CXP Rail , jucariile lui ConnectorXP :)

Colectii personale de trenulete
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Joi Noi 30, 2006 11:26 pm

LDH scrie:din pacate nu
a fost o oferta nesperata dar daca se mai iveste cu placere

aaaaaaaaaa

esti dator cu schema dioramei
O sa incerc sa o fac pe calculator , desi e mai usor in realitate .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Vin Dec 01, 2006 5:56 pm

Pai ce mai stai hai sa o vedem si mai vorbim :D poate este bine acolo ,dincolo poate merge altceva :D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Mie Ian 03, 2007 8:20 pm

Recent , caile ferate CXP , au primit sistem de comanda DCC , Roco multiMAUS si un decodor Motorola cu compensare sarcina si 2 camioane cu Dr. Oetker , unul alb si unul rosu :lol: .

Lucrarea la diorama merge , romaneste dar merge :roll: .

Acum poze .

multiMAUS-ul :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In ultima imagine se vad marea parte a simbolurilor de pe display , toate au un rost , mai putin simbolul bateriei , poate ne face Roco o surpriza :shock: .

Locomotiva Blue Tiger si decodorul sau Motorola :

Imagine

O forma de prezentare pe viitor a colectiei , gen cum e in "show-room" .

Imagine

Imagine

Viiine Trenuuuuuuuuuuu !! :
Imagine

Se apropiel , farurile aprinse fac atata lumina prin intermediul ghidurilor optice incat si mecanicul de locomotiva are cabina iluminata .... si se mai plang ca nu au conditiii :twisted: .

Imagine

Acuma se indeparteaza loco :

Imagine

Si acuma vine senzatia anului :P

Imagine

Imagine

Astept pietrele :!: .
The Brain: Pinky, are you pondering what I'm pondering? Pinky: I think so Brain, but if you replace the P with an O, my name would be Oinky, wouldn't it?
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Ian 03, 2007 8:40 pm

Salut si sa le stapinesti sanatos si hai cu poze de pe la ce ai facut la diorama ,dar toate ca toate da te-ai gasit ce camion sa iei tocmai ala cu pizza :!: :!: :!: alceva nu gaseai si tu :?: (glumeam ca eu nu sunt fan pizza) :D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Dum Ian 14, 2007 11:00 pm

Pun poze cu noul meu musafir , a trecut pentru o reprogramare a decodorului si alte mici servicii .

Cu ocazia asta stiu la ce sa ma astept cand o sa mi-o cumpar si eu :twisted: .

Pozele :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 15, 2007 9:49 am

Parca ziceai ceva de diorama!

Nu ai mai spus nimic de subiectul asta
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Lun Ian 15, 2007 10:51 am

LDH scrie:Parca ziceai ceva de diorama!

Nu ai mai spus nimic de subiectul asta

Sesiune si alte dracii de genul acela si nu am cum sa lucrez la ea , dar prin martie se va gasi timp si pentru ea :evil: .
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Lun Ian 22, 2007 10:07 pm

Recent au sosit la "cai" doua perechi de vagoane InterCity , marca Piko , 2 au lumini , iar celelalte 2 sunt standard .

Componenta :
2 - Cls a II-a
1 - Cls I
1 - Cls a II-a BordBistro .

Poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Iar lumina din gara este simulata , este data de "lanterna" de la telefonul mobil , este doar o incercare :) .

Curand vor primi si cuple close-coupling , am constat ca cele normale sunt prea mari si cauzeaza cateva probleme .

Cu ce locomotiva imi recomandati sa trag vagoanele , ca sa respecte realitatea , la Piko vad ca e folosita BR218 , dar poate mai sunt alternative .

Multumesc .
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Mie Ian 24, 2007 9:48 pm

Ca orice modelist am constatat cata murdarie se pune pe sine , neavand la dispozitie un vagon de curatat sina sau "piatra" , am incercat metode romanesti , prima oara am luat o carpa inmuiata in solutie pe baza de alcool , dar nu a avut efect , asa ca am facut un experiment , pe baza testelor din baie si bucatarie am incercat sa folosesc CIF POWER CREAM , am pus cate putin pe o carpa uscata si fina si am frecat , am curatat dupa aceea cu o parte uscata , daca nu era curatat , se usca si forma o pelicula alba pe suprafata sinei , zilele astea este in faza testare , metoda , sambata va dau raspunsul exact .

Sina arata ca noua , inclusiv cea din startseturile Mehano , fiind facuta din tabla , nu cum e cea cumparata separat , se observa diferenta prin culoare , cea din startset este argintie , iar cea de extindere este aurie :roll: .

Sa auzim de bine .
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 24, 2007 10:19 pm

Inchipuiesteti cum ar fi sa fac manual asta , la un Mittenwald cu 3 tunele de 70-100 cm fiecare , 13 M DE SINA , fara un vagon de curatat sina . Cel putin in tunelele simple abia iti intra mana. Asa cu un vagon de curatat sina il lasi un sfert de ora sa ruleze , si ai scapat de miscarile sacadate ale locomotivei. De remarcat , cand dai cu degetul, tot ramane negreala pe acesta dar ai continuitate electrica , de unde deduc, ca pe masura ce locomotiva ruleaza acest carbune (de la microscantei) se tot acumuleaza , mai mult pe anumite portiuni, aparand un fenomen de rezistenta electrica daca nu chiar izolatie totala... :cry:
Am adus si produsul 56115 de la Piko , care e doar talpa cu guma abraziva , la ~9 ron, asa ca pe viitor oricine , cu investitie minima i-si poate adapta un vagon sa-i stearga sina :idea:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
connectorxp

Re: !!!

Mesaj de connectorxp » Mie Ian 24, 2007 10:25 pm

Daca e 9 lei ma abonez si eu , doar sa fie :twisted: , metoda asta o aplic cand stratul este gros , nefiind curatat a de luni :oops: , cu toata murdaria aceea nu se simtea diferenta la Blue tiger , dar cea de la startset murea la curbe daca mergea incet , iar in DCC avand tensiune de 16 V , poate strapunge mai usor stratul de jeg , dar acuma dupa ce le curat si aranjez o sa vad daca merge mai bine , la impins un vagon cu mana s-a observat o diferenta , merge mai lin pe linia curatata .
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 24, 2007 10:40 pm

la impins un vagon cu mana s-a observat o diferenta , merge mai lin pe linia curatata .
Sa nu exageram... cum se numea asta... placebo ? :twisted: autosugestie: :twisted: :roll:
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Mie Ian 24, 2007 10:45 pm

rally scrie:
la impins un vagon cu mana s-a observat o diferenta , merge mai lin pe linia curatata .
Sa nu exageram... cum se numea asta... placebo ? :twisted: autosugestie: :twisted: :roll:
:lol: :oops: :twisted: :roll: , cand iti vin periutele de care ai zis , imi dai si mie un "tignal" despre ele ?
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 24, 2007 10:48 pm

Suna-ma !!! E in fata mea...
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Mie Ian 24, 2007 10:54 pm

rally scrie:Suna-ma !!! E in fata mea...
Atunci ne vedem vineri , ca maine nu am cum , iar vineri dupa-amiaza sunt liber .
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”