Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Ian 24, 2008 1:45 pm

Mersi domnu!

In special @Sandy, @Alin si @Ionut, observati in unele poze cum se combina brazi cu copaci, si cat de des is pusi.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Joi Ian 24, 2008 2:27 pm

@Florin daca ii punem asa cred ca versantul HOe o sa valoreze mai mult decat casa lui Eusebiu
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Joi Ian 24, 2008 2:52 pm

nu-i vb de asta
parerea mea e ca se pot amesteca brazi bush la set cu copaci facuti din ramuri naturale bush si pe margini merg brazi mai profi si mai scupi, cred ca ar iesi undeva pe la 600 lei de modul
ceea ce consider ca e un pret acceptabil.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Joi Ian 24, 2008 3:16 pm

Tot uit ca Florin nu stie de gluma (trebuie sa-mi pun un biletel pe undeva)
Da putem face asa..in plus nu e neaprat necesar sa punem toti pomii dintro data, ii putem pune si pe rand. Oricum trebuie sa luam si brazi profi Busch si sa-i punem sa facem modulul asta hoe ca la carte sa il avem referinta . In plus o sa vedem exact care produse merita si in ce cantatite.
Ionut - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca (telefon: 0742 080 666; yahoo id: trifrazvan1977)
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Joi Ian 24, 2008 4:42 pm

Plantati padure baieti...ca pe Vaser se taie. Oricum muntele ala de pe diorama e deja bestial, arata mai bine in realitate decit in poze!
sandy

Mesaj de sandy » Joi Ian 24, 2008 10:43 pm

@Gabi:
Ceea ce ne-ai trimis e o incintare si un foarte bun model pentru ceea ce vrem sa facem.Asteptam si alte imagini in continuare.Sa traiesti!
@All Mai avem mult de lucru cu iarba,masina Noch e o chestie greu de manevrat.
@Ionut:Nu stiu ce-i cu Florinn in ultima vreme.Parca e cam crispat si nu se mai prinde de glume :-D
@Piciu:Sigur ca ne uitam la femei.Cind n-o sa ne mai uitam,o sa avem o problema :lol:
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Ian 25, 2008 9:02 am

Sau cum spunea Enzo F. :

"whitout women,engines don't even start"
Gabi_Todoran

Mesaj de Gabi_Todoran » Vin Ian 25, 2008 9:24 am

@alin
uite aici gasesti printre alte chestii si rampa de incarcare pe care o cauti:
http://www.farrail.net/seiten/touren/ru ... 06-10.html
nu mi se pare greu de facut.
alin

Mesaj de alin » Vin Ian 25, 2008 9:35 am

Vaser-u` ala ii o minune si o calatorie parca in alt timp.Trebuie sa il vad si eu cu ochii mei.O rampa de genul ala vreau sa fac si sambata o comit ;-) .
Musai sa aducem niste brazi, o zic si eu inca o data desi s-a mai zis de 1 milion de ori.Brazii sa aiba minim 20 cm.Si sa fie macar vreo 40 buc.Ar fi pacat ca rezultatul final sa fie unul mediocru din cauza asta.Adica noah, daca lipseste cireasa de pe tort, parca nici tortu ala nu mai e asa de bun.
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Ian 25, 2008 10:08 am

alin scrie: Musai sa aducem niste brazi, o zic si eu inca o data desi s-a mai zis de 1 milion de ori.Brazii sa aiba minim 20 cm.Si sa fie macar vreo 40 buc.
40 * 15 RON = 600 RON :D
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Ian 25, 2008 10:12 am

20 cm e prea mult.
trebuie avut in vedere si proportiile modulului, eu zic ca 15 ar fi suficient, hai si vreo 2-3 de 20 da nu 10.
alin

Mesaj de alin » Vin Ian 25, 2008 9:46 pm

20 cm nu e prea mult deloc, believe me.Ar insemna un brad de 17 m inaltime-adica unu nu prea mare.Marginea posterioara a modului e bine sa fie "mascata" de o linie de copaci.Daca nu vezi concret limita modulului se creeaza impresia de spatiu (observati diorama lui Ferendeci si alte diorame de referinta).
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Ian 26, 2008 1:22 am

ok, testam si vedem, brazii sunt pe drum
Cand am zis ca 20 cm e mult nu m-am referit la inaltimea raportata la scara, corect ca 17 m in realitate nu e mult, dar am spus-o avand in vedere dimensiunile modulului, totusi sa vina brazii si ne dam cu parerea dupa.
Pok

Mesaj de Pok » Lun Ian 28, 2008 1:22 am

O mică observaĂžie/sugestie legată de drumul care tocami este construit: cred că ar mări realismul, dacă în curbele strânse drumul ar avea urme de roti mai neregulate, multiple, mai late. TotuÂşi masinile nu sunt trenuleĂže care să urmeze o cale prestabilită (adică Âşina). Roata din spate va trece pe altă urmă, mai spre interiorul curbei, iar dacă mai există Âşi remorcă, efectul de urme multiple de pe... urma trecerii va fi Âşi mai accentuat.
Adică după părerea mea (mai ales) curba super strânsă de lângă tunel (sau mai bine zis urmele?) sunt prea perfecte :grin:
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Lun Ian 28, 2008 10:13 am

Foarte corecta observatia, am spus si noi asta, din pacate pasta de aracet + nisip s-a intarit suprinzator de repede :D
Oricum precum spuneam inca nu e gata, urmeaza sa aspiram surplusul poate mai reparam urmele perfecte, dupa ce vine iarba pe margini si pe alocuri pe mijlocul drumului poate nu o sa mai fie asa evidente urmele
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”