Planuri modele feroviare

Planuri si documentatii despre material rulant, cladiri, instalatii feroviare, etc
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Sâm Ian 12, 2008 9:56 pm

Daca tot am gasit sa nu-l uit :grin:

[Link Removed for Guests]
Lucian

Mesaj de Lucian » Sâm Ian 12, 2008 11:51 pm

tudor_corbul scrie:Ma poate ajuta cineva cu latimea unei locomotive 060-DA?
3090 mm
aulin

Mesaj de aulin » Dum Ian 13, 2008 10:42 am

tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Dum Ian 13, 2008 9:03 pm

Multumesc mult Lucian si Aulin.M-au ajutat foarte mult :D Acum am sa trec la munca :grin:

Toate cele bune!!
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Lun Ian 14, 2008 10:46 am

Am reusit sa fac ceva din planurile date de aulin si specificatia data de Lucian,multumesc inca oadata.Dar ceva imi lipseste :( As avea nevoie pentru proiectul meu(momentan nu divulg,am sa-l prezint pe forum cat de curand):daca sunt poze sau planuri cu "sasiul" unei locomotive 060-Da,dar si de inaltimea pana la tampaone,de la tampoane pana unde incepe "caroseria".Sper sa se gaseasca asa ceva.
Multumesc.Toate cele bune!!
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 14, 2008 11:01 am

tudor_corbul scrie:... inaltimea pana la tampaone,de la tampoane pana unde incepe "caroseria".
Inaltimea pana la tampoane este standard ca la orice alt vehicul CF.
Celelalte dimensiuni, daca te-ai apucat sa faci desenul la scara le afli pe baza de calcule aritmetice simple.
Ai cotele generale ale masinii asa ca nu vad ce impediment ar fi sa le afli.
Toate cele bune,
LDH
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Ian 14, 2008 11:02 am

Tudor, si eu lucrez la desenele unei LDE de peste un an de zile. Concluzia mea a fost ca dintre toate variantele, cel mai bine si mai sigur este sa ma duc cu o ruleta langa o locomotiva autentica si sa masor singur toate elementele care ma intereseaza. Din pacate sunt multe... iar la Constanta locomotive diesel-electrice apar numai vara, si in plus ma mai trezesc si cu cate un ceferist plin de el, care ma intreaba ce fac cu locomotiva "lui". Iar daca ii spun ca vreau s-o fur si masor sa fiu sigur ca-mi incape in hol, nu prea apreciaza gluma! :-D
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Lun Ian 14, 2008 11:14 am

:-D :-D :-D
Daca in weekendu care vine am sansa sa fie mama de servici in Gara de N,sar putea sa ma duc sa pun ruleta pe locomotiva sa aflu niste dimensiuni.Sper numai sa reusesc. :grin: Dar numai sa nu patesc ceea ce ai zis tu cu mecanicul care "tine atat de mult la locomotiva lui" :roll:

Wish me luck! :grin: Toate cele bune!!
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Lun Ian 14, 2008 8:48 pm

Imagine

Pe imaginea data de aulin am marcat cu rosu o distanta.Stie cineva cam cat ar putea sa aiba?Asa un numar aproximativ?Este sa zicem grosimea "sasiului" locomotivei :grin:
Multumesc.Toate cele bune!!
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 14, 2008 8:55 pm

Tudore!!!!!
Nimic nu merge aproximativ.
Trebuie musai sa calculezi.
Daca ai posibilitatea sa transformi jpg-ul in pdf nu mai sta pe ganduri.
Fa in asa fel incat desenul sa ajunga la o scara de proportii.
Printeaza si ... regula de trei simple desi inclin mai mult spre sfatul lui Victorian.
Chiar daca nu poti face pdf la o scara anume tipareste si tot regula de trei simple te ajuta ca doara ai o gramada de alte dimensiuni.
Singura problema care poate ar fi sa fie este latimea dar nu este.
Lungimea o stii din desen, latimea de pe forum deci iarasi, obsedant deja, regula de trei simple.
Evident ca atunci cand vei aduna cotele o sa dea cu virgula si nu o sa bata cu cota generala dar daca mai imparti si la 87 deja nu se pune.

Ce se pune?

Se pune faptul ca incerci sa faci un DA.
Unde nu da Domnul sa vedem o "ingramedeala" la modele romanesti, ma rog CFR, de la ZERO
Toate cele bune,
LDH
aulin

Mesaj de aulin » Mar Ian 15, 2008 9:06 am

Off,pe Photobucket pozele bune,aici nebune,deci sa vedem:
Ultima oară modificat Mar Ian 15, 2008 11:48 am de către aulin, modificat 1 dată în total.
aulin

Mesaj de aulin » Mar Ian 15, 2008 11:54 am

Proba:
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Ian 15, 2008 12:21 pm

Salut din nou,

Iti pun alaturat un "crop" din desenul meu, in care am cotat elementele pe care le-am masurat personal si stiu sigur ca sunt ca in realitate. Iti rezulta si dimensiunea pe care o cauti, dar trebuie sa-ti spun ca NU am masurat-o efectiv, ci doar rezulta astfel prin comparatie cu elementele masurate (treptele scarii de acces la cabina)

Evident, desenul are inca multe necunoscute, dar sper sa avansez in anul ce vine. Desenul este facut in Nemetschek, un "concurent" al AutoCAD-ului, si toate elementele sunt figurate la marime reala, asa ca odata terminat desenul voi stii in orice moment ce dimensiune are fiecare element, si/sau pot folosi desenul in continuare ca sa realizez un model (in cazul meu, la scara N) ;-)

Imagine
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
tudor_corbul

Mesaj de tudor_corbul » Mar Ian 15, 2008 1:39 pm

Victorian multumesc mult,acum pot sa fac ceva mult mai complet.Oricum eu deja am inceput proiectul :grin: Am sa fac locomotiva din bete de chibrit la scara 1:32(oricum iese ceva foarte mare 8) )

Toate cele bune!!
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Ian 15, 2008 2:22 pm

Hmmm... esti sigur ca betele de chibrit sunt materialul cel mai potrivit? eu as folosi carton, lemn, metal, tehnici mixte, dar in nici un caz nu m-as limita la un material care mi se pare atat de nepotrivit constructiilor feroviare! Iar scara 1:32 ESTE cu adevarat foarte mare!
Dorin

Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Planuri”