Locomotive cu abur fabricate dupa 1910

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.
Scrie răspuns
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Oct 31, 2006 6:30 pm

Mai ne prezinta cineva vre-o aburoasa :?: ca tare sunt curios sa vad 8) poate ma inspir pentru o noua achizitie mai de soi :D :D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
[Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Noi 07, 2006 9:31 pm

ABUROASELE MELE
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Noi 07, 2006 10:16 pm

Frumoase aburoase 8) la mai multe si imaginile din diorama sunt faine :wink:
Ultima oară modificat Mie Noi 08, 2006 6:29 pm de către silviu20061, modificat 1 dată în total.
SILVIU @ DANY
LDH

Mesaj de LDH » Mar Noi 07, 2006 10:35 pm

br98 cred ca trebuie sa sufere cateva transformari majore sa ajunga un BR98
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Noi 07, 2006 11:03 pm

acum se poate vedea foarte bine de catre toata lumea cit de bine este realizata si cit de bine arata o locomotiva SANTA FE! (pentru cei care nu stiu, e vorba de locomotiva aceea 2-10-2 si e un monstru al cailor ferate nord americane) :wink:
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Mar Noi 07, 2006 11:21 pm

Nu e cumva 4-8-8-4?
Cred ca mai este una si mai tare dar nu cred ca o are cineva - sigur ar fi pus poza celei mai puternice locomotive din lume - dupa stiinta mea

modelul real

Imagine

modele la scara

Imagine

superdetaliere
Imagine
Toate cele bune,
LDH
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Noi 07, 2006 11:28 pm

Bijuteria de mai sus MAMA ABUROASELOR se cheama "BIG BOY" asa o alinta americanii , din cate stiu nu mai circula si mai sunt doar cateva in america functionale folosite la parade si evenimente feroviare .
Pretul uneia - HO 1:87 simpla fara Decodor DC ,Sunete si Fum este undeva pe la 1500 RON :shock:
LDH

Mesaj de LDH » Mar Noi 07, 2006 11:38 pm

Scump dar merita si cred ca un colectionar nu va ezita sa o cumpere. Din cele doua foto ale modelului se poate vedea diferenta dintre un model functional pentru modelisti si un model pentru colectionari (a doua)
Eu nu stiam de ea pana nu am vazut la TV pe Descopera o istorie a locomotivelor cu abur
Este impresionanta numai cand faci comparatie intre inaltimea mecanicului si a locomotivei
Modelele au o singura problema - curba minima pe care se poate inscrie mastodontul deci neindicat pentru dioramele mici
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 08, 2006 1:29 am

o sa incerc sa va prezint si eu o locomotiva cu abur, tot americana, din colectia mea: NIAGARA (una la fel o vinde DAN CFR tot pe aces site, vezi capitolul VINZARI).

am micsorat pozele cu programul indicat de Rally. nu stiu in ce masura am si reusit sa le micsorez suficient. oricum e un pas inainte. daca aceste poze sunt inca prea mari imi cer scuze anticipat. mai invat. pina la urma rezolv eu si problema asta.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Noi 08, 2006 1:45 am

va mai pun citeva fotografii ale acestei locomotive cu precizarea ca aceasta reprezinta un adevarat monstru al cailor ferate, avind la aceasta scara (1:87) lungimea de 41 cm. prin comparatie cu alta mare locomotiva SANTA FE care are 36 cm, va dati seama cit de mare este aceasta si implicit cit de mare este in realitate.

zilele astea o sa incerc sa pun si ceva date despre locomotiva reala.
despre modelul acesta pe care il am eu, daca aveti intrebari va stau la dispozitie.
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Mie Noi 08, 2006 9:20 am

DORIN scrie: ........
despre modelul acesta pe care il am eu, daca aveti intrebari va stau la dispozitie.
Ma intereseaza o comparatie intre aceasta si T241 - Santa FE , din punct de vedere tehnic , calitativ, detaliere , daca se poate ....
LDH

Mesaj de LDH » Mie Noi 08, 2006 1:03 pm

Un Big Boy la H0
Remarcati dimensiunile locomotivei comparativ cu ale celor de pe margine.
Dupa cum se vede are fum si, sigur, sunet.

Imagine

Desi am mai postat cu locomotivele mele cu abur am sa le mai pun si
aici daca se doreste.
De data asta separat pe fiecare si cu o mica descriere a modelului real
si a celui redus la scara
Toate cele bune,
LDH
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Noi 08, 2006 6:35 pm

Intradevar BIG BOY este mama tuturor aburoaselor :D stiam de ea dar nu o mai vazusem de foarte mult timp si am uitat de ea :oops: oricum ramine piesa de rezistenta a aburoaselor :D
SILVIU @ DANY
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Noi 09, 2006 2:25 pm

pentru sir vaska:

din punct de vedere al detaliilor sa sti ca amindoua sunt bine lucrate si se respecta destul de bine detaliile. cred ca SANTA FE are mai multe detalii deoarece chiar asa e si in realitate. adica aceasta locomotiva are mai multe piese exterioare decit NIAGARA, dar iti spun ca si NIAGARA are piese suficiente si e destul de greu sa pui mina pe ea fara sa atingi vreun detaliu si sa iti fie frica sa nu strici ceva. dar cu toate astea, detaliile de pe NIAGARA sunt foarte rezistente o parte dintre ele fiind metalice.
locomotivele, amindoua sunt frumoase si sunt destul de mari, NIAGARA 41 cm iar SANTA FE 36 cm.
NIAGARA are pe ea instalata instalatia de fum si vine in cutie cu flaconul de solutie de fum. tot in cutie ea mai are si 2 aripi imense de parafum care se instaleaza pe lateralele locomotivei in dreptul cosului de fum si se prind in 3 puncte pe fiecare laterala.
SANTA FE vine cu mufa pentru decodorul digital, si cu o pungulita plina cu alte detalii mai sensibile care se monteaza pe locomotiva dupa achizitionarea acesteia si daca ai unde sa o ti pentru ca dupa montarea detaliilor nu o mai poti pune in cutia ei, detaliile fiin sensibile si le poti rupe la atingerea de peretii de plastic ai cutiei.
personal imi plac amindoua locomotivele si nu m-as lipsi de nici una dintre ele (am si o SANTA FE facuta de IHC).
amindoua sunt foarte puternice si la zgomot cred ca SANTA FE e doar putin mai silentioasa.
manivelele sunt lucrate foarte bine la amindoua.
NIAGARA nu are mufa pentru decodor digital dar are un tender imens in care incap si 10 decodoare digitale. tenderul e cam usor dar se desface si se poate pune in el ceva greutate. in schimb locomotiva e foarte grea si asta ii confera o buna tractiune si aderenta. nu are gume de frictiune pe roti dar greutatea cred ca e suficienta pentru asigurarea aderentei.
daca mai sunt intrebari o sa raspund cu placere.
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Joi Noi 09, 2006 4:39 pm

Multumesc pentru raspuns , deci amandoua sunt la fel de bine realizate ceea ce face sa aleg mai greu intre ele, dar parca as inclina in favoarea NIAGAREI , mai ales ca partea digitala nu ma intereseaza, deocamdata ..
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”