DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Lun Ian 07, 2008 9:50 am

Super Dorine! Felicitari! Progres uimitor!
[Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Ian 07, 2008 3:04 pm

multumesc!!!
pentru acest model de locomotiva am o simpatie deosebita nu numai pentru ca mie imi place ca model dar si pentru ca acum vreo 15 ani am primit una de ziua mea.
e drept ca e si un model mai accesibil la pret....poate modelul de locomotiva cu abur cu cel mai bun raport pret - calitate....
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 8:31 am

m-am apucat de instalarea decodorului digital pe locomotiva PACIFIC, model american, marca MEHANO. AM LUCRAT IERI PINA LA ORA 01.00 NOAPTEA. am reusit sa instalez decodorul dar am o prblema. din cite stiu luminile din fata se laga la albastru si la alb. lumina din spate se leaga la albastru si la galben. lumina din spate se aprinde corect la intensitate mare si numai la deplasara locomotivei cu spatele. dar lumina din fata ramine aprinsa si la deplasarea cu fata si la deplsara cu spatele, dar la intensitate mai mica. undeva e o problema. ce poate fi? a mai patit cineva asa ceva?
o alta problema , dar asta o cosider secundara pentru ca am vazut ca se rezolva (PCG e taticul lor), ar fi faptul ca la viteze mici locomotiva merge in trepidatii (in socuri). se pare ca asta e o boala a locomotivelor facute de MEHANO atunci cind se instaleaza decodor digital pe ele.
oricum sper sa rezolv cit mai repede problema luminii din spate. azi sper sa fie gata! astept opinia voastra si ceva idei in acest sens.
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Ian 11, 2008 9:00 am

Conexiunile la lumini sunt corecte: albastru este plus comun, alb este lumina fatza si galben este lumina spate.
Totusi, trebuie verificat mai intai cum sunt configurate luminile locomotivei, mai precis daca becurile au vreo legatura electrica cu sasiul acesteia. Daca becurile sunt total izolate dpdv electric fatza de sasiu, atunci firul albastru se leaga la duliile metalice, firul alb la varful de cositor al becului din fatza si firul galben la varful de cositor al becului din spate. Daca duliile sunt legate la sasiu, atunci firul albastru nu se mai utilizeaza, iar celelalte conexiuni se executa la fel ca in cazul anterior. Locomotiva ta in care situatie se incadreaza?
Comportarea luminii din fatza ar indica fie un contact parazit cu sasiul sau cu alte piese metalice, fie o problema interna a decodorului (ceea ce totusi parca n-as crede :grin:, desi nu-i chiar imposibil).
Functionarea "in salturi" se poate remedia prin usoara ajustare a valorilor inscrise in registrii decodorului. In prospectele decodoarelor ESU LokPilot sunt incluse cateva astfel de seturi de valori optimizate pentru cateva tipuri uzuale de locomotive.
Ultima oară modificat Vin Ian 11, 2008 3:38 pm de către mpursu, modificat 1 dată în total.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Seby

Mesaj de Seby » Vin Ian 11, 2008 10:11 am

Mie locomotiva Mehano, îmi merge mai bine pe digital decât pe analog, adică merge perfect. La tine trebuie să fie ceva greșit în setările decodorului, cum a zis și MPU; nu se exclud și variantele ca decodorul să fie cu probleme sau șinele cu impuritați.
rally

Mesaj de rally » Vin Ian 11, 2008 12:32 pm

Amiel a avut o problema asemanatoare la luminile unei loco LILIPUT.
Se pare ca , chinezii facusera niste lipituri inverse pe placa locomotivei.
Da-i un PM.
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 1:01 pm

o sa verific daca nu este vreun contact parazit (o atingere ceva). dar nu prea imi place pentru ca trebuie sa demontez iar locomotiva si tare complicat a fost sa o montez la loc dupa legarea firelor care duc la decodor.....
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 1:04 pm

Rally, mai ai decodoare LOK PILOT 03? CA AS MAI LUA ..... CHIAR AM NEVOIE. vreau sa digitalizez o locomotiva model mai vechi.....
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 1:22 pm

Seby spune-mi te rog despre ce locomotiva vorbesti si ce decodor are pe ea. decodorul era instalat cind ai cumparat-o sau avea numai interfata?
Seby

Mesaj de Seby » Vin Ian 11, 2008 4:41 pm

Locomotiva vine din start-setul CSX, nu avea nici decodor, nici interfață. Decodorul este conectat direct la firele locomotivei cu improvizații facute de mine la lumini. Ea avea un bec ce se aprindea în funție de sens dar numai în fața locomotivei, așa că eu l-am înlocuit cu 2 LED-uri galbene (unul în fața și celălalt în spate). Nu am montat și roșii pentru că nu dădeau bine.
Dacă zici că la tine rămâne lumina aprinsă și lok merge sacadat, cred că e ceva de la decodor. :-|
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 6:11 pm

E din setarea decodorului ca am patit la fel si la prima locomotiva la care am pus decodor. si aia avea interfata ei. trebuie reglat cu o statie digitala desteapta............ asta numai in ceea ce priveste deplasarea sacadata la viteze mici...... legat de lumina, crad ca e vina mea. mai verific legaturile............
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 7:47 pm

VICTORIE!

E gata! era un contact gresit. aseara era prea tirziu ca sa mai realizez. oboseala si-a spus cuvintul.
azi am venit cu forte proaspete si mi-am dat seama din primul moment unde e greseala.
pun citeva imagini din timpul lucrarilor:

Imagine

dupa cum se observa legatura este permanenta intre tander si locomotiva. am vrut sa evit contactele imperfecte care apar la folosirea mufelor la un moment dat. nu am dat gauri suplimentare nici in carcasa locomotivei si nici in carcasa tenderului. am folosit orificiile deja existente aplicate din fabrica probabil tot in ideea instalarii decodorului.

Imagine

am folosit cabluri de la niste casti de casetofon. e un cablu subtire si flexibil care se potriveste excelent la aceste lucrari. balastul din tole de tabla l-am izolat de decodor prin intermediul unei placi de carton gros prins de sasiul tenderului cu pistolul de lipit cu plastic. o parte din fire le-am fixat de sasiu tot cu acelasi pistol de lipit cu bare de plastic.

Imagine

Imagine

rezultatul final:

Imagine

Imagine

Imagine
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 11, 2008 7:52 pm

a ramas numai problema mersului sacadat la viteze mici.... dar asta o stiam. urmeaza sa mergem la ,,doctor" si sa facem reglarile de rigoare.
Seby

Mesaj de Seby » Vin Ian 11, 2008 8:40 pm

:grin: bună treabă
mpursu

Mesaj de mpursu » Vin Ian 11, 2008 8:58 pm

Felicitari! :aplauze:
Te rog sa pozezi locomotiva pe stanga si pe dreapta, fiindca as dori sa vad cum au fost gandite si realizate mecanismele locomotivei.
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”