LOCOMOTIVELE DIESEL

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.
Scrie răspuns
DORIN

LOCOMOTIVELE DIESEL

Mesaj de DORIN » Mar Oct 03, 2006 4:43 pm

Astazi va propun un nou topic...
observind ca avem intre noi trenulisti care prefera locomotivele DIESEL in defavoarea ABUROASELOR, m-am gindit ca ar fi bine sa le dam o sansa de afirmare si locomotivelor din aceasta categorie. sper sa fiu in asentimentul colegilor forumisti si sa imi sustina initiativa. cum vad eu acest topic... propun postarea de fotografii ale dieselelor indragite, fiecare dupa pofta inimii dar numai piese din colectia proprie. puteti posta 3-4 fotografii (sau mai multe) mai elocvente ale unei locomotive diesel indragite (sau a mai multora). ar fi bine daca ati putea adauga citeva cuvinte legate de modelul expus (date tehnice, producator, etc) daca detineti bineinteles...
am propus acest nou topic si deoarece in general detinatorii de diesele au prezentat pe acest forum cu precadere anumite modele (cum ar fi BR 218), in timp ce altele au aparut mai mult prin colturile unor fotografii, in planul secund (fotografia avind o alta tema), raminind doar niste anonime sublime. :wink:
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 4:50 pm

Bine zis dar la mine mai trebuie putina rabdare pana pun poze
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Oct 03, 2006 9:17 pm

subscriu si eu dar cu pozele putintica rabdare
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mar Oct 03, 2006 11:28 pm

Eu am 4 locomotive diesel,dar va prezint numai 2,cele mai indragite,dupa cum urmeaza:
Imagine
Acum sa o iau in ordinea preferintelor:
1. PIKO BR 130 Ludmila veche de 20 de ani,cea mai draga locomotiva diesel.Date tehnice nu am pre multe;tractiune pe 2 osii,cauciucuri de frictiune(schimbate de curand),si lumini care se aprind in functie de directia de mers.
Imagine
Imagine
Imagine
Aici o comparatie intre Ludmila si BR 218 la marime
Imagine
Imagine
2.PIKO NOHAB, care face parte din primul StartSet(2 vagoane,traseu,pod si gara) si ea veche de cam 20 de ani.Date tehnice; 2 motoare,tractiune pe 4 osii,nu are cauciucuri de frictiune si fara becuri care se aprind in functie de directia de mers(inca nu a pasit in era digitala)
Imagine
Cele 2 motoare,asta pentru partea tehnica:
Imagine
Imagine
Din pacate nu mai am cartile da la locomotive sa va dau mai multe informatii.
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 11:35 pm

Cine are o batrana V 200, una din primele locomotive diesel cu boghiuri de la PIKO
A avut mare priza cand a aparut

Acum le face ROCO si in versiunea digi
Alti bani, alta distractie
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
FloS

Mesaj de FloS » Mie Oct 04, 2006 1:04 am

asta e dieselul meu preferat ...deocamdata...e de la Minitrix...

Imagine
Ultima oară modificat Joi Oct 11, 2007 10:25 am de către FloS, modificat 1 dată în total.
DORIN

Mesaj de DORIN » Mie Oct 04, 2006 6:36 am

GAM 3, in domeniul dieselelor se pare ca avem cam aceleasi gusturi. si mie imi place forte mult LUDMILA si chiar am avut una cind lucram pe ecartament 12 mm. frumoase locomotive. sper sa reusesc sa achizitionez si eu una de data asta pe 16,5 mm. de asemenea imi place mult NOHABUL, mai ales vopsit in culorile prezentate de tine. nu ai ceva date tehnice ale locomotivelor reale corespondente modelelor???
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Oct 04, 2006 12:24 pm

Salut !
Flos , trebuia sa specifici ca e pe formatul N . Efectul e si mai mare , datorita miniaturizarii.

Preferata mea :
Locomotiva HO Vossloh HLD77 SNCB de la MEHANO :

Imagine
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
FloS

Re: !!!

Mesaj de FloS » Mie Oct 04, 2006 12:33 pm

rally scrie:Salut !
Flos , trebuia sa specifici ca e pe formatul N . Efectul e si mai mare , datorita miniaturizarii.
Am zis ca e de la MINITRIX ...doar suntem PRO pe-aici :D :wink:

hai sa mai pun o poza...mai clara :lol:

Imagine
Ultima oară modificat Joi Oct 11, 2007 10:25 am de către FloS, modificat 1 dată în total.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Oct 04, 2006 7:31 pm

salut Gam3 eu inca mai am o BR130 Ludmila este perfect functionala o am din 1988 spune-mi si mie ce fel de gume de roti i-ai pus mai in detailiu eventual cod ceva daca le are RALLY si cum te-ai descurcat cu carbunii de motor ca ai mei sunt pe duca rau am incercat sa-i fac din carbune grafitat dar la ''crenvustii''mei nu prea imi ies
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 04, 2006 7:34 pm

Frumoase imagini

Sa vina apartul si le afisez
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
connectorxp

Re: !!!

Mesaj de connectorxp » Mie Oct 04, 2006 8:35 pm

rally scrie:Salut !

Preferata mea :
Locomotiva HO Vossloh HLD77 SNCB de la MEHANO :
Si a mea plus Blue Tiger de la acelasi producator si Herkules (Piko o va lansa si la scara TT , in Q IV 2006 ) :twisted: , mai mult ca sigur prima (sau a doua :D) care o aduce rally va fi a mea :P .
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Oct 04, 2006 9:38 pm

Salutare,
Silviu
salut Gam3 eu inca mai am o BR130 Ludmila este perfect functionala o am din 1988 spune-mi si mie ce fel de gume de roti i-ai pus mai in detailiu eventual cod ceva daca le are RALLY si cum te-ai descurcat cu carbunii de motor ca ai mei sunt pe duca rau am incercat sa-i fac din carbune grafitat dar la ''crenvustii''mei nu prea imi ies
Gume roti 9 mm (10 buc) PIKO 56020,si acum cand scriu sunt pe stoc.
Cu carbunii nu am avut probleme pana acum,adevarul e ca a si stat foarte mult in cutie.

connectorxp
Si a mea plus Blue Tiger de la acelasi producator si Herkules (Piko o va lansa si la scara TT , in Q IV 2006 ) , mai mult ca sigur prima (sau a doua ) care o aduce rally va fi a mea .
Prima locomotiva cumparata va fi Blue Tiger, cel cu sunet :D :D :D .E super locomotiva,abia astept sa fie a mea.Eu o stiu de la PLAZA,dar tot as mai vedea niste poze.
connectorxp

Mesaj de connectorxp » Mie Oct 04, 2006 9:42 pm

Cauta in google blue tiger mehano , ad tranz , sa nu cauti bombardier , e alta varianta .

O stiu pe cea de la plazza , dar tot se face ca nu functioneaza , daca imi iese o manevra poate scot niste poze clare si bune cu ea .

Daca erai din bucuresti , de "pagubeam" cu o vizita pana la tine , sa o vad cum merge , dar poate o sa ai un drum candva prin bukale si o sa ne putem minuna de ea .
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mie Oct 04, 2006 10:17 pm

mersi mult gam3 pt informatia ceruta
SILVIU @ DANY
Modelism Feroviar
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”