DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
COObra

Mesaj de COObra » Lun Oct 22, 2007 6:55 pm

la mine e pe digital
nu am folosit nimic altceva decat rezistenta de 1kohm.
daca vrei sa vezi efectiv realizarea vagoanelor vezi la topicul cu "nebunia mea"
dar nu mai stiu pe la ce pagina......trebuie sa cauti un pic....tot acolo vei gasi si poze cu rezultatele si cum am pus leduri rosii la br218
bafta
[Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 22, 2007 8:28 pm

COObra scrie:la mine e pe digital
nu am folosit nimic altceva decat rezistenta de 1kohm...
... desi te-am tot batut la cap sa montezi o punte redresoare, tocmai fiindca la tine e pe digital :grin: - ceea ce inseamna ca polaritatea tensiunii de la sine se schimba de nu-stiu-cate ori pe secunda, adica LED-urile se pomenesc polarizate direct/invers si, deci, se aprind/sting in acelasi ritm. Puntea redresoare transforma alternanta negativa - inutila si chiar periculoasa pentru LED-uri - intr-una pozitiva, deci LED-urile vor lumina pe ambele alternante si nu doar pe una, ceea ce inseamna ca lumina data de ele se va dubla aproximativ.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Oct 22, 2007 9:14 pm

Diverse scheme si calcule ptr iluminat vagoane analog/digital:

[Link Removed for Guests]

teoria... ai linkul de la mpursu

Eu le-am combinat si a iesit asta (digital): [Link Removed for Guests]

R mie mi-a iesit la 180 ohmi ptr 4led albe in serie (un curent de 17mA)

Calculul ptr n leduri in serie + R:
======================
ideea e ceva de genul: masori tensiunea la borne, scazi n*3V (in cazul led alb sau 2V ptr galben) unde n e nr de led. Ce ramane e tensiunea (U) pe R.
Curentul (I) trebuie sa fie max de 20mA (in serie fiind, e acelasi si ptr R si ptr led) Deci consideri I=20mA
I=U/R => R=U/I
Nu te speria de rezultate: e vorba de mA (0,001A) deci rezultatul e x1000.
Il montezi si verifici sa nu depasesti I de 20 (mai ajustezi din R daca e cazul)
Asta e pe scurt metoda de calcul... pe care si eu am invatat-o/inteles-o de curand.

Pentru paralel ideea e aceiasi: tensiunea la borne e aceiasi ptr toate "ramurile paralelului". Calculul se face ptr fiecare ramura in parte (daca sunt simetrice e acelasi, trebuie doar verificat)

Sper ca am fost clar... daca nu... sorry si eu sunt novice dar in masura posibilitatilor iti raspund la orice nelamurire.
Scuze daca am "sarit calul" incercand sa reamintesc formula si unitatile de masura - sunt multi care le-au uitat
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 22, 2007 9:51 pm

Lectia a fost invatata si aplicata perfect :aplauze::aplauze::aplauze:
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
dRacus

Mesaj de dRacus » Lun Oct 22, 2007 11:53 pm

am avut profesori buni :grin: :wink:
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Oct 23, 2007 8:44 pm

n-ai sarit calul frate! e bine de reamintit mereu. multumesc pentru precizari.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Oct 25, 2007 9:05 pm

SMD-urile consuma 2V sau 3 V?
dRacus

Mesaj de dRacus » Joi Oct 25, 2007 9:33 pm

nu stiu sigur, dar cred ca nu conteaza ca sunt smd-uri: alea albe 3V, restul 2V
Eu cel putin, am reusit sa le verific pe cele galbene si rosii cu o baterie de 1,5 - pe cand la alea albe am avut nevoie de 3V - asta indiferent ca sunt smd-uri sau de 3mm
tot pe forum am citit ca tine de tehnologia folosita , nu de dimensiuni... deci aici "dimensiunea nu conteaza" :-D
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 25, 2007 9:42 pm

Indiferent de marimea LED-ului, tensiunea de deschidere este de circa 2V pentru LED-urile rosii, galbene, orange si verzi, respectiv de circa 3 - 3.5V pentru LED-urile albe. Curentul nominal este de 10 - 20mA, iar pentru unele modele mai speciale poate fi de 100 - 200 - 300mA sau chiar mai mult.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Noi 19, 2007 10:21 pm

a mai instalat cineva decodor la BR 55 - ul acela mai vechi cu motor in locomotiva? a reusit cineva? merita? cum se desface tenderul?
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 21, 2007 1:17 pm

e o locomotiva frumoasa si daca trec pe digital nu vreau sa o pierd.....
vreau sa o pastrez si sincer imi place mai mult decit BR 55- ul cel nou.
e mai complexa, are mai multe piese si are si valoare sentimentala. unde mai pui ca locomotiva mea e ca si noua, nefiind rulata decit citiva metri in toata viata ei de locomotivuta :grin: . deci inca astept un raspuns de la cineva care chiar a facut modificari la ea, adica a digitalizat-o. m-ar interesa ce decodor e mai indicat pentru ea.
si mai am o intrebare. poate cineva stie raspunsul. am 2 locomotive de la Bachmann care au interfata pentru decodor digital. dar aceasta intarfata are 6 contacte nu 8 cum suntem obisnuiti de la cele europene. pot folosi un decodor digital din acela cu 8 pini? va functiona doar cu 6 contacte? ecartul dintre pini e acelasi din ce am vazut in schema, deci cred ca un decodor european s-ar putea cupla si ar ramine 2 pini necuplati. ma gindesc ca nu ar fi activa o functie dar nu asta ar fi problema. ma intereseaza ca locomotiva sa mearga si sa asculte comenzile ,,inainte si inapoi" de la telecomanda. daca cuplez decodorul la interfata dar functiile decodorului nu se potrivesc cu aranjamentul de pe interfata Bachmann, risc sa stric ceva???? sau pur si simplu nu va functiona?
mpursu

Mesaj de mpursu » Mie Noi 21, 2007 2:00 pm

BR55 Piko din colectia mea (versiunea veche) este digitalizata de ceva vreme 8); am scris [Link Removed for Guests] despre ea. Voi reveni cu mai multe detalii, in masura in care voi avea timp de demontare & pozare :grin:. Modificarile nu sunt prea multe si nici prea complicate; totusi, am avut ceva de lucru in acest sens :fluierat: ...
kablu

Mesaj de kablu » Mie Noi 21, 2007 6:43 pm

Salut Dorin , Bachmann ... unul din producatorii mei preferati la fel ca si Hornby 8) 8) 8) .
Probabil ai ceva american la scara H0 sau N , ca la modele Branchline 00 (UK) aflate in productie folosesc decodoare cu 21 sau 8 pini . Probabil link-ul de mai jos te va ajuta sa elucidezi diferentele dintre 6 pini NEM 651 si NEM 652 (8 pin) :
Clik [Link Removed for Guests] !
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 21, 2007 11:45 pm

multumesc dar nu m-am lamurit prea mult deoarece locomotivele mele (Bachmann HO) au interfata cu 6 contacte asezate pe 2 rinduri paralel de cite 3. oricum am observat ca totusi culorile cablurilor sunt aceleasi pentru aceleasi functii indiferent de tipul interfetei. sper ca am observat bine.
multumesc. pagina e de retinut. am si copiat-o in computer pentru studii ulterioare.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 21, 2007 11:49 pm

pentru mpursu:
am citit tot cu mare atentie dar nu am gasit unde e aratat cum ai montat decodorul. am vazut sistemul de alimentare cu tensiune de pe osiile tenderului, ideea cu luminile dar......nimic despre montarea decodorului.
sa nu fi citit eu unde trebuia?
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”