Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Feb 27, 2008 10:10 pm

tare teama mi-e ca in viitor o sa-ti trebuiasca un "sifonier" mai mare.
[Link Removed for Guests]
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mie Feb 27, 2008 10:12 pm

si de la "sifonier" o sa vrei o mansarda. si de la mansarda, toata tara.
oricum. si tu esti un inovator. pana acum avem parchetisti, mochetari, patulisti si acum sifonieri. cine spunea ca in sifonier nu se poate???? :-D
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Feb 27, 2008 11:09 pm

as vrea eu o mansarda.... dar pentru mansarda am nevoie de o casa........ ca sa nu zic vila :grin:
asta e speranta tuturor.............banuiesc....
daca indraznesc sa visez..................poate la pensie............. :grin: ...o casa mica........
cine stie......
oricum nu joc la LOTO!
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Feb 28, 2008 7:22 am

o mansarda intr-o vila e visul tuturor, cred. cat de jucatul la loto, nu te sfatuiesc. mai bine strangi banuti care-i dai pe bilete si-ti iei un vagon pe luna.
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Feb 28, 2008 9:18 am

Off-topic (sau nu :grin:):
lupul_alb scrie:... pana acum avem parchetisti, mochetari, patulisti si acum sifonieri...
Atunci eu, cu liniile & decorurile aferente montate/demontate pe/de pe masa din camera mare, in ce categorie ma incadrez? :-D
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Joi Feb 28, 2008 9:51 am

mpursu scrie:Off-topic (sau nu :grin:):
Atunci eu, cu liniile & decorurile aferente montate/demontate pe/de pe masa din camera mare, in ce categorie ma incadrez? :-D
Sufragerist? :lol: Eu sunt covorist :)
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Joi Feb 28, 2008 10:41 am

mpursu scrie:Off-topic (sau nu :grin:):
lupul_alb scrie:... pana acum avem parchetisti, mochetari, patulisti si acum sifonieri...

pentru tine am o categorie speciala: "on the table" , pe romaneste "tablist". suna mai bine decat "masist".
sufragerist nu merge. e un termen care ii poate incadra pe toti. sifonierul cu diorama poate sa stea si in sufragerie, tot acolo parchetistii, mochetistii si covoristii isi intind amantele la iubit, si tot acolo se poate intinde si un pat pentru patulisti. deci, mai bine tablist sau on the table.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Mar 10, 2008 10:01 pm

ca de obicei am intrebari, fiind mai ,,tinar" in ale digitalului si mai avind multe de invatat.....
tocmai am terminat de digitalizat o locomotiva veche. problema este ca dupa ce a functionat foarte bine la mai multe incercari si ture, brusc nu a mai dat nici un fel de semn de viata. statia mea digitala DIGI 1 in schimb clipoceste cu o frecventa sporita. ce sa cred? s-a ars decodorul?
am pus un decodor bun LOC PILOT 3.0.
poate ma puteti lamuri ca sa stiu ce sa fac mai departe.
multumesc!
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Mar 10, 2008 11:02 pm

pina imi raspunde cineva o sa va arat despre ce este vorba:

dupa cum se vede am avut foarte mult de lucru si precizez ca am facut foarte multe incercari si experimente pina am ajuns la schema pe care o vedeti. am ales pina la urma iluminarea cu lumina alba cu becuri si iluminarea luminilor spate cu leduri de 3 mm. pe toti peretii locasului in care sunt instalate luminile am lipit poleiala argintie care a avut efectul scontat. pacat ca nu am apucat sa fotografiez locomotiva cind functiona.

aceasta locomotiva este una din preferatele mele si reprezinta ideea mea despre cum imi place mie sa arate un diesel. e un model vechi de la RIVAROSSI si reprezinta un diesel epoca III. am avut mult de lucru la ea nu numai cu digitalizarea. se pare ca nu am rezolvat optim toate problemele daca pina la urma mi-a ars decodorul. ca asta cred ca s-a intimplat. oricum nu ma dau batut si probabil ca voi incerca iar digitalizarea ei dar probabil voi schimba si motorul. inca nu mi-am ales o strategie de atacare a problemei. cred ca o voi lasa la sfirsit dupa ce le voi digitaliza si pe celelalte pe care le mai am in plan......

am realizat instalatia de lumini numai pentru luminile de drum nu si pentru proiector, acesta fiind un proiect separat lasat pe mai tirziu.

daca ii las motorul original, exista vreo metoda sa protejez decodorul? probabil ca in timpul tractiunii unui tren mai greu sau poate chiar si datorita poate blocarii momentane a pinioanelor la un moment dat (are destul de multe) consumul a crescut mult si o fi dus la incalzirea unor circuite....... inca nu ma pronunt, astept opiniile voastre.
ce e de facut?
rally

Mesaj de rally » Mar Mar 11, 2008 12:03 am

Momentan, monteaza decodorul zis "ars" pe alta loco, functionala cu decodor, ca sa ai o confirmare a defectiunii .
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
tonyg

Mesaj de tonyg » Mar Mar 11, 2008 12:46 am

ca sa verifici daca s-a ars decodorul fa ce a spus tata Rally pana una alta Piko 1 iti spune ca ai un scurt undeva... daca face numai cu locomotiva asta atunci ea este problema daca se manifesta si la alta locomotiva atunci vezi unde este scurtcircuitul...
Urcati in vagoane va rog.................
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Mar 13, 2008 8:29 pm

statia DIGI 1 e buna , cu alte locomotive functioneaza foarte bine.
acum o sa studiez decodorul...... si pe mine ma mira ca s-a ars. ca alta explicatie nu ar mai fi. pe linie nu avea cum sa fie scurt pentru ca am incercat-o pe o bucata de sina dreapta de cam 2m. a rulat cam 1 m si s-a oprit. nu am bagat-o in seama, am crezut ca nu mai face contact bun cu sina si ma gindeam ca ar fi cazul sa curat sina. din momentul acela nu a mai functionat. am curatat sina, am impins usor locomotiva cu degetul in ideea de a o ajuta, dar nimic. nici farurile nu se mai aprind.
stiu ca sensibil ar fi fost un decodor LOC PILOT BAZIC nu un 3.0. teoretic stiam si eu ca un LOC PILOT 3.0 ar fi trebuit sa reziste la orice motor vechi si cu atit mai putin ar fi trebuit sa aiba probleme la un motor RIVAROSSI, motor care nu e un asa mare consumator ca un GUTZOLD.....
nici nu stiu ce sa mai zic.
dac

Mesaj de dac » Vin Mar 14, 2008 2:32 am

Din tot ce spui tu, cel mai probabil ai "reusit" sa faci un scurt undeva in locomotiva, mai ales ca nu avea conector pt decodor; verifica legaturile facute, este f. probabil ca nici macar decodorul sa nu fi patit nimic.

Daca ai scurt pe firele care vin de la roti, acesta ar determina centrala sa intre in "avarie" (clipitul rapid). Daca ai fi facut scurt la motor, centrala nu ar fi simtit nimic, iar decodoarele ESU (chiar si basic) au protectie la suprasarcina si - teoretic - nu se defecteaza. Singura varianta ca sa distrugi un decodor ar fi sa ajunga tensiunea de la sine la iesirile decodorului catre motor.

In caz de probleme, unele decodoare isi reseteaza CV-urile la valorile din fabrica (inclusiv CV1=>3) deci daca avea alta adresa inainte este posibil sa raspunda acum la 3. Daca decodorul este doar "zapacit" dar nu distrus atunci un reset ar trebui sa il faca functional. Ai nevoie de o statie digitala care sa scrie 8 in CV8. (nu digi1)

Incearca sa conectezi decodorul direct la sine (negru + rosu) si la un bec de 16 V (alb + albastru) si incearca sa aprinzi luminile pe directia inainte (tasta sageata dreapta)
dac

Mesaj de dac » Vin Mar 14, 2008 9:52 am

Daca ma uit bine, poleiala aia alaturi de terminale neizolate poate da efecte secundare: ameteli, insomnii insotite de cefalee, transpiratii reci, stari de rau generalizat... :? :( :mask:
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”