Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Aici a fost 'Nebunia lui Lok'

Aici gasiti mesajele spam si cele care incalca regulamentul, sau mesajele care deraiaza de la subiect

Moderatori: Gam3, rally

Închis
LDH

Mesaj de LDH » Joi Apr 12, 2007 6:37 pm

mai nenea
se cunoste ca ai facut armata la aviatia calare

orice armata care se respecta are si bucatarie de campanie, cel putin asa era pana acuma deci pe langa arme si munitii intr-un vagon era si bucataria (uneori sub presiune)

deci nu da cu fasole mai ales ca nemtoteii tai erau mari mancatori de VARZA
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 17, 2007 8:02 am

burdufuri!

traiasca berea!

ce le mai trebuie?

uite aici fotografii ale lui PDI in care se mai vad niste accesorii pe langa burdufuri

Imagine

iar vagonul urmator (poza PDI) cam seamana cu al tau numai ca are 3 osii la boghiu

ce zici domnu?
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 17, 2007 8:07 am

sper ca vorbesti de accesorii ca sa stim la ce ne asteptam
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 17, 2007 8:19 am

nu nenea

vorbeam de vagoane :grin:

si ca tot ma provoci poate te gandesti sa pui in fata vagoanelor un BR41 ca trenul sa fie real

evident ca trebuie sa aiba in compunere vagonde posta, vagon de bagaje, vagoane cl. I si cl. II, vagon de dormit si/sau vagon restaurant

poate la vagonul de posta se poate renunta
Toate cele bune,
LDH
PDI

Mesaj de PDI » Mar Apr 17, 2007 1:21 pm

Multumesc LDH pentru ca m-ai scutit de efort. Dupa ce am vazut realizarile lui lok am vrut sa postez pozele mele de burdufuri dar mi-ai luat-o inainte. Merci!
@lok
Eu am realizat un "master" pentru burduf, facut din burdufuri Liliput sau ROCO sau chiar din burduful de la AM1000-rtm. L-am completat cu barele de mana din interior, care la vechile ROCO sau Lil. sunt PE AFARA 8O . Am copiat minunea in cauciuc siliconic si am reprodus in serie din rasina (cand aveam , ca nici asta nu se gaseste in RO). Macaralele care sustin burduful in partea de sus se pot usor face din sarma de 0,5 si 0,3, cu niste mici bucati de izolatie, care imita amortizoarele. Tot din rasina am copiat si trapa dintre vagoane, dupa un original ROCO cred, deci misca si ceva prin el desi la burdufurile intinse practic aceasta nu se vede.
Si eu urmaresc "reabilitarea" vechilor prusiene de la Schicht, sunt niste vagoane foarte bine realizate, daca tinem si cont de anul aparitiei lor. Am inceput cu WR6uPr, cel din poza. E ceva de munca la KKK, dar se face (artizanal).

PDI
LDH

Mesaj de LDH » Mar Apr 17, 2007 9:48 pm

banuies ca te referi la rama metalica (cate una pentru fiecare) cand burdufurile sunt lipite

de plasticcard ai auzit?

carti de credit (blank) sau cartele de acces din plastic

au exact 0,3 mm grosime suficient ca sa faci rama si platforma rabatabila de intercomunicare (ca la automotor)

platforma veche o decupezi daca vrei sa mergi cu detalierea mai departe

si...mai adauga bare la scari si ce mai trebuie

traiasaca berea! :evil:
Toate cele bune,
LDH
laur

Mesaj de laur » Sâm Iun 23, 2007 11:08 am

:grin: referitor la pozele de la pagina 9 cele cu cladirea din poze cu aparatele de aer , ldh nu am avut unde sa le montez , la mansarda sunt numai birouri iar plus de asta nu are pod pnt ca este reconditionata cladirea, nu merg pe distante lungi tevile , aer cond prin tubulatura in aceasta cladire nu poti face datorita lipsei de spatiu in tavan, in schimb are niste pereti ff grosi si tari la ea sau pastrat numai peretii exteriori
:lol:
Închis

Înapoi la “Mesaje offtopic”