Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

INTREBARE DE INTERES GENERAL

Discutii diverse despre orice

Ati fi dispusi sa facem Prima expozitie de MODELISM FEROVIAR din Romania?

Da,ar fi super !!
16
73%
Cam costisitor....
2
9%
Fac orice pt. a atrage cati mai multi pasionati!!!
0
Niciun vot
Nu cred ca am avea succes
1
5%
Lasa-ma sa vad rezultatele
3
14%

Voturi totale: 22
PDI

Mesaj de PDI » Mar Oct 03, 2006 6:24 pm

Salut tuturor!
am sa revin la subiectul topicului, ala cu expo, remember?
sa le luam pe rand:
Publicitate s-a facut in ultima vreme chiar pe forumurile vizitate de toti cei de aici. Cati din cei care au prezentat diverse realizari pe aceste forumuri au avut disponibilitatea de a participa cu modele? Va spun eu, niciunul!
La Sf.Ghe., mai ales cand expozitia era la "turnul cu ceas", trebuia sa oprim intrarea publicului la anumite intervale ca te sufocai in sala. Aici intervine si implicarea autoritatilor locale. La Sf.Ghe. participa la deschidere si notabilitati locale. La Buc. credeti ce a venit vre-o data vre-un poutzifrik de la CFR? Never!
In HU, incepand cu vamesii, toti stiu ca mergem la expozitia de la Bp. pentru ca au auzit la radio sau Tv. In RO, nu e cazul numai modelismului (feroviar), auzim post-factum ca a avut loc raliul automobilelor de epoca, a trecut Orien Express. Credeti ca nu au fost anuntate posturile Tv. din timp? Important e ala care a violat gaina lu' soacra-sa (vezi ieri la PRO-TV)
Deci e o chestie de mentalitate si civilizatie. In zonele civilizate ale tarii, vezi maghiarimea, se poate, in Buc., va zic din experienta ca NU! Am putea s-o facem fara cheltuielile ale terifiante vazute de unii, la Muzeul CFR. Dar mai stiti ca exista sa ceva? Cand sa vina vizitatorii , de luni pana vineri intre 8-16?
Pentru noi (TCR) problema se pune in ultima vreme de gasirea EXPOZANTILOR, nu a EXPOZITIEI!
Hai sa ne concentram pe acest aspect si sa nu intrebam daca vrem sa facem o expozitie, ca asta sigur vrem toti, ci: CINE VREA SA PARTICIPE LA O EXPOZITIE? ca asa nu stim nici ce spatiu ne trebiue, nici ce dotari (modelele trebuiesc expuse in vitrine securizate, dioramele pe mese sau suporti, etc.)
Sper sa ne cunoastem, nu virtual ca pe forum, ci cat mai curand real la ...EXPOZITIE, evident!
PDI/TCR
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mar Oct 03, 2006 7:13 pm

Salutare
PID are dreptate in afirmatiile facute.Ca unul care in ultimii doi ani am avut posibilitatea sa particip la "Mocanita" cu realizari proprii si modele din colectia personala,pot sa afirm ca nu este usor sa iei parte la o astfel de expozitie.
Orice deplasare a modelelor,respectiv machete si altele necesita ambalare speciala,conditii de transport sigure,expunere pe care oricine le-ar organiza (exceptie facand "Mocanita" de la Sf.Gheorghe unde organizatorii au conditiile necesare ,optime si sigure de prezentare)ma indoiesc ca ar putea realiza acest lucru in alt oras din tara.N-ar fi usor sa ajung la Bucuresti ,din Oradea dar la o adica as face efortul sa fiu prezent.
Din punctul meu de vedere consider ca am facut publicitate Mocanitei 2006 si nu imi doresc decat ca si in 2007 sa se organizeze expozitia.Voi fi acolo ca participant,expozant si de ce nu si din nou sponsor.

Cu respect
Paul Coste
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Oct 03, 2006 8:30 pm

este o idee buna eu cu expierenta in domeniul EXPOZITII va pot ajuta cu organizarea dar va spun fratilor serios este al dracului de greu .exemplu ultima expo la care a participat firma mea BABY EXPO BUCURESTI la sala polivalenta acum 2saptamini a avut parte de publicitate dar tot nu au venit multi oameni ca la alte editii din cauza SOMME-ului a plouat aceste lucruri trebuiesc luate in calcul .COSTURILE PENTRU UN STAND de 80 Metri Patrati si tot ce inseamna publicitate (pt. firma )au fost ATENTIE DE CIRCA 45000 RON retineti numai pt.firma unde inca activez momentan si patronul este italian strins la punga dar pt. expozitii mai face exceptii :roll: :roll: si tot a iesit firma pe pierdere cu toata vinzarea facuta .Daca vreti sa organizam o EXPO doar pt. a face cunoscut acest hobby si a atrage noi ''recruti'' si a-i scoate din adormire pe ceilalti pasionati de machetism auto navo si feroviar ne trbuie un sponsor cu dare de mina
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
[Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 8:41 pm

Poate nu este chiar asa de complicat cum pare
Maine am un raspuns privind costuriele pentru inchiriere
Ca amplasament Bdul. Timisoara, mai exact la Razoare, zona foarte circulata si vizitata
Paza 24 din 24 - "Armata e cu noi"

Problema se pune de vitrine securizate ca modelele sa fie in siguranta si de asigurat "garda" pe timpul vizionarii

Poate sunt numai vise dar ce frumos e sa ne imaginam ca putem face si ce grozav e sa ne si reuseasca
Toate cele bune,
LDH
bose

Mesaj de bose » Mar Oct 03, 2006 9:31 pm

PDI are dreptate si m-a facut si curios legat de TCR.
LDH saritor ca intotdeauna!
cred ca ar fi bine sa le multumim pentru informatii si initiative!
:!:
Trenurile de epoca dau tot farmecul.
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Mar Oct 03, 2006 10:39 pm

Chestia cu publicitatea nu e o problema,eventual trag eu niste sfori si ajungem pe PROtv....numai sa avem un spatiu inchiriat.De exemplu eu as putea veni cu diorama si sa lucrez akolo...suntem mai multi,le aratam si vizitatorilor... :lol:
COObra

Mesaj de COObra » Mar Oct 03, 2006 10:47 pm

cred ca asta ar fi interesati cei mai multi sa vada....cum se lucreaza efectiv la o diorama
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Mar Oct 03, 2006 10:51 pm

Pai cei de la Marklin cand fac expozitii credeti ca vin cu toate machetele terminate?in niciun caz...majoritatea le construiesc in timpul expozitiei pt. a le impartasi vizitatorilor experienta si nu numai..chiar si materialele folosite.Daca am putea obtine sponsorizare de la Piko sau Rocco ar fi super.Cred ca domnul Rally ar fi singurul in masura sa vorbeasca cu dansii(cred).. :D
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 11:06 pm

:D
Toate cele bune,
LDH
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Mar Oct 03, 2006 11:07 pm

Ideal ar fi ca expozitia sa fie la inceputul vacantei de iarna :D
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 11:07 pm

pe cei de la piko, ca sa ma esssssprim elegant: nu-i doare de noi sunt niste exclusivisti
atata timp cat au comenzi e bine - cu banii in avans
Toate cele bune,
LDH
raphaeloo

Mesaj de raphaeloo » Mar Oct 03, 2006 11:09 pm

Poate ne sponsorizeaza CFR-ul :lol:
COObra

Mesaj de COObra » Mar Oct 03, 2006 11:11 pm

Poate ne sponsorizeaza CFR-ul
ca sa fiu si eu delicat s-ar putea sa ne sponsorizeze cu vreo sina dupa ceafa.
desi ar fi buna ideea. sa ne puna la dispozitie un spatiu in gara de nord.
heiiiiiii care ai legaturi la CFR?
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 11:16 pm

ai vazut prospecte in romaneste
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 11:20 pm

avem la...politia CF
Toate cele bune,
LDH