DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 12:48 pm

nu e nimic neizolat cum trebuie si nici nu am facut scurt in locomotiva. eu lucrez destul de curat si cu mare grija mai ales ca stiu cit costa un astfel de decodor.
locomotiva functioneaza perfect fara decodor. am procedat astfel:
am scos decodorul si l-am inlocuit cu o piesa din aceea speciala pentru locomotivele cu interfata dar care circula in analog. cind am verificat-o am vazut ca functioneaza fara probleme.
am tras concluzia ca problema e la decodor.
totodata stiam ca un astfel de decodor nu se arde, fiind protejat. ATUNCI UNDE E BUBA ????
am inceput sa studiez decodorul cu foarte mare atentie privind la fiecare comonenta de pe circuit in parte - si am descoperit - DECODORUL ESTE BUBA!
DA decodorul este defect - culmea - are un defect din fabricatie, mai bine spus avea 2 defecte, astfel:
- asa cum stiti firele sunt atasate de decodor prin 9 lipituri mici. am descoperit la o studiere atenta ca o bucata foarte mica (extrem de fina, ca o foita) de cositor s-a desprins de undeva de la o lipitura din decodor si s-a interpus intre doua din cele 9 lipituri !!!!!
- intr-un anumit loc in decodor, plasticul transparent al protectiei acestuia era putin afumat (asta ma facuse sa cred ca e ars !) si ma gindeam ca una din componentele decodorului s-a prajit......
am indepartat usor micuta bucata de cositor si am instalat iar decodorul la locomotiva, bineinteles dupa inca o studiere amanuntita.
spre surprinderea mea, locomotiva a plecat! functioneaza! dar nu va bucurati ca eu nu ma bucur! sunt probleme! cred ca decodorul e pe duca!
nici nu mi-am permis sa verific daca toate functiile sunt viabile.
problema e urmatoarea:
pe timpul deplasarii sau chiar si a stationarii locomotivei sub tensiune, in decodor, intre doua piese, acolo unde era putin afumat apare un arc electric foarte bine vizibil. decodorul de incalzeste si de acea nici nu am facut toate verificarile. ma gindesc sa nu se arda!
farurile se aprindeau corect in functie de directia de mers si nu am avut timp sa imi dau bine seama daca arcul acela electric influenteaza mersul locomotivei in vreun fel. aparent nu influenta dar verificarea a fost facuta pe o distanta mult prea scurta, 30-40cm, pentru a putea trage o concluzie!
am oprit verificarile pentru ca era foarte tirziu aproape de 01.00 si apoi doream sa ma consult cu cineva.
ati intilnit faza asta cu arcul acela voltaic intre 2 piese ale decodoruli????
e posibil sa functioneze fara sa se arda ?
sunt convins ca descarcarea aceea electrica nu e normala.
se mai poate face ceva?
multumesc pentru atentie si pentru sfaturi!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
crgtmp

Mesaj de crgtmp » Vin Mar 14, 2008 1:10 pm

E posibil sa fie o lipitura rece sau datorita consumului prea mare sa fie semi-intrerupt vreun traseu. Ia o lupa si verifica acea zona. Cu un letcon cu impamantare si cu varf subtire (Weller sau similar) refa lipiturile pieselor de acolo. Vezi ca piesele sunt SMD-uri, deci nu insista prea mult. Daca e vreun traseu rupt, se poate reface cu un fir subtire de wrapping.
ALX

Mesaj de ALX » Vin Mar 14, 2008 7:23 pm

Salut
Ai patit cel mai probabil ca si mine, vezi acolo unde ai arcul electric sa nu fie si acolo o bucata mica de sarma scapata, asa am patit eu cu un lokpilot V3.0DCC care imi facea un arc electric foarte mare, exact intre lipiturile la contacte la doua din cele 8 fire care duc la mufa, am indepartat acel fir cu un ac si de atunci merge perfect fara probleme.
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 10:14 pm

am verificat decodorul si nu are nici o bucata metalica ramasa acolo....
arcul voltaic este foarte mare si chiar ii poti auzi zgomotul facut.
am incercat sa interpun o bucatica de bat de chibrit ca sa intrerup descarcarea electrica dar nu merge. arcul voltaic e foarte mare si trece pe linga aceasta bucatica. decodorul se incinge foarte tare. nu am incercat sa vad cit rezista decodorul. am facut incercari pe perioade scurte ca sa evit arderea decodorului.
nu stiu ce sa mai fac.......
tot ce pot sa spun e ca decodorul e DEFECT!
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 10:39 pm

mai fac citeva incercari si abandonez. nu ii dau de cap. am lasat locomotiva sa mearga. la inceput asculta bine la comenzi. apoi cind decodorul s-a incins foarte tare, locomotiva a scapat de sub control, a inceput sa mearga cu viteza mare cu intreruperi bruste de scurta durata.
neplacuta situatie.
nu mai am solutii.
ALX

Mesaj de ALX » Vin Mar 14, 2008 10:52 pm

asa am auzit si eu, facea zgomot si lumina cabina locomotivei ca un bec, eu am cautat cu lupa si am gasit acel fir.
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Vin Mar 14, 2008 11:06 pm

Salut !!!

@ Dorin,

Mi-e mi s-a prajit un decodor ESU V3.0 fara sa aiba ceva anume.
Pur si simplu mi s-a prajit ,ATENTIE, doar pe un sens.
Pe celalalt sens ,merge.
Dorin ,fa un test ,te rog :
---- pune decodorul pe locomotiva si seteaza locomotiva pe viteza ce a mai mare. Cand locomotiva a prins viteza mare,apasa brusc pe tasta ce schimba sensul locomotivei.
Daca locomotiva se opreste fff greu,ca si cum ar avea o super volanta,atunci decodorul=kaput.
Oricum, daca decodorul tau V3.0 a inceput sa se incazesca fff tare si sa faca arc electric, atunci tre sa pui de o pomana.... :grin: :grin: :evil:
.....asa am facut si eu la al meu !!! :-x :grin: :-D
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
[Link Removed for Guests]

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 11:43 pm

n-am apucat sa mai fac nici o incercare ca deja nu mai merge! singurul lucru pe care il mai observ este arcul voltaic intre cele 2 piese. statia digitala reactioneaza ca la scurt circuit. e probabil un scurt in decodor.
asta e. am avut ghinion. DECODOR DEFECT!
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 11:48 pm

se pare ca ALX a fost mai norocos.
ce sa fac ALX, sa tai plasticul de protectie si sa studiez indeaproape decodorul? poate am si eu un mic obiect metalic acolo? ratacit?
mai sunt sanse?
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Mar 14, 2008 11:59 pm

K A P U T ! :lautar:
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Sâm Mar 15, 2008 12:30 am

Si eu am avut o experienta de genul asta cu un decodor cu sunet ESU. Mergea perfect in prima faza, apoi s-a oprit brusc locomotiva, pasul trei a inceput sa se incinga, iar pasul patru a scos un fum albastrui frumos mirositor ... asa cam de 390 lei -5%. Initial am crezut ca a fost un difuzor schimbat cauza, dar toata treaba s-a intamplat cu difuzorul original. Asta mai putin conteaza, dar oare se poate repara asa ceva ? ;-)
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 12:34 am

AHA! formam deja un club ! :?: :grin: :?:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Mar 15, 2008 12:35 am

nu cred ca se poate repara...mie mi s-a ars o iesire de lumini la un ESU 3.0 cu
sunet,montat pe o E94 Roco din fabrica,a fost in garantie la fabrica,au zis ca nu se
poate repara,dealerul a skimbat el decodorul,in garantie,fara sa imi ia nici un ban,
si mi-a spus acelasi lucru,ca nu se poate repara
Cosmin
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 12:42 am

deci digitalizarea nu se face chiar asa usor............
:-? se face cu sacrificii.......... :(
DORIN

Mesaj de DORIN » Sâm Mar 15, 2008 12:46 am

si al meu nici macar nu a scos fum...............
ar fi fost a 7-a locomotiva digitalizata :( .
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”