Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Joi Sep 22, 2011 1:19 pm

Sal
Rezultate foarte bune, atentie, pe suprafata mare, am obtinut cu Bison Gel pt metal cu care am lipit, in urma cu 2 ani, un sasiu de zamac aerat care inca nu a cedat.
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Daniel

Mesaj de Daniel » Joi Sep 22, 2011 1:48 pm

Salut,

Ce zici tu e cumva Bison Metal Epoxy? 2 tuburi: ceva rasina + intaritor?

Incearca daca e posibil sa-ti aduci aminte ce timp de tratare a avut :D ca sunt curios

Merci,
Daniel
D'omne feri!
B74MRV

Mesaj de B74MRV » Joi Sep 22, 2011 5:31 pm

Nop, era un singur tub Bison Metal Adhesive cred ca era intreaga denumire.
Spor
Razvan MORAR

Locomotivele cu abur sunt o poezie in miscare!
Daniel

Mesaj de Daniel » Joi Sep 22, 2011 5:36 pm

Sar'na. Astept sa sune sirena sa ies din fabrica si ma duc la shopping.
D'omne feri!
melc

Mesaj de melc » Dum Feb 19, 2012 4:53 pm

Caut adeziv Revell contacta pro(fessional) in Cluj, la 12.5g sau 25g (cu ac de dozare) sau echivalent.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie?

Am utilizat cu success Revell contacta liquid special cu pensula, pentru asamblat o gara Faller, nu sunt foarte impresionat deoarece se usuca relativ rapid atat pe pensula cat si la suprafata in borcan, trebuie amestecat des si tinut inchis dupa fiecare miscare.

Acum asamblez un kit de locomotiva motorizata 1:87 si acolo e nevoie de mai multa precizie.

multumesc
interesantul

Mesaj de interesantul » Dum Feb 19, 2012 5:29 pm

De ai timp, fugi la unul dintre ”maluri” şi la ”Dino Land” au adezivi, vopsele Revell, Italeri.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
melc

Mesaj de melc » Dum Feb 19, 2012 5:37 pm

De la Dino Land vin, Revell contacta pro n-au, am mai cautat la inceputul anului si tot spun ca aduc dar nu-l vad sa si ajunga, de la Bucuresti costa transportul mai mult decat adezivul... Nu inteleg cum poate un vanzator care are 100 de modele de kituri Revell sa nu se gandeasca si la adeziv.
interesantul

Mesaj de interesantul » Dum Feb 19, 2012 5:40 pm

E de la ei mi-am luat, dar nu ieri/alaltă’ieri....

Dac㒠nu, mergi pe [Link Removed for Guests]
şi gă’seşti repede.

E.
“Violenţa verbală şi non verbală este ultima armă a incompetenţilor!” - Исаак Азимов
------------------------------------------
Locomotive, vagoane, călătorii
flor

Mesaj de flor » Dum Feb 19, 2012 6:10 pm

Incearca si aici:
[Link Removed for Guests]
Este clujean de al tau. Da un telefon si vezi cu ce te poate ajuta.
Ultima oară modificat Dum Feb 19, 2012 6:27 pm de către flor, modificat 1 dată în total.
zolaadi

Mesaj de zolaadi » Dum Feb 19, 2012 6:23 pm

In anumite situatii eu folosesc poxipol transparent.in cantitati foarte mici, cat sa nu se observe face minuni.
De exemplu, am lipit acum 2 ani aproape oglinda retrovizoare din interior de la masina si vad ca inca tine.M-am chinuit acele 7-10 minute de ma avaria mana, dar se pare ca a reusit.Si vreau sa zic ca este oglinda originala, peste care am adaugat inca o oglinda mai lunga.Deci chiar e smecher.
melc

Mesaj de melc » Dum Feb 19, 2012 6:40 pm

Apropo de poxipol, nu-i rau dar merge doar daca suprafetele sunt relativ mari, lipiturile in punct nu prea tin, pentru asta e nevoie de un adeziv care sa fie in acelasi timp solvent pentru materialul ce urmeaza a fi lipit.

Pe vremuri foloseam ciclohexanona, cloroform, acetona si verificam care dizolva plasticul in cauza. Cianoacrilatul nu-mi place, daca a curs lucrezi pe corectura de nu merita economia facuta...

Am reparat traverse cu poxipol, tine, dar nu are rezistenta foarte mare, se disloca usor piesa lipita.

La un kit de locomotiva cu cateva sute de subansamble, care are pe deasupra si cca 30 de ani vechime nu doresc sa experimentez prea multi adezivi, plasticul nu mai e tanar... e usor casant pe alocuri.
zolaadi

Mesaj de zolaadi » Dum Feb 19, 2012 7:20 pm

@melc

Poxipolul tine foarte bine si pe puncte (am lipit oglinzi cu el la modelele auto).Daca nu faci bine amestecul, poate iesi mai slab si sa nu tina cum zici tu.Este perfect pentru plastic in principal.se poate aplica cu succes pe foarte mult suprafete, chiar daca nu sunt poroase.Depinde si la ce forte in supui.
E muult mai bun decat Contacta Revell de exemplu.De 10 ori mai bun.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Feb 19, 2012 8:38 pm

melc are un kit din plastic folosit mai la toate kit-urile...ABS sau derivat pe baza de ABS iar Revell Contacta Professional dizolva acest tip de plastic, sudandu-l practic la rece.Un alt adeziv asemanator si la fel de bun, daca nu chiar mai bun, este Tamya Cement.
poxipolul trebuie preparat, iti limiteaza intr-un fel lucrul,trebuie sa prepari iarasi daca nu iti ajunge si tot asa.pentru un kit este nevoie de un adeziv "ready to go"... :roll:
Cosmin
M Marquis

Re: Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

Mesaj de M Marquis » Joi Aug 30, 2018 11:58 am

Care este cel mai bun adeziv pentru a repara o locomotivă TGV de la Mehano? Dar pentru traverse? Mulţumesc anticipat!
AdyAero

Re: Ce lipici folositi pentru reparatii modele?

Mesaj de AdyAero » Joi Aug 30, 2018 5:06 pm

Superglue-ul cu uscare lenta tip gel nu lasa urme albe si este ideal pentru astfel de lipituri.
Trebuie sa incerci inainte sa vezi cum reactioneaza, sa lasi zona lipita sa se usuce foarte bine sa nu ai surprize.
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”