Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Mar 15, 2008 1:34 am

deci digitalizarea nu se face chiar asa usor............
Shit happens !!! :-| Mie mi-a fost usor sa adunc 4 mil pe fereastra ? Mai bine ii dadeam la un sarac ! Am bagat 11 mil intr-o locomotiva care valoreaza 6 :(|) . De-aia-mi zic ... Ia-ti frate direct digitala cu sunet, de la mama ei. Ca daca e umblata de orisice expert tot are o zgarietura, o ruptura, o crapatura. :wink:
ALX

Mesaj de ALX » Sâm Mar 15, 2008 9:10 am

Dorin, vezi ca pe conectorii aia este un fel de pasta izolanta, incearca cu un ac sa o imprastii si pe conectorii unde e arcul electric, nu taia plasticu, are rol si de racire. Dupa spusele tale eu sunt 90% sigur ca ai aceeasi problema ca si mine.
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 12:54 pm

NU MA BAG SA SCHIMB SAU SA MODIFIC NIMIC. nu am taiat plasticul.
personal nu cred ca mai resuscitez decodorul pentru ca nu mai da nici un semn de viata. S-A DUS! deja l-am scos si l-am inlocuit momentan cu aceeasi piesa folosita pentru locomotivele in analog dar cu interfata. locomotiva merge acum perfect in analog. :mrgreen:
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
ALX

Mesaj de ALX » Sâm Mar 15, 2008 1:02 pm

Pacat ca esti din bucuresti si esti departe ca te-as fi ajutat in persoana :)
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 2:56 pm

MULTUMESC , esti tare optimist daca mai crezi ca poti invia ceva dus.
nu cred ca se poate repara orice s-a stricat. poate doar daca inlocuiesti piesa arsa de pe placuta decodorului in cazul meu. si cine poate afla care componenta s-a ars. apoi de unde poti face rost de piesa aceea minuscula si nu in ultimul rind cu ce o lipesti........ :(
tonyg

Mesaj de tonyg » Sâm Mar 15, 2008 4:44 pm

Fratii mei de suferinta dar eu ce sa mai zic ca din cauza unui accident nefericit ( o cazatura de la aproximativ 1 m direct pe rotile tenderului) am platit cinci decodoare la un amarat de G7.1 si acum o saptamana o data cu al cincelea am renuntat si am tercut-o pe analog...(mai precis am rezemat-o in vitrina :D) fara ca macar sa stiu unde anume este buba.... e adevrata ce este interesant nefiind decodoare ESU ci Piko nu mi-a ars modulul de sunet decat o singura data, cel de-al doilea mi-a ramas intreg...... ca si generatorul de fum....:(.... acum tot ce mai trebuie un alt decodor si o noua G7.1 :(
Urcati in vagoane va rog.................
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 9:09 pm

ASTA DA GHINION!!!!
pe asta nu o mai auzisem..... TARE FRATE! dar stiu ca esti insistent nu gluma! 5 decodoare arse de o locomotiva? eu renuntam dupa al doilea!
dar acum fie vorba intre noi, tie iti place locomotiva asta G 7.1 ??????
mie mi se pare ca e una dintre cele mai urite locomotive cu abur. bielele sunt oribil realizate!!!! asta e parerea mea!
acum uite cum vad eu lucrurile:
daca ai scapat-o, undeva s-a facut un scurt permanent.... parerea mea este ca inca o poti face sa mearga in digital. demonteaza interfata ei originala si cablajul original, nu va fi greu, apoi cableaz-o iar si pune o interfata de la RALLY. renunta la decodorul cu sunet si pune un decodor simplu LOC PILOT BAZIC.
inainte de montarea decodorului, verific-o daca merge corect in analog dar cu instalatia facuta asa cum ti-am sugerat eu!
si faza cu decodorul cu sunet la un astfel de model de locomotiva, NU MERITA. mai bine folosesti acest decodor sofisticat la o locomotiva cu abur serioasa!
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Mar 15, 2008 9:16 pm

Sfatul meu este sa nu incercati de unii singuri chiar totul, mai ales cind este vorba de sume de bani maricele. Nu tot ce zboara se mananca. La fel este si cu decodoarele, in unele locomotive le poti monta mai usor, in altele ,mai bine renunti.Si Rally a avut nefericirea sa prajeasca doua decodoare, dar asta nu inseamna ca au fost defecte. Aceste microcircuite sunt foarte sensibile si fara sa vrei le poti arde. Atentie mare la montaj !
Intellibox2 & TC Gold 7.0
tonyg

Mesaj de tonyg » Sâm Mar 15, 2008 10:45 pm

O singura precizare eu personal nu am killerit decat 2 din decodoare restul le-a omorat Doru de la Trennet.... 8) care cred eu ca se pricepe......loc a ajuns si pe la tata rally dar numai pentru confirmarea mortii celui de-al cincilea decodor.... :d
@Dorin prima G 7.1 am primit-o cadou si nu de la oricine ci de la a mea consoarta :oops: asa ca...... NO Coment....... ce mi-a placut foarte mult a fost modulul de sunet facut pentru aceasta locomotiva pe care am incercat sa il transpun si la alta locomotova respectiv un Br 95 dar din pacate rezultatul nu a fost cel dorit.... se vede ca este special croit pentru Br 55 ....:(

PS: mai am una functionala pe care o sa fac tot posibilul sa nu o mai invat sa zboare........ si nu as vrea sa arunc modulu ramas....
Urcati in vagoane va rog.................
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 11:59 pm

eu ti-am spus ca si pe asta o poti salva. nu e asa de greu. e migalos dar daca respecti regulile nu ai cum sa strici ceva si cu atit mai putin nu ai cum sa mai arzi un alt decodor.
si nu am sustinut ideea sa renunti la decodorul cu sunet. sunt sigur ca merge si la alta locomotiva.
SUCCES!!!
dac

Mesaj de dac » Dum Mar 16, 2008 12:09 am

Ridic si io 2 d.g.t. :
aaaa, decodoarele astea nu are ... garantie ? Pt. ca chestiile gen Van Der Graaf imi par a fi defecte de fabricatie... Zic si io...
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mar 16, 2008 1:51 am

si zici bine...insa fabricantii sau dealerii pot invoca faptul ca au fost folosite sau manuite
necorespunzator
Cosmin
[Link Removed for Guests]
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Dum Mar 16, 2008 9:45 am

Dorin a zis:
...am lasat locomotiva sa mearga. la inceput asculta bine la comenzi. apoi cind decodorul s-a incins foarte tare, locomotiva a scapat de sub control, a inceput sa mearga cu viteza mare cu intreruperi bruste de scurta durata.
neplacuta situatie.
nu mai am solutii.
Excat aceleasi semnalmente le-a prezentat si decoderul meu cand s-a stricat. Imi pare rau ca nu am citi mai atent. :grin:

@ Pcg,
Trenuie tinut cont ca la mine decoderul nu s-a ars pe o locomotiva "digitalizata", ci pe ..." automotorul " Blauer Blitz" de Piko ( pe care ai avut ocazia sa-l cunosti :grin: ).
Parerea mea este ca ,nush cum si nush de ce, dar decoderul se blocheaza si se supraincalzeste.Ori nu poate duce atat consum de curent la automotor ,ori.......
Cert e urmatorul fapt: dupa ce s-a ars V 3.0 ,l-am inlocuit ,pe rand ,si cu Piko 56122,si cu Digitrax DZ 123 D.
A functionat ok cu ambele decodoare,cu mentiunea ca decoderul Digitrax NU se incalzeste,pe cand Piko-normal-se mai incalzeste.
Repet,ambele decodoare s-au comportat normal. ( decodoarele au mers,fiecare,cam 5 min de "caciula".)
Oricum, cand o sa mai am bani ,o sa mai iau inca un decoder ESU V 3.0 si ,daca si acesta se arde.......... :grin: :grin: :grin:
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
pcg

Mesaj de pcg » Dum Mar 16, 2008 10:52 am

@Sesamcave ,

Poate fi un caz izolat la tine. Daca decodorul este manipulat si montat corect nu are motive sa se arda. In 3 ani de digital , nu mi s-a intamplat si vorba aceea am montat si demontat destule.
Intellibox2 & TC Gold 7.0
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Mar 16, 2008 11:45 am

Am stat pina aproape la 3 noaptea si am ramas pina la ora asta ca sa mai fac citeva experimente. am ,,sacrificat" locomotiva cu abur PACIFIC de la MEHANO, am demontat-o si i-am luat decodorul. acesta este tot un LOC PILOT 3.0. l-am montat pe dieselul in cauza, locomotiva de la RIVAROSSI pe care am tinut-o sub tensiune pe sina 45 minute din care 15 minute functionare continua cu schimbari dese de directie si incercari frecvente ale farurilor.
locomotiva se comporta foarte bine. de aceea am si hotarit ca acest decodor sa ramina pe ea. nu imi place sa fitii decodorul de la o locomotiva la alta.
acum ca treaba asta am rezolvat-o, urmeaza sa amenajez cabinele locomotivei si sa instalez la bord un mecanic.

in alta ordine de idei, in dimineata asta am facut un cerc marisor de sine pe covor si de 25 de minute locomotiva merge continuu. am incercat-o la toate regimurile de viteza. acum de mai bine de 7-8 minute merge pe viteza a 3 a din 24. se comporta bine si nu am de ce sa ma pling. si e acelasi decodor de aseara LOC PILOT 3.0 luat de pe PACIFIC. nici macar nu am mai desfacut-o.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”