre care mult asteptata intalnire cu Monstrul lui Silviu GG1. Ii multumesc pe aceasta cale pentru bunavointa de a-si aduce alintatul monstru pentru a-l studia mai de aproape. Chiar l-am vazut ruland putin. Tot pe aceasta cale, continui sa-l bat la cap pe Rally, amintindu-i iarasi sa nu ma uite in legatura cu GG1 al meu. Si tin sa-l anunt ca pana joi 15 februarie, ii voi face o vizita, stie el de ce :D

Imagine

Imagine

Monstrulache, sa ai mila si sa nu calci sub rotile-ti uriase pe acesti mai mici semeni ai tai

Imagine

Imagine

Si, in sfarsit, cine se recunoaste se aduna :P

Imagine

Astept cu nerabdare urmatoarea intalnire. Sa ne laudam cu jucarioarele noastre si sa mai schimbam cate o idee.
Consider ca a fost o intalnire placuta si am plecat cu o lectie invatata: cu siguranta trebuie sa schimb sinele R2 cu sine R3. Ce sa-i faci?? De virusul asta nu mai scapi! :roll:
tyco

Mesaj de tyco » Sâm Feb 10, 2007 3:13 pm

In locul tau as cumpara mai bine o locomotiva piko, daca nu roco sau daca chiar vrei neaparat mehano mai bine o aburoasa. Eu sunt complet nemultumit de GG1le meu si in general de produsele mehano pe care le am. GG1 tot deraieaza, la macazuri o ia printre linii, nicidecum sa mearga pe calea cea buna, sau intra putin dar sigurat deraiaza, si asta la viteze mic, la viteza mare cred ca ar zbura complet de pe sine. Pe scurt nu pot face o tura completa fara sa deraieze . Rotile de ghidaj mai tot timpul sar de pe linie....ce mai dezamagire totala. Dar in final tu alegi!
Imagine
Imagine
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Sâm Feb 10, 2007 3:27 pm

Poate tu ai alt fel de GG1 .
La mine nu are nici un fel de probleme ,acum depinde pe ce curbe il rulezi ,daca sunt R1 atunci nu este bine ,la R2 - R3 nu apar probleme de nici un fel .
La macaze nu am probleme de nici un fel,depinde cum rulezi tu locomotiva
@tyco
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 11, 2007 2:51 pm

Azi am facut o vizita la "depou" si bineinteles, m-am intors cu cateva achizitii.

Pomii, din care marul e un deliciu ( cele mai delicioase mere numai in Imperiul Lupului se gasesc :P )

Imagine

Si prima cladire, o cladire pentru suflet, fiindca e bine ca mai intai sa incepem cu o rugaciune; Capela montana.

Imagine

Imagine

Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Dum Feb 11, 2007 2:57 pm

Frumoase achizitii, sa te vedm la montaj

Aaaaaaa...sper ca nu iti vine ideea sa faci o diorama cu tema iarna ca ... marul nu merge :D
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Feb 11, 2007 3:11 pm

nu. macheta mea va fi mereu frumoasa ca vara :)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Feb 12, 2007 7:00 pm

trecui azi intr-o fuga pe la Cocoru. speram sa gasesc lipici rewell pentru plastic.

:cry: nu am gasit.

stiu ca pe undeva, pe un topic s-au mai mentionat adrese de unde se poate achizitiona acest produs, dar a lua fiecare topic si a scotoci pe tot forumul pentru a le redescoperi...... :roll:

so, ... va rog ajutati-ma. retinusem ceva si despre magazinul bucur obor. o sa incerc si acolo.
vjr19

Mesaj de vjr19 » Lun Feb 12, 2007 7:21 pm

Salut. E un centru Ultra Pro Computers pe Pantelimon, cam la o statie si ceva de tramvai de Bucur Obor. Au acolo si accesorii pentru modelism. Mai e magazinul revell de la intersectia Vatra Luminoasa cu Mihai Bravu.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Lun Feb 12, 2007 7:26 pm

multumesc vjr 19. zilele astea voi merge pana la intersectia de tine mentionata.
vjr19

Mesaj de vjr19 » Lun Feb 12, 2007 7:30 pm

Cu placere. ToyZone se cheama magazinul.
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Sâm Feb 24, 2007 2:49 pm

Revin si eu cu o mica achizitie gasita intr-un cos cu reduceri in Cora. Este foarte nerabdator sa inceapa munca pe diorama mea, deocamdata este nevoit sa stea in concediu de odihna, insa sa speram ca nu pentru mult timp.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Feb 24, 2007 3:55 pm

baga-l la sapat pentru diorama
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
sharky

Mesaj de sharky » Sâm Feb 24, 2007 3:57 pm

Sa-l stapanesti sanatos ! :wink: Si cum am spus si la altii: La cat mai multe ! :wink:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”