Nebunia mea , Shonmuhlen !!!

Diorama la care lucrez
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 17, 2007 5:55 pm

Tot terasament ma gandeam sa pun si eu pe poduri.
Din aceleasi motive. Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Ian 17, 2007 8:14 pm

si daca omului ii place cu terasament pe poduri, ce? se duce realitatea pe rapa?

in fond, important este sa-i placa proprietarului, caci el este obligat sa suporte sa vada in fiecare zi diorama in propria-i casa, nu noi cei care tot strambam din nas si gasim chichite. :P

construiti-va lumea asa cum va place voua, nu dupa cum zic altii, caci ridicand dupa cum vad altii si nu dupa cum va cere inimioara s-ar putea sa nu va placa ceea ce va iesi, caci voi sunteti cei ce va sculati in fiecare dimineata cu "creatia" in fata, voi treceti in fiecare zi pe langa ea, voi trebuie sa o acceptati asa cum e, nu X si Y care au carcotit cateva nemultumiri.

desigur, sfaturile sunt bine venite, dar decizia o are fiecare.

sa lasam carcotelile.

mie mi-a placut tare mult ce a realizat rally si pcq. atat de mult incat nici nu am realizat ca pe pod sinele au terasament. si daca au ce? mie tot imi place realizarea lor. tocmai fiindca au terasament.

oare trebuie acuma, totul sa arate ca-n realitate? si atunci unde-i personalitatea noastra?

si daca tot trebuie sa fie ca-n realitate, atunci de ce nu ne cumparam o garnitura de tren reala si un traseu intre doua halte si iaca avem realitate??? :D

ziceam si eu. nu va suparati pe mine.
uneori, mai bat campii :P
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Sâm Ian 20, 2007 1:46 pm

Un pic off topic si ma scuzati ca intervin. Extraordinara remarca lupului_alb. Este o discutie legata si de diorama de la Cluj cu tunelele, cu peroane intre linii si alte cele.
Este foarte important sa-ti placa tie ceea ce faci si cum arata. Pana la urma multumirea de sine e cea mai importanta. De ce sa copiezi ceva perfect ca si in realitate daca nu-ti place. Mai bine iti faci realitatea ta. Pana la urma o diorama este o mica lume creata din realitate,inspirata de tine , asa cum o vezi tu mai frumos.
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Ian 20, 2007 2:50 pm

Nu este absolut nici o problema sa ai terasament pe poduri, situatie de altfel intalnita si in realitate, chiar si eu am pus un pod care necesita si terasament, desi puteam sa aleg un model de pod care nu necesita terasament.

Toata chestia e sa respecti realitatea, parerea mea, nu o sa pui terasament pe un pod mare din grinzi de metal, etc...
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Ian 20, 2007 10:13 pm

IonutTrif scrie:Un pic off topic si ma scuzati ca intervin. Extraordinara remarca lupului_alb. Este o discutie legata si de diorama de la Cluj cu tunelele, cu peroane intre linii si alte cele.
Este foarte important sa-ti placa tie ceea ce faci si cum arata. Pana la urma multumirea de sine e cea mai importanta. De ce sa copiezi ceva perfect ca si in realitate daca nu-ti place. Mai bine iti faci realitatea ta. Pana la urma o diorama este o mica lume creata din realitate,inspirata de tine , asa cum o vezi tu mai frumos.
daca facem ce ne place fara sa facem eforturi de a face lucrurile sa semene sau mai zis sa para reale ne mai putem numi MODELISTI?

am spus-o de mai multe ori, nu este de la mine citire, in modelism nu se copiaza realitatea se face in asa fel ca modelele reduse la scara sa semene cu realitatea

desi pare nu este off topic
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Ian 20, 2007 11:59 pm

Are dreptate LDH, daca vrem sa fim modelisti trebuie sa incercam sa copiem realitatea, la scara, altfel suntem doar niste tipi care facem ceva ce noua ne place, iar cand un outsider ne priveste zice ca ne jucam.
LDH

Mesaj de LDH » Dum Ian 21, 2007 12:22 am

Florinn scrie:... daca vrem sa fim modelisti trebuie sa incercam sa copiem realitatea, la scara, altfel suntem doar niste tipi care facem ceva ce noua ne place, iar cand un outsider ne priveste zice ca ne jucam.
corect
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Vin Feb 02, 2007 9:09 am

Intrebare: Cum ati montat cladirile, pe diorama ma refer :) ?
LDH

Mesaj de LDH » Vin Feb 02, 2007 10:23 am

@ grandpaqscout

Pai ar fi doua variante in functie de ce ti-ai propus cu diorama

Una si cea mai simpla si mai "functionala" mai ales daca ai cladiriel iluminate este simpla asezare dar in acest caz casele chiar sunt asezate pe teren - neconform cu realitatea

Asezate pe un suport suplimentar pe care sa modelezi "aspectul" de casa iesita din pamant adica sa pui iarba, pietre si alte "ornamente" de genul asta pe langa soclul cladirii si pe postamentul suplimentar

Lipite - o metoda mai putin utilizata si inconjurate la baza de vegetatie, pietre etc
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Vin Feb 02, 2007 4:56 pm

LDH scrie:@ grandpaqscout
Asezate pe un suport suplimentar pe care sa modelezi "aspectul" de casa iesita din pamant adica sa pui iarba, pietre si alte "ornamente" de genul asta pe langa soclul cladirii si pe postamentul suplimentar.
etc
Ai puteate rog sa detaliezi ca nu prea am inteles. :)
LDH

Mesaj de LDH » Vin Feb 02, 2007 5:17 pm

Cred ca da

in general kiturile cladirilor au un postament pe care se monteaza peretii si restul

daca pui casa asa pe diorama arata ca o cutie asezata pe ceva

ca sa nu arate asa ar trebui sa pui in jurul ei, cat mai aprope de postamentul propriu si chiar pe acesta vegetatie

daca procedezi asa in momentul in care vrei sa iei casa, sa schimbi becul care s-a ars, "pleci" cu tot vegetatie

ca sa eviti asta faci un postament separat in care "infigi", "plantezi" cladirea

pe acest postament poti face ce vegetatie vrei, el fiind solidar cu diorama, iar cand montezi casa vegetatia acopera marginea de jos a casei si dispare linia de separatie

uite in imaginea de mai jos (sper sa nu se vanda pana te uiti ca o scoate Rally de pe sit) se vede cum decorul la nivelul solului "imbraca" partea de jos a casei

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=b66

si asta de jos cum nu trebuie procedat - casa sta in aer - probabil poza este facuta inainte de modelarea peisajului ce o inconjoara

Imagine

http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/NU.jpg

nu stiu daca am explicat destul de bine dar imaginile vorbesc de la sine
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”