DE-ALE LUI DORIN

Colectii personale de trenulete
Scrie răspuns
kablu

Mesaj de kablu » Lun Dec 03, 2007 10:42 pm

aaa.... si Dorine , daca locomotiva merge cu spatele atunci leaga motorul in circuit asa cum am "modificat" in poza de mai jos :
[Link Removed for Guests]
Bafta !
[Local Link Removed for Guests] furnizorul oficial de infrastructura feroviara pentru calea ferata ingusta a lui Kablu
dac

Mesaj de dac » Lun Dec 03, 2007 10:54 pm

mpursu scrie:Datorita unor operatiuni de "fine-tuning" (a se citi "programarea optimizata a decodorului conform indicatiilor din cartzulie referitoare la motoarele Piko" ;)), simpatica BR55 merge impecabil si la viteze mici.
Poti sa dai detalii? Cred ca ar fi utile: suntem multi posesori de "motoare piko"... :grin:

Multumim !
NanoXmaus + Roco 10764 + GenLI-S88 + Rocrail
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Dec 03, 2007 11:48 pm

am montat decodorul. locomotiva merge corect dar nu se aprind farurile. faruri i-am pus doar pe spate deocamdata. le-am legat la decodor. dar nu se aprind. pe fata e mai complicat de pus faruri. o sa o rezolv in timp. mai incerc cu cele de pe spate.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Dec 04, 2007 2:54 pm

Farurile tale sunt cu beculete sau cu LED-uri? Beculetele se aprind indiferent de polaritatea tensiunii la care sunt conectate, dar LED-urile trebuie polarizate direct daca vrei sa lumineze, adica plus (firul albastru) la anod si minus (firul galben pentru spate) la catod, bineinteles fara a fi uitata rezistenta de balast aferenta.
Daca farurile nu lumineaza, desi ai comandat acest lucru prin statie, atunci verifica daca ai facut conexiunile corect si daca LED-urile sunt in polarizare directa. Daca totul pare a fi OK si farurile tot nu vor sa lumineze, atunci poate ca decodorul face nazuri; verifica tensiunea dintre firul albastru (plus general) si firul alb (lumina fatza), respectiv dintre firul albastru si cel galben (lumina spate).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
mpursu

Mesaj de mpursu » Mar Dec 04, 2007 2:57 pm

N-am uitat de revenirea cu explicatii & poze :grin:, numai ca trebuie sa mi se mai rareasca problemele care, dupa cum bine se stie, nu vin niciodata singure :-P. Totusi fiti linistiti, it's nothing I can't handle, cum zic englezii ;-) (adica nu-i nimic din ce nu mi-ar sta in putere sa rezolv 8)).
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Dec 04, 2007 3:57 pm

am leduri. multumesc de informatie. acum fac verificarile si conexiunile dupa noile indicatii :idea:
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Dec 04, 2007 4:09 pm

O PROBLEMA!!!! acum s-au aprins luminile din spate dar au ramas asa indiferent in ce directie merge locomotiva si indiferent daca dau comanda de stingere a farurilor !!!!!
STIE CINEVA CARE POATE FI CAUZA?
legaturile le-am facut asa cum ai scris, dar inca nu am faruri in fata......
nu cred sa fie asta cauza........ :?:
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Dec 04, 2007 4:40 pm

gata merge! acum se aprind si luminile din spate............ in directia care trebuie. mai ramine de rezolvat cu luminile din fata. e partea cea mai dificila pentru ca e o treaba de finete. pentru ca e afara ca sa zic asa , la vedere...... si nu poti face grosolanii.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Dec 31, 2007 3:06 pm

Cam cu intarziere, dar uite [Link Removed for Guests] articolul despre imbunatatirea locomotivei BR55 Piko din colectia mea, completat cu detalii despre lumini si digitalizare. Mult succes!
LA MULTI ANI!
DORIN

Mesaj de DORIN » Vin Ian 04, 2008 1:23 am

LA MULTI ANI!
multumesc pentru informatii. am gasit acolo in link citeva chestii care mi-au placut si care sunt de retinut. intradevar cablurile se vad urit si sunt si cam lungi.... solutia instalarii luminilor mi s-a parut interesanta. dar eu nu as fi taiat (sau pilit cilindri deasupra). oricum ideea e interesanta in vederea demontarii ulterioare a locomotivei. recunosc ca eu am facut o treaba mai ruseasca nu ca nu as fi lucrat fin ci din cauza ca la mine interventia la locomotiva este mai dificila acum deoarece toate legaturile sunt permanente, dar asa am considerat eu ca e mai sigur contactul.
o sa vin curind cu poze dar din pacate nu din timpul procesului de lucru. vor fi poze ale partilor unde am intervenit si cu explicatiile necesare.
cablurile colorate, in cea mai mare parte le-am vopsit cu negru ca sa nu mai iasa in evidenta. astfel cele mai multe modificari sunt destul de greu observabile si destul de discrete. rezistenta electrica pentru leduri eu am montat-o in tender. am folosit numai leduri galbene.
o alta modificare la tender a fost ca am lasat numai o tola metalica din 3 ca si contragreutate. pe aceasta am taiat-o cu bomfaierul scotind din ea 4 mm in dreptul fiecarui far ca sa pot monta ledurile.
asa cum am mai scris tenderul culege curent de pe osiile 2 si 3, chiar de pe buza bandajelor. asa ca eu am lasat osiile originale. contactul deocamdata e foarte bun si sunt multumit de solutie. am folosit in acest scop 2 lamele elastice de la Rally.
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Ian 06, 2008 11:30 pm

acum revin la aceeasi idee, de data aceasta cu poze:

Imagine

dupa cum se vede cablurile sunt legare permanent, facind mai dificila mentenanta dar am putut sa le ascund destul de bine, fiind scurte. sunt practic 6 cabluri care intra in tender pe doua orificii mici, cite 3 pe orificiu.
mai jos va prezint locomotiva in imagine generala, dupa transformare si trecerea pe digital:

Imagine

asa arata farurile instalate de mine. nu sunt perfecte, poate se putea si mai bine dar fiind primele faruri exterioare instalate, sunt multumit.

Imagine

din spate nu se observa prea bine faptul ca am montat faruri si aici.

Imagine

farurile montate, foto din lateral... asa cum am spus mai sus, rezistenta pentru aceste leduri am montat-o in tender. farurile sunt legate in serie.

Imagine

pe unul dintre leduri a ramas putina solutie cu care l-am lipit. o las asa ca nu stiu cum pot sa o mai sterg acum dupa ce s-a uscat si nici nu vreau sa bruschez farul, fiind o zona sensibila.

Imagine

mai pun doua imagini cu cablurile de cuplare ale locomotivei cu tenderul:

Imagine

Imagine
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Ian 06, 2008 11:55 pm

voi continua cu o idee mai veche, modificarea vagoanelor de calatori MEHANO, deoarece mi s-a cerut din partea mai multor colegi de forum sa mai pun poze si poate si ceva explicatii. astfel am realizat modificarea celui de al 3-lea vagon de calatori folosind metoda de modificare de la celelalte 2 vagoane modificate anterior.
am ales de aceasta data un vagon albastru clasa I. procesul a fost acelasi si nu mai insist cu poze inutile. diferenta fata de anterioarele consta in faptul ca de aceasta data am folosit culori mai deschise pentru a avea o lumina interioara mai buna. podeaua e un vernil deschis. canapelele le-am facut de data aceasta dintr-un material folosit ca suport pentru insigne, ceva cartonat si imbracat in catifea rosie. rezultatul il veti vedea mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine

iluminatul l-am realizat de aceasta data cu sistemul de iluminat achizitionat de la Rally, sistem care merge foarte bine in digital si de care sunt multumit:

Imagine

aceste fotografii sunt de la incercari si verificari..... ca au fost destule......
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Ian 06, 2008 11:59 pm

dupa asamblare, produsul finit arata asa:

imagine de zi:

Imagine

Imagine

imagine de noapte:

Imagine

Imagine
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Ian 07, 2008 12:10 am

avind acum o garnitura intreaga..... nu am rezistat tentatiei de a o proba:

Imagine

Imagine

Imagine

in garnitura sunt acum 3 vagoane de calatori, doua clasa I si unul clasa II - a. fiecare are un sistem diferit de iluminare. sistemul celui de clasa a II - a are o lumina ceva mai pala, dar cred eu suficienta........

si aici vedeti garnitura completa, cu tot cu locomotiva, noaptea:

Imagine

pentru mine a fost o placere ca in sfirsit sa am o ganitura complet luminata.

daca mai sunt intrebari privind procesul de fabricatie (transformare) la vagoane, privind unele componente confectionate de mine, o sa va raspund cu placere.
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Ian 07, 2008 9:15 am

Felicitari! :aplauze::aplauze::aplauze:
Deci iata ca inca o simpatica BR55 Piko din vechea generatie a primit faruri functionale si decodor digital 8).
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”