Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Locomotive cu abur fabricate dupa 1910

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mie Ian 02, 2008 3:06 pm

NapierDeltic scrie::-( nu pot sa postez imagini....

@LDH -cand dadeai exemplul de post: [img]D:\Posturi\52_8184-5_Luebeck141001_1024.jpg[/img] - adresa poate fii si din calculatorul propriu?
Nu este din calculatorul propriu ca nu merge decat daca forumul are aceasta optiune.
Asta nu are.

In concluzie mergi la:

[Link Removed for Guests]

inregistreaza-te si o sa ai propriul album cu poze.
Este gratis cat o mai fi.

Nu folosi

incarca si deschide greu si cand deschizi te mai pricopseste cu tot felul de reclame.

Sigur se pot gazdui pozele si prin alte parti dar io sunt multumit cu photobuket :grin:
Toate cele bune,
LDH
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Mie Ian 02, 2008 3:43 pm

"1 2 3 proba de microfon....."

Imagine

Merge :grin: !!!!!!!!!!
Multumesc mult LDH, trebuie sa mai exersez. Despre aburoasa din imagine nu stiu mai mult decat se spune in numele pozei (e o nemtzoaica). Poate cei mai avansati o pot identifica (face parte dintr-o colectie de poze cu locomotivele nemtesti - DB si nu numai)
Mihai<br><br>Fulger negru...trasnet lung()Dus pe aripi de furtuna()Zguduind pamantul tuna,()Zarile de-abea-i ajung.....<br>                                                                    G. Toparceanu - Acceleratul<br>
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mie Ian 02, 2008 7:54 pm

Aburoasa din imagine este un BR52 cu ""Rekokessel", adica are cazanul reconstruit si face parte din cele 200 de bucati reconstruite de DR dupa razboi.
Modelul 1:87 il gasesti la Liliput Bachmann
Imagine
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
NapierDeltic

Mesaj de NapierDeltic » Mie Ian 02, 2008 9:25 pm

Super :grin: ,

Multumesc mult 060-EA.
Arata traznet!!!
Mihai<br><br>Fulger negru...trasnet lung()Dus pe aripi de furtuna()Zguduind pamantul tuna,()Zarile de-abea-i ajung.....<br>                                                                    G. Toparceanu - Acceleratul<br>
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Lun Mar 24, 2008 8:41 pm

Salut,
Deoarece era vorba aici de aburoasele preferate (si pe undeva era vorba si de Big Boy )am sa prezint cateva poze cu aburoasa mea preferata.Este Big Boy :grin:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Si inca ceva ....nu a fost cea mai puternica aburoasa (aceasta este H8 Allegheny C&O).Dar in suma totala de avantaje si dezavantaje ....aici a fost cea mai buna ,si cea mai vestita.
Rudi, I am a Santa Fe Fan
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Mar 24, 2008 9:16 pm

O adevarata uzina pe roti 8O - superba, impunatoare, super-detaliata si cu bielele corecte Imagine
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Lun Mar 24, 2008 9:37 pm

Colosala!S-o stapanesti sanatos!pe ce raze o plimbi?cred ca de la R5 in sus...
Cosmin
SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Lun Mar 24, 2008 10:16 pm

Salut,
Diorama mea este in lucru ,dar nu am sa merg mai jos de R60cm (si in partile vizibile mai mult...)
Rudi, I am a Santa Fe Fan
DORIN

Mesaj de DORIN » Dum Mai 08, 2011 1:56 am

Lucrez la un BR 01 de la Roco. Este modelul vechi dar il am in stare super buna si vreu sa ii montez un decodor. A montat cineva decodor in aceasta locomotiva? Unde e cel mai bine de instalat ca sa fie cit mai bine mascat? Si ce e cel mai important .... ma intereseaza ce tip de decodor se potriveste cu acest motor de Roco, model vechi, fara volanta.... Cu siguranta va fi nevoie de un decodor cu compensare de sarcina dar stiu ca nu merge orice. Oare merge un decodor Uhlenbrock cu compensare sarcina? Cred ca motorul este in 3 poli... Sincer daca as putea l-as inlocui dar de unde sa iau un alt motor care sa se potriveasca exact in locasul motorului original? motorul original are dimensiunile 17X24X41.
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
atraian

Mesaj de atraian » Dum Mai 08, 2011 9:29 pm

Colosala!S-o stapanesti sanatos!pe ce raze o plimbi?cred ca de la R5 in sus...
Si eu am un Big Boy de la Athearn Genesis si l-am plimbat pe linii R3 fara probleme. Locomotiva e articulata in asa fel incat poate ataca si curbele stranse. Deh e un model...
atraian

Mesaj de atraian » Dum Mai 08, 2011 9:39 pm

Santa Fean, uite-ma pe H8 Allegheny C&O numarul 1601 la Dearborn Michigan in Henry Ford Museum. Cea mai puternica locomotiva cu aburi din lume!
Traian
189DB

Mesaj de 189DB » Dum Mai 08, 2011 10:47 pm

Roco nu a avut motoare cu 3 poli. Daca ai un decodor Digitrax DZ 125 poti sa il montezi in tender dar numai dupa ce scoti tot ce este in plus., adica bobine, diode, rezistente. Eu asa am facut si este ok. Am facut la fel si cu BR 57 Roco.
DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Mai 09, 2011 3:12 pm

Am scos tot, pentru ca am invatat lectia asta de mult timp dar cu decodorul Hornby R 8249 montat de mine nu merge bine decit dupa viteza a 7 -a. Cit costa un decodor Digitrax DZ 125? Si unde gasesc asa ceva?
Locomotiva de care vorbesc este aceasta: ...sunt convins ca multi o stiti....

DORIN

Mesaj de DORIN » Lun Mai 09, 2011 4:29 pm

189DB, spune-mi te rog, atunci cind ai digitalizat BR 01 ai facut legaturi electrice permanente intre tender si cazan. Eu unul asa am facut. E mai greu de manipulat locomotiva cind vrei sa o iei de pe sine sau cind o pui, dar e mai sigur asa. Ai renuntat cumva la contactul ala mobil dintre tender si cazan si ai apelat la o legatura prin fir?
Eu nu mai stiu ce sa fac ca locomotiva sa mearga frumos si la viteze mici. Mi-a ramas doar varianta de a schimba decodorul cu unul mai bun.... Dar daca pun alt decodor de unde stiu eu ca va merge mai bine? Alti bani, alta distractie.... Spatiile din locomotiva fiind mici, am renuntat la interfata asa ca un decodor folosit si cu care ai avut insucces e mai greu de refolosit....
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”