Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
FloS

Mesaj de FloS » Lun Oct 30, 2006 12:48 am

un alt link:

[Link Removed for Guests]
FloS

Mesaj de FloS » Mie Noi 01, 2006 2:58 pm

IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 03, 2006 12:33 pm

Baieti, avand in vedere ca luni se face comanda la Piko comandam 20 bucati de linie flexibila ? Oricum avem fonduri necesare din taxa de inscriere.
Ar trebuie sa comandam si niste pietrish Noch (la inceput 2 pungi de mostre sa vedem cum arata, dupa care luam la kil' :) )
rally

???

Mesaj de rally » Vin Noi 03, 2006 1:06 pm

Baieti, i-mi pare rau n-am sina flex , abia peste vreo 2 saptamani.
I-am scris un mail lui Ionut , in care v-am rugat sa va faceti un necesar , de sine si macaze , ca la cat sunteti de hatarati , voi vreti sa-mi luati o data ratia pe 2 luni . Luni pregatesc cu Doru un nou import , asa ca ar trebui sa va miscati repede ...
Pietrisul nu poate fi decat Fain... dar va sfatuiesc la un terasament de-a gata .
Iata o mostra de ce-a reusit un frate ... cu produsele de la Noch.
rally

PS >>> A FOLOSIT DOZA ELECTROSTATICA (aia manuala)
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
sandy

Mesaj de sandy » Vin Noi 03, 2006 1:43 pm

Eu parca nu as opta pentru genul asta de terasament-e prea mare granulatia
s
rally

pietris

Mesaj de rally » Vin Noi 03, 2006 2:01 pm

Pietrisul care se da separat e identic cu cel de pe terasamant , si ia sa luam niste cataroaie dintre sine , masuram , impartit la 87 si iaca-ta s-ar putea sa fie prea fin .
La primul colet o sa va trimit o mostra.
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Re: ???

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 03, 2006 3:14 pm

rally scrie:PS >>> A FOLOSIT DOZA ELECTROSTATICA (aia manuala)
Ori nu am stiut eu sa o folosesc ori , fara suparare doza respectiva nu face doi bani. Puteam la fel de bine sa iau orice flacon de plastic sa dau niste gauri in capac si era fix tot acolo.

Cat despre terasament eu zic ca e intr-un fel ca si mancarea semipreparata, e comestibila da nu are gustul celei facute acasa. La fel si cu terasamentul, parca altfel iese cu pluta si cu pietrish,. Eu personal am incercat pe o bucata de sina si, desi eram incepator rezultatul a fost excelent. Personal la modulul la care am sa lucrez am sa fac cu pluta + pietrish. Mai mult am vazut tip-uri in care se spunea ca pt in rezultat cat mai aproape de realitatea se amesteca 2/3 pietrish maro cu 1/3 pietrish gri, ceea ce nu poti face cu terasamentul gata facut. In plus nu stiu cum se poate prelucra la macaze, nu stiu daca nu ramane in anumite locuri spatii intre traverse...
IonutTrif

Re: ???

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 03, 2006 3:24 pm

rally scrie:Baieti, i-mi pare rau n-am sina flex , abia peste vreo 2 saptamani.
I-am scris un mail lui Ionut , in care v-am rugat sa va faceti un necesar , de sine si macaze , ca la cat sunteti de hatarati , voi vreti sa-mi luati o data ratia pe 2 luni . Luni pregatesc cu Doru un nou import , asa ca ar trebui sa va miscati repede ...
In principiu inca nu putem face necesarul pentru ca stim la nivel de principiu cum va arata diorama. Urmeaza ca fiecare sa detalieze modulul la care lucreaza. Dar avand in vedere ca de sine flexibile oricum o sa avem nevoie putem sa facem de pe acuma un mic stoc. La fel si cu pietrishul dar deocamdata am vrut sa luam de prasila 2 pungulite gri si maro sa vedem cu ce se manaca.

De aceea am propus deocamdata vreo 20 de linii flexibile si 2 pungulite de pietrish. Daca Rally e binevoitor si ne trimite si 30 cm de terasament Noch gata facut avem toate materialele ca sa luam o decizie definitiva
rally

???

Mesaj de rally » Vin Noi 03, 2006 3:26 pm

Ori nu am stiut eu sa o folosesc ori ...
"Copiii " de pe situl mentionat , erau incantati de doza , si de fapt se vad rezultatele in imagini.
Crede-ma n-am bucurii sa plimb cutiute cu doze , si de aia o apologesc ci am dat un exemplu.
Nu mi-ai raspuns la ... raspunsul meu de pe mail... 8) , ceva gen HMMM , poate , dadadada :oops: :P
rally
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 03, 2006 3:34 pm

Da scuze de ca nu am raspuns. Cu siguranta trebuie sa te pregatesti cu stocurile :twisted: . Dar precum spuneam mai sus la diorama abia ieri am stabilit cum va arata ca principiu (unde va fi zona de munte, unde gara, unde triaj) asa ca inca e dificil sa facem un necesar.
In alta oridine de idei suntem la inceput cu mobilizarea pe partea financiara (am avut , si avem cheltuieli cu chiria, utilitatile blatul) si inca nu stim exact cum stam cu banii.

Referitor la aplicator avand in vedere ca cel manual costa 10 RON iar cel profesional electrostatic costa peste 400 RON si teoretic ambele fac acelasi lucru iti dai seama cum merge cel de 10 RON. Cine a folosit scula profesionala a laudat-o spunand ca face toti bani. Eu personal despre cea "manuala" spun ca nu face nici aia 10 RON. Astept si alte pareri de la ei care au folosit-o. Intr-adevar poti sa "cerni" iarba dar nici vorba sa cada vertical si ordonat. Mie imi cadeau ghemotoace de iarba iar dupa ce s-a usca aracetul jumatate din iarba a trebuit sa o aspir.
LDH

Mesaj de LDH » Vin Noi 03, 2006 3:44 pm

Intr-un DVD am vazut aplicarea ierbii cu "minunea" si cred ca nu au tras duble pana a iesit bine
Probabil trebuie folosit intr-un anumit fel
Spun asta deoarece am patit-o cu pitrisul pana m-am dumirit cum sa-l pun
Toate cele bune,
LDH
sandy

Mesaj de sandy » Vin Noi 03, 2006 4:10 pm

Eu personal cred ca vom face un efort sa o luam pe aia profesionala ca nu de aia am dat 'jdemii da euroi ca sa ne impiedicam aici si sa iasa prost.Dar as dori sa stiu un pret exact
s
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Vin Noi 03, 2006 4:17 pm

Sigur luam aia profesionala...pretul destul de exact este 400 RON
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Noi 04, 2006 6:26 pm

sandy scrie:Eu parca nu as opta pentru genul asta de terasament-e prea mare granulatia
s
Sandy in catalog la Noch parca apar 3 tipuri de granulatii.

Am luat si eu o punga de pietris crem de la Rally sa vad cum arata, si pot spune ca sunt multumit, o voi aduce data viitoare sa vezi cum e.

Pe baza discutiilor si negocierilor care au avut loc la ultima intalnire de la Cluj, am facut o prima schita, mai avem mult de discutat, dar astept parerile voastre:

In dreapta lipseste traseul HOe pe care nu l-am facut din lipsa librariei.
LDH

Mesaj de LDH » Mar Noi 07, 2006 12:11 am

Salut!

Gara si triajul mie mi se par a fi OK
Nu trebuie neaparat sa iasa din comun cum am vazut ca ati primit sfaturi.
Legat de partea de sus si mijloc a traseului cred ca trebuie sa va mai gamditi putin.
O remiza pentru locomotive? O zona cu ceva industrie?
Am inteles ca este o propunere si astept urmarea.

Spor la treaba!
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”