INTREBARE DE INTERES GENERAL

Discutii diverse despre orice

Ati fi dispusi sa facem Prima expozitie de MODELISM FEROVIAR din Romania?

Da,ar fi super !!
16
73%
Cam costisitor....
2
9%
Fac orice pt. a atrage cati mai multi pasionati!!!
0
Niciun vot
Nu cred ca am avea succes
1
5%
Lasa-ma sa vad rezultatele
3
14%

Voturi totale: 22
raphaeloo

INTREBARE DE INTERES GENERAL

Mesaj de raphaeloo » Lun Oct 02, 2006 9:57 pm

Ati fi dispusi sa inchiriem un spatiu(de ex 100mp) si sa facem o expozitie de modelism feroviar?Ar fi prima expozitie din Romania si sigur am scoate ceva profit de pe urma vizitatorilor,mai ales daca ii atragem spre acest hobby,domnul Rally ar avea mai multe comenzi :lol: ..Desigur ar fi o investitie destul de mare,dar satisfactia va fi pe masura
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 02, 2006 10:09 pm

Eh!

Au mai incercat si altii dar nu a prea mers
In general apar pe la intalniri cu tema precisa: aniversare, comemorare sau alte chestii legate de CFR
Atunci vin si modelistii sa mai arate ce au, sa faca schimburi
Este cam mare palaria dar merita incercat
Problema este ca nu reusim sa ne adunam trenulistii din acelasi oras, ma refer la Bucuresti in principal, cum fac altii pe la Cluj, Arad, Oradea si Timisoara. Daca am uitat pe cineva rog sa nu se supere. Daca urmaresti perioada premergatoare intalnirii ai sa vezi numai entuziasm si subscrieri iar la intalnire participa...ajung degetele de la o mana
Se pare ca in totdeauna alta este prioritatea
Chestia cu expozitia mai tine si de legislatie care nu iti permite ca particular sa organizezi targuri, expozitii etc

E de gandit

Apropo de vot: daca votam sec fara sa spunem si motivele pro sau contra nu am realizat nimic
Ideal este sa-si expuna fiecare motivele pentru optiunea aleasa
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 02, 2006 10:20 pm

Ceva nou!
Se organizeaza o expozitie de machete la Muzeul Aviatiei la noul sediu din Pipera cu ocazia inaugurarii. Lume multa, modelisti cat cuprinde si, se pare, mai tine si o luna.
Cum aflu mai multe detalii va anunt
Am intrebat daca pot veni si trenulistii
Iata prima ocazie "de a iesi in lume"
Cine are curaj sa arate ce a facut?
Daca trebuie transpotat ceva cu "gabarit" avem masina.

Ei?
Toate cele bune,
LDH
BOGDAN I

O IDEE SUPER

Mesaj de BOGDAN I » Lun Oct 02, 2006 11:22 pm

Sincer eu aveam asa ceva in cap (peste 3,4 ani cand o sa termin diorama cu extensii cu tot in toata mansarda sa organizez acolo o intalnire a trenulistilor ca spatiu e ..... iar daca ma ajuta Cel de sus sincer o sa o fac :wink:
Pana atunci daca aveti de gand de o expozitie eu pun la bataie tot materialul rulant pentru expo ... cu diorama nu am cum deoarece are 5/2 m si este fixa :oops: dar in viitorul apropiat am planuit sa extind traseul pe module ce pot fi transportate (gari , halte , orasele , remize etc) unite de un tronson dublu (Dar cam prost cu fondurile momentan)
Astept vesti despre ideea cu expozitia .........
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 02, 2006 11:31 pm

Multumesc BOGDANI pentru ambele oferte
Le apreciez la adevarata valoare
Te anunt cum am vesti despre expozitie

Cine se mai ofera?
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Mar Oct 03, 2006 10:18 am

personal nu ma consider pregatit sa particip la o expozitie dar ideea imi place. probabil ca tot asa intr-un an-doi as reusi sa ma prezint cu ceva. v-am mai spus ca eu am luat-o de la inceput trecind de pe 12 mm pe 16,5 mm si nu as avea cu ce sa ma prezint. insa voi fi intotdeauna amator pentru niste intilniri ale bucurestenilor, indiferent citi vor veni la aceste intilniri. intilniri cu forta nu se fac si daca sunt doar 2-3 care vor sa se adune si au aceasta placere sa se cunoasca si sa faca schimb de experienta, atunci tot este un pas inainte. in scurt timp voi reveni in bucuresti si atunci voi afla cu adevarat citi vor sa se intilneasca (macar sa ne vedem la fata - oricum vom avea de cistigat - lumea noastra e destul de mica si un prieten - doi care sa impartasasca aceeasi pasiune, va conta mult...)
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
PDI

Mesaj de PDI » Mar Oct 03, 2006 12:16 pm

Prima expozitie?! "PRIMA" a avut loc in 1984! in incinta muzeului tehnic Dimitrie Leonida (unii probabil nici nu erau nascuti). De atunci s-au organizat cel putin una pe an si s-a participat cel putin anual la una din strainatate.
PDI/Tren Clubul Roman
rally

Cupa Mocanita

Mesaj de rally » Mar Oct 03, 2006 1:09 pm

In fiecare an are loc "Cupa Mocanita" la Sfantu Gheorghe , sponsor principal PIKO Romania . Dar fara entuziasmul si organizarea celor de la Sf Gheorghe n-ar fi posibila aceasta manifestare.
Anii trecuti Trainergy organiza in holul Palatului Tineretului o mica expozitie .
De ce n-au mai organizat ? Presupun, costurile ridicate depaseau bugetul de publicitate.
Ok , entuziasm , dar costurile implicate , mai ales inchirierea unui spatiu in Buricul targului , organizarea pazei in cursul noptii , chiar slabul impact asupra populatiei , dezarmeaza de multe ori.
Intre timp Trainergy , au rezolvat problema , au expozitie permanenta
la Mall Plaza :lol: :lol: :lol:
Dar daca dintre noi se ridica un organizator entuziast , care sa gaseasca spatiu si sa se ocupe de toate problemele aparute , eu sunt de acord sa aduc material rulant si chiar o diorama .
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

expozitie

Mesaj de rally » Mar Oct 03, 2006 1:16 pm

Salut PDI , salut Dorine !
Pdi , problema la expozitiile organizate pana acum e ca nu au avut parte de publicitate suficienta , sa stie omul ca exista. Nu-i de ajuns sa stie o mana de pasionati , target-ul e marele public si "virusarea" acestuia 8)

Dorine , nu mai fi modest , frumoasa ta aburoasa verde ar fi un punct de atractie :!: :!: :!:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 4:47 pm

Am sa incerc sa ma ocup de spatiu pe la cunostintele mele
Daca reusesc sau nu ramane de vazut
Daca obtin spatiul ce facem cu publicitatea?
Sunteti pro sa aducem si alti modelisti?
Toate cele bune,
LDH
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mar Oct 03, 2006 4:55 pm

Cu cat mai multi cu atat ma bine ..... si nu numai modelisti si pasionati ai istoriei feroviare si a tot ce inseamna calea ferata
COObra

Mesaj de COObra » Mar Oct 03, 2006 5:17 pm

cred ca LDH se referea si la celelalte ramuri ale modelismului: auto, aero, navo
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 5:19 pm

Exact si in special la modelistii "militari"
Au ce sa arate si cred ca ar da bine
Toate cele bune,
LDH
COObra

Mesaj de COObra » Mar Oct 03, 2006 5:21 pm

sa nu uitam casi noi punem omuleti pe diorame, masini eventual avioane si vapoare....ca sa nu mai vorbesc de terraformare si detalii unde unii din ei ne dau nana la poponeata rau de tot
LDH

Mesaj de LDH » Mar Oct 03, 2006 5:30 pm

Sa vezi ce fac legat de Wer...imbatranire
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii pe marginea liniei”