DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Feb 16, 2007 10:09 am

imi puteti spune daca vagonul acela romanesc seamana cu ceva existent sau care a circulat si daca merita sa il imbunataesc? pare usor de tunat dar nu stiu daca mrita. de rulat ruleaza bine cu noile roti.....
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Vin Feb 16, 2007 10:45 am

De meritat merita oricum macar iti faci mana

De existat nu stiu daca a existat in realitate dar seamana cu cel de mai jos dar nu are nituri

foto Catalin Ghita (vagon Sibiu - Agnita)

Imagine

http://i109.photobucket.com/albums/n55/ ... Agnita.jpg
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Feb 18, 2007 10:56 pm

am continuat lucrul la halta mea. progresez dar cu toate ca am muncit aproape 2 zile, legat, nu se cunoaste mare lucru....

Imagine

Imagine

am pus mult pietris de terasament, si ceva iarba. si am inceput inaltarea peronului care va fi mai lat de 26 mm....
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Feb 19, 2007 2:00 pm

ar fi trebuit sa pun aceste 2 ultime fotografii la celalalt topic cu halta....
asta e, acum le las aici. vreau ca acest topic sa il folosesc mai mult pentru material rulant modificat sau tot felul de alte realizari care nu tin de halta mea.
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Mar Mai 29, 2007 11:47 pm

DORIN sau LDH, va rog spuneti-mi si mie procedeul desfacerii vagonului restaurant pentru ca m-am chinuit aproape o ora si n-am reusit nimic. Imi e frica sa nu rup ceva.

Multumesc.
Nimic nu omoara mai repede tineretea omului ca lenea si activitatea imprastiata fara scop.
Radu161

Mesaj de Radu161 » Mie Mai 30, 2007 12:27 am

Ultima oară modificat Mie Mai 30, 2007 8:16 am de către Radu161, modificat 1 dată în total.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Mai 30, 2007 7:46 am

cel mai mult ma bucura cand vad trenulisti facand conversii sau incercand sa aduca modelele cat mai aproape de realitate

bravo!
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Radu161

Mesaj de Radu161 » Mie Mai 30, 2007 8:21 am

Multumesc

Daca sunteti interesati si de alte conversii de lugoj o sa fac un topic special, ca sa nu poluez topicul lui Dorin.
Am mai modificat o locomotiva in vopsire rosu-alb (pe care probabil v-a aratat-o srazvi). Dupa examen mai am o locomotiva de revopsit in gri cu dunga albastra (plus alte modificari).
Dor de duca, sa te-aduca...
Imagine
http://r161trains.wordpress.com/
Illusi0n

Mesaj de Illusi0n » Mie Mai 30, 2007 9:27 am

Illusi0n scrie:DORIN sau LDH, va rog spuneti-mi si mie procedeul desfacerii vagonului restaurant pentru ca m-am chinuit aproape o ora si n-am reusit nimic. Imi e frica sa nu rup ceva.

Multumesc.
Si totusi, nu ma poate ajuta nimeni? Am incercat sa ridic acoperisul apasand in acelasi timp pe ferestrele din capat, dar n-a miscat deloc. A trosnit un pic si atunci am l-am lasat asa.
Nimic nu omoara mai repede tineretea omului ca lenea si activitatea imprastiata fara scop.
laur

Mesaj de laur » Joi Mai 31, 2007 8:10 pm

ceva poze ai si tu ca sa isi faca lumea idee cum ai alimentat ledul din vagon prin ce metoda eu am deja 2 vag echipate cu roti pnt alim dar datorita rotatiei pe axul de pe sasiu nu vd cum as putea sa le alimentez
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Iun 02, 2007 12:02 am

prietene, vagonul se desface exact asa cum am descris si cum m-a sfatuit LDH. apesi cu ceva care sa nu zgirie pe geamurile de le un capat si usor cu o surubelnita departezi acoperisul.
curentul la roti l-am tras prin intermediul unor arcuri de pix. axul rotilor trecind printre spirele arcului. de arc am cositorit lita si de aici restul circuitului. circuitul e dublu legat in antiparalel, deoarece lucrez cu leduri care de fapt sunt si diode si stim cu totii efectul de dioda....
succes!
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Iun 24, 2007 7:18 am

nu stiu de ce a intrat imaginea asa de mare ca am modificat-o. ciudat!

continui subiectul cu vagonul. apoi , ca si la cel anterior modificat, am facut aceeasi operatiune de lestare, folosind cuie mici pe care le-am pus in locasul din grinda centrala a sasiului vagonului. cuiele le-am fixat folosind pistolul de lipit cu plastic. dupa fixare am mai nivelat odata interiorul vagonului folosind smirghel.

Imagine

Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Dum Iun 24, 2007 10:37 am

ca tot am sters pozele mari sa profit de ocazie si sa pun o intrebare:

te-ai gandit ca inainte de remontare sa le revopsesti ca prea este garnitura "papagal"?

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Iun 24, 2007 3:47 pm

nu le revopsesc. am acum 2 seturi si pot forma 2 garnituri de culoare unica fiecare, mai precis voi avea o garnitura verde si una albastra cu vagon restaurant rosu.

legat de modificarea vagonului voi repune imaginile sterse, de data asta sper sa nu mai gresesc.
oricum, multumesc LDH pentru ajutor si pentru indreptarea situatiei.
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Iun 24, 2007 3:53 pm

asa cum am scris aseara dar am gresit apoi la postarea fotografiilor, m-am apucat de modificarea vagonului nr. 2 din garnitura de calatori pe care o pregatesc. dupa demontarea vagonului dupa metodele discutate deja, am trecut la smirgheluirea bavurilor de pe podeaua vagonului.

Imagine

dupa aceasta miscare am realizat lestarea lui asa cum am aratat mai sus.
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”