Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Decodoare interfata macaz si iluminare sau semnal

Informatii utile din sfera DCC
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Iun 12, 2006 9:37 am

Si eu sunt curios daca exista si cu motor , desi am tendinta sa cred ca termenu folosit e impropriu. Nu prea este spatiu pentru motor + angrenaj in interiorul carcasei pentru comanda macazului si dealtfel nu cred ca se justifica , varianta cu electromagnet dublu fiind foarte simpla si cu posibilitati de actionare in orice varianta de comanda (analog , digital ).
GRIGO

macaze digitale

Mesaj de GRIGO » Lun Iun 12, 2006 3:08 pm

Ce tip de instalatie aveti? Analog sau digital?
Eu am analog si ma pregatesc sa trec in digital. Cu toate acestea, as vrea sa mentin cit mai mult din analog, de exemplu macaze si semafoare si sa le adaptez la digital.
GRIGO
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Lun Iun 12, 2006 3:38 pm

Momentan am doua seturi amestecate , de analog , da nu am spatiu de diorama. Am prins o idee buna aici pe forum cu traseu intre doua camere , si cred ca o sa am in vedere o astfel de varianta , eventual cu posibilitatea inaltarii traseului spre tavan in vederea degajarii spatiului in caz de nevoie. Sincer sa fiu , nu ma multumeste o diorama standard (2-3m ) , nu se poate exprima realismul mai deloc. As prefera ceva macar cu doua localitati si traseu mai lunguiet intre ele.
Cat despre digital , posibil sa incerc ceva de conceptie proprie (nonstandard ) , asta in limita timpului disponibil ... Sper sa nu fie numai visuri :D , ca mai am obiceiu prost de a ma lega de mai multe "lucrari" si se pare ca in astfel de cazuri e greu de a finaliza ceva ....
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Iun 12, 2006 5:46 pm

CONFUZIE TOTALA FRATILOR
Macazele pot avea ori asa zisa "bobina dubla" cazul PIko ori un motoras cu o tija lunga care se amplaseaza sub diorama (cei de la ROCO model vechi) .
Cele cu bobina nu au intrerupere de curent la capat de cursa - adica se prajesc daca le ti in curent continuu - ele se schimba prin impuls de curent , cele cu motoras au intrerupere la capat de cursa - adica oricat le-ai alimenta ele la capat iti deblocheaza automat sursa .
Sper ca m-am facut lamurit.
Pana la urma ca e motoras , ca e bobina sau electromagnet sau cum ii spune fiecare, oricare din aceste sisteme electrice de schimbare a macazelor functioneaza cu sistemul digital - DAR - ai nevoie de un DECODOR DE SISTEME MAGNETICE - Decodor comanda macaze PIKO 55030 . cu ajutorul acestui decodor poti comanda 2 macaze , un macaz triplu sau 1 intersectie cu macaze (2 mecanisme / decodor)
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Iun 12, 2006 5:53 pm

INFO = Putere trafo + sistem digital
PIKO DIGI 1 + TRAFO NORMAL INCLUS IN SET - poate duce 3 locomotive BR 218 dar fara vagoane (probata) , normal duce 2 loco (de oricare + vagoane)
EXTENSIE DIGI 2 + TRAFO 3 - 5 locomotive + garniturile aferente dar - pe circuitul cu DIGI 2 - 3 garnituri iar pe DIGI 1 maxim 2
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Lun Iun 12, 2006 5:58 pm

COMPLETARE
LA DIGI 1 daca atasezi si 2 decodoare (4 macaze) in timpul schimbarii acestora se observa o scadere de viteza a celor 2 garnituri de tren aflate in miscare in acelasi timp si la fel se observa si in vagoanele cu iluminare interioara. (Trafo foarte slab)
Cu extensia PIKO DIGI 2 aceasta problema dispare .
rally

Decodoare

Mesaj de rally » Lun Iun 12, 2006 6:40 pm

Salut Grigo !
Scuze ca sa intarziat cu raspunsurile , am vazut intrebarile dar timpul meu...
Bogdan insa sper ca te-a lamurit , de nu, mai intreaba pana te lamuresti.
"Marele" manual decodor e aici :
[Link Removed for Guests]
Practic , pentru comanda macazelor din telecomanda, in digital , daca ai "motorasele" , de fapt un electromagnet cu 2 bobine (la PIKO) ,
i-ti mai trebuie doar un decodor (ce actioneaza 2 "motorase"
Daca vrei sa treci pe digital , ideala ar fi achizitia unui startset digital,
in care , pe langa garnitura cu loco digital si traseu sine, primesti telecomanda , receptorul infrarosu si trafo T2 (asta la PIKO).
Succese!
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

decodor iluminare si semnale

Mesaj de rally » Lun Iun 12, 2006 6:46 pm

Tot Io .
Pt semnale insa, i-ti trebuie alt decodor acesta :

Iar ca sa treci total la digital , mai trebuie decodoarele digitale ce se monteaza pe locomotiva (DACA AU MUFA DECODOR sau se pot adapta)
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Iun 27, 2006 11:51 pm

Amperaju nu voltajul iti omoara locomotivele
Trafo poate sa aiba 15V conteaza cealalta valoare VA (la analog ai grija sa nu fie foarte mare ca miroase a ars (daca este mare mai leaga in paralel ceva consumatori permanenti iluminat cladiri,stradal,vagoane cu iluminat interior etc)
Daca vrei sa-ti mearga mai multe garnituri in paralel iti recomand un trafo de 15 - 16V si sa aiba minim 25VA .
Sper ca te-am lamurit
rally

solutii

Mesaj de rally » Mie Iun 28, 2006 11:47 am

Salut Gam3 !
Aici gasesti un trafo de 28 VA :

Sau , folosesti 4 clipsuri izolatoare (plastic) pt izolarea unui al doilea circuit , dar avand continuitatea traseului. Acest circuit e alimentat cu un al doilea trafo + variator viteza si sens ( poate fi tot de 2 loco ) . Dar daca toate cele 3 garnituri vor ajunge pe el , vei intampina aceeasi problema , deci trebuie sa ai grija sa nu se intample asta.
Trafo si clipsuri izolatoare sunt aici :
rally
oldboy2006

rog clarificari

Mesaj de oldboy2006 » Sâm Dec 30, 2006 11:52 pm

legat de interventia anterioara, la circuitele pe anlog, nu stiu exact, de aceea intreb:
1.ce se intampla cand la o linie continua avem doua circuite separate prin un izolator si locomotiva este cu alimentarea fata pe unul si cu spatele pe celalalt ?
2. care este o modalitate relativ automata de a reduce viteza trenului cand se apropie de un semafor pe rosu (adica sa nu se opreasca brusc) ?
3.stie cineva care este raza minima la o curba pt. MEHANO CSX Spec.T356 ? (NU raza curbelor din set, ci raza pe care o suporta locomotiva la o curba)
thx
rally

!!!

Mesaj de rally » Dum Dec 31, 2006 8:07 pm

Salut oldboy !!! La multi ani si bine ai poposit pe la noi !!!
1. se presupune ca vine de pe linia cu directia inainte si ca noul circuit are aceeasi directie. Sunt niste decodoare de vreo 280 ron , de loop , asta e un fel de incrucisare , in care circuitul se intalneste + cu - si ar face booom . Decodorul simte scurtul cand vine locomotiva si schimba automat polaritatea.
2 . Asta e o tema de automatizare , trebuie sa existe scheme electronice , de reglare automata a tensiunii , in jos la cazul descris de tine.
3 . Sina din start set e un "hibrid" :roll: cu raza de 475 , adica intre R2 (422 raza ) si R3 (484 raza) . Acel LOCO , s-ar putea sa aiba probleme (deraiere) pe R1 (360 raza) . Cel mai bine ar fi sa o probezi pe la cineva care are raze mai mici pe circuit.
rally
Scrie răspuns

Înapoi la “Totul despre controlul digital”