Galerie

Scrie răspuns
pcg

Mesaj de pcg » Vin Sep 22, 2006 9:24 pm

Daca vreti sa il bagati in colectia voastra de material video , click dreapta pe link si save target as.

[Link Removed for Guests]
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Vin Sep 22, 2006 10:16 pm

BOGDAN I scrie:Sa o manance Han Tataru ca mi-a mancat zilele publicitatea asta :oops:
Prietenii stiu de ce...
E buna si ea de ceva , aflam ce noutati mai apar :P .

Cum se construieste un automotor .

Pantograf automat , super tare .
[Link Removed for Guests] , altul .

Ce locomotiva este in film ??? .

Cand o sa ne "bucure" si Piko cu asa ceva ??? :) , iar unele sunete sunt reale , nemixate .

Cum se "naste" o locomotiva ,de la departamentul R&D , pana la ambalare , trebuie salvat , format ASF .

Un motor in AC , total diferit de ce avem noi la DC , trebuie salvat , format ASF . .

Nu vreau sa sune a reclama , nici nu este , doar ca un fel de informare , ce pot face multi bani :) .

Multumesc.
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Sep 23, 2006 8:47 pm

Salut

Daca tot s-a vorbit de macarale si am vazut minunea de la Marklin am dat fuga la Rally si mi-am luat un start CSX

Imagine

Setul arata destul de bine din punct de vedere al detalilor
Cateva lucruri sunt de semnalat: pentru dimensiunile ei locomotiva mai trebuie lestata, este prea usoara si are o inmatriculare pur fantezista; vagoanele sunt detaliate dar culoarea macaralei si a vagonului tender, portocaliu, scoate in evidenta ca sunt din plastic.
Am luat setul deoarece imi doream un utilaj CF. Nu ma deranjeaza ca sunt americane. Nici nu m-am gandit ca voi putea face macaraua functionala ca "sora" ei de la Marklin.
Am vazut ce poate iesi din ceva din plastic vizibil dupa o mica cosmetizare.
Am pus imagini cu garnitura CSX a lui Michael (Bucuresti) modificata de catre SSI (Bucuresti). Se observa foarte usor diferentele inainte si dupa interventie.
Arata grozav si daca si a mea va arata grozav are locul rezervat pe o linie langa depou de unde poate iesi rapid pentru interventie.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Felicitari CSI pentru realizare

LDH
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Sep 24, 2006 4:30 pm

Salutare,
Am eu niste poze cu diorama facute luna aceasta.Dupa cum o sa vedeti nu mai exista nimic din pozele de mai sus,nici cusetele CFR si nici macaraua.Este o singura locomotiva(viitoare achizitie) si 3 cisterne.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Cum nu am avut voie sa fac poze cu camera foto am scos telefonul si am trecut la treaba,de asta sunt pozele asa.
Era sa uit,o poza cu o garnitura Metronom.Eu am avut norocul sa vad la rally un vagon si situ cat e de mare.
Ultima oară modificat Joi Mai 31, 2007 9:55 am de către Gam3, modificat 1 dată în total.
Nyhmed

Imagini galerie

Mesaj de Nyhmed » Mie Oct 04, 2006 9:43 pm

Hei, oameni buni...cu poze si filmulete grozave.... :) cred ca ar trebui sa
"alegeti" mai bine modalitatea de a posta fisierele prin diverse locatii pe internetul asta. Eventual sa le punem pe toate intr-un singur loc. Dispar f. repede si toti cei care incearca sa le vizualizeze, la un interval de timp de la postare....raman doar cu dorinta, asta pentru ca respectivele "gazde" de fisiere le sterg automat. Astfel NU am avut ocazia sa vad o gramada de poze plus ceva filmulete cu realizarile voastre. E pacat, tare mult imi plac, mai ales ca incet-incet, cu munca si rabdare capat si eu ceva curaj sa ma apuc de o diorama...pana atunci, mai tot adun, materiale si experienta.
[Link Removed for Guests] ***updated 14 iul. 2007***
Fan TT...
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 04, 2006 9:53 pm

Nici de la "gazda" mea nu dispar
Le-am ordonat eu in fisiere distincte si calculatorul/netul (iata cat de destept este) nu mai stie sa le gaseasca
Am sa pun si filmuletul

nu se vede prea grozav ca sunt un mare incepator dar mie imi place
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 04, 2006 10:52 pm

Multumesc pentru aprecieri si ma bucur sa vad ca pe linaga Piko sunt si indragostiti de Mehano
Am sa va raspund pe rand:
-vagonul este Liliput la 1:100 de nu incape Iveco in el iar osiile sunt de la vagoanele de pe flexi, se vad ca sunt vechi, vagoane Marklin, vagonul verde pentru valori este matalic si are usile glisante
- de fapt mai toate Marklinurile sunt metalice, din primele generatii, si trebuie trecute pe continuu, roti izolate
- BR118 cu vagoanele de calatori este grozav numai ca eu am nimerit un set cu patru vagoane in cinci culori - va trebuie sa le uniformizez - atentie daca vreti sa le desfaceti - geamurile sunt piesa comuna cu plafonul
- Taurusul este grozav - daca cineva a reusit sa-i faca alimentarea si prin pantograf astept sfaturi
- G 7 cu vagoanele de calatori pe doua osii este impecabil, dupa mine
desi este o masina simpla, si in realitate, este de mare efect
Cam greu sa vezi in realitate un Taurus lanaga un G7

O sa mai urmeze poze
Toate cele bune,
LDH
FloS

Mesaj de FloS » Joi Oct 05, 2006 12:31 am

Colectia mea : SCARA N
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 12:36 am

E posibil
daca te duci mai sus ai si un film

Frumoasa colectie FloS dar o sa te ia in colimator Rally si te pune la index ca pe mine, la fara diorame - mochetisti
Cred ca va trebui sa facem poze la fiecare model
Imi plac foarte mult dieselele de manevra albastr, rosu, albastru din prima poza - superbe
Toate cele bune,
LDH
FloS

Mesaj de FloS » Joi Oct 05, 2006 12:41 am

Rally stie ce am de gand sa fac ...acum va zic si voua ... un TRIAJ ..mie imi place foarte tare sa fac manevre ...aici digitalul nu ma ajuta ...se pierde toata fantezia .... cumpar in paralel ...macaze, seturi, intersectii electrice,decuplatoare electrice ....deocamdata strang (cumpar) :lol: dar si muncesc ca sa am cu CE :D DIORAMA mai tarziu ...nu ma grabesc....
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 12:43 am

Esti exact pe gustul meu
Si mie imi plac triajele si manevra poate si din aceasta cauza vagoanele de marfa sun foarte multe comparativ cu calatorii
Abia astept sa vad ce ai gandit
Toate cele bune,
LDH
FloS

Mesaj de FloS » Joi Oct 05, 2006 1:02 am

pai,
1.suprafata nu o am stabilita pentru ca nu o sa fac nimic unde stau acum ...pentru ca nu e spatiu pentru asa ceva ...
2.nu te gandi ca fac ceva de genul LOXX sau MiWuLa...dar...
3.ma gandesc ceva de genu:

a. cel putin 7 intersectii electrice(deja cumparate)
b. minim 20 macaze (dreapta , stanga in functie de plan)
c. minim o turnanta electrica ( daca e spatiu mai mare 2 )

d. decuplatoare electrice ..fara numar :lol: in functie de plan acolo unde vreau sa decuplez vagoane
e. am comandat deja un sistem de la fleischmann de descarcare vagoane plus vagoane

PLUS MULTE ALTE SURPRIZE!!!
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 1:13 am

Oauuu!
Asa triaj mai zic si eu
Am si eu in plan o turnanta, trebuie intoarse aburoasele, si cateva linii pentru manevra
M-am inspirat pentru modulul de gara vazand poza asta de la o expozitie

Imagine

si cu mici modificari modulul de gara o sa arate cam asa

Imagine

nu apare o linie intre linia III si liniile ce duc la remiza, acolo va fi garata garnitura Mehano cu macaraua si inca o linie pentru descarcare in stanga jos

Grozava pisica si foarte frumoasa, sa-ti traiasca
Dupa cum pozeaza nu pare a fi fioroasa cu trenuletele
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 1:21 am

Si o formula mai aproape de final

Imagine

tot lipseste o linie
Asta e!
Toate cele bune,