Gara lui DAN-CFR

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mai 20, 2007 12:49 pm

@tyco

....treaba asta cu liniile paralele e cam bataie de cap...sau o fi la moda,nu stiu.sute si miii de makete realizate pana acuma,fara sa mai vbim de maketele preformate de la noch,au liniile paralele cu blatul,cu latura,cu placa cum vreti sa-i ziceti...moftul asta este pentru cine are destul spatiu,adica de la 30-40 m.patrati in sus
cine isi face o maketa cu cararcter general,cusiguranta isi va pune liniile paralele cu marginea,ptr a beneficia la maxim de spatiu.inestetic nu mi se pare deloc,mi se pare mai nerealist sa pui o curba R1,R2 la intrarea in gara sau in linie dreapta...aici nu mai sunt probleme de estetica nu?prefer sa pun R9,R10...R20 kiar,sa am liniile paralele decat sa pun curbe stranse si sa am liniile in toate directiile....insa ma rog,fiecare cu gustul lui.daca asa se face in occident(eu pe aici nu am prea vazut).noi tre´ sa imitam?fiecare cum il taie capul....colegul nostru DAN C.F.R. a pus 2 macaze triple ptr ca nu are spatiu,noi ne.am dat cu parera,el isi sustine ideea...tot respectul,la urma urmei el este autorul si posesorul.succes in continuare...baga carbuni!
Cosmin
[Link Removed for Guests]
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Lun Mai 21, 2007 10:48 am

Acum calatorii pot ajunge in mod civilizat :D la peronul 2.....mai ales cei care au multe bagaje! :lol:

Utilajele necesare la amenajarea peronului pot ajunge cu usurinta la acesta acum :wink:.
made in home
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Lun Mai 21, 2007 11:13 am

Pentru mine machetismul este una dintre cele mai bune'' tehnici'' de relaxare :(%): :fluierat: !
made in home
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Mai 27, 2007 1:01 am

kiar asa....linoleul ala prea e grozav.zilele trecute am dat o gramada de bani pe p placa de 20cmX15cm care imita tabla cu patratele is vad ca linoleul tau era num´ bun :-x
Cosmin
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 5:40 pm

Ceva nouatati pe la gara ta :?:
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 11, 2007 5:43 pm

o luat-o apele :evil:

chiar sunt curios ce s-o intamplat? au dat de greu si au renuntat? sunt vreo 4 sau 5 care nu au mai dat un semn de viata de cateva luni.
silviu20061

Mesaj de silviu20061 » Mar Sep 11, 2007 5:51 pm

Or mai avea si alte treburi oamenii,tot trenulete toata ziua ca noi :-D
Pasinea mea:Trenulete Electrice-Caile Ferate la S&D
SILVIU @ DANY
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Mar Sep 11, 2007 5:57 pm

pai, am impresia ca treburile astea dureaza cam mult.
DAN C.F.R.

ma intorc,ca un fiu ratacitor la aceasta pasiune

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 12:12 am

Va salut!Frati ceferisti,ma intorc dupa o pauza :cafea: :cafea: :cafea: grea .....de cateva luni bune in care nu prea am muncit :-( in acest domeniu din diverse motive insa din cand in cand mi-am mai aruncat cate un ochi 8O pe forum,asa ca sunt la curent 8) cu ce s-a construit.Am intrat direct in paine,pentru a continua lucrarile la gara''STEJARUL'' asa ca am inceput sa fac terasamentul acolo unde este buretele sau cartonul ''gol''.

O etapa foarte migaloasa 8O sa incarci cu pietris intre traversele,acele,sinele macazelor.... mai bine angajam doi chinezi! :D

Am inceput initial cu linia 1 insa dupa ce am pus pietris pe o portiune de 80cm,am constatat a doua zi ca din cauza tipului de aracet si raportului gresit de diluare,ca se albise tot,traverse,terasament.....un dezastru!!! :x
Asa ca am scos tot dintre sine cu o periuta de dinti si alte ustensile,dupa o ''inmuiere'' cu putina apa....o munca enorma dintr-o eroare.In aceasta situatie m-am hotarat sa trec la experimente ceea ce arata cam asa:

Este indicat sa se piarda 1/2h cu un experiment de acest gen decat sa se piarda 6-7ore in doua zile,cu remedierea...
made in home
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 12:20 am

De cand nu am mai postat poze vad ca a disparut'' ghidul ''de postare prin ImageShack...si nu am reusit... :oops: .Cred ca am uitat tehnica.Am intrat eu pe site-ul ImageShack dar nu am reusit.Posibil sa fi copiat gresit url-ul sau sa nu fie ceva bifat corect.Mai incerc....
made in home
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 12:24 am

.....alta incercare

Sper sa reusesc!Daca nu il rog pe Rally sa stearga.
made in home
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 12:31 am

...pozele corespunzatoare textului de mai sus:

-se pare ca am reusit... :-P ...urmeaza ''tabla'' de testare terasament

made in home
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 12:54 am

In continuare cateva imagini cu terasamentul refacut al liniei 1.

Am folosit aracet ''BIC'',cumparat de la librarie,diluat 1/3 cu apa.Este foarte bun,lipeste bine,cand se imbiba bine pietrisul se usuca cam in 24h.

A crescut si ceva iarba...cu floricele pe linga liniile mele....ca rimeaza :wink:

Am folosit iarba cu flori de la ''Noch'' amestecata cu pamant de la ''Noch'',produse foarte bune din punctul meu de vedere.

Se vede ca am lucrat si la construirea unui w.c.,insa nu este finalizat.
made in home
LDH

Mesaj de LDH » Vin Noi 09, 2007 11:11 am

Interesanta ideea de a pune omuletii pe niste dreptunghiuri din plastic transparent.
In unele poze, facute probabil mai atent din punct de vedere al iluminarii, nici nu se vad suportii.
Avantaje peste avantaje.
Ii poti muta cand vrei si unde vrei pentru un nou scenariu.

In rest doar aprecieri vis-a-vis de munca depusa.

Spor in continuare!
Toate cele bune,
LDH
DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Vin Noi 09, 2007 7:36 pm

Multumesc aprecieri si urari.Eu apreciez mult efectul creat de oameni pe o diorama fiind elementul ce da ''viata'' si ''culoare'',de aceea in timp voi achizitiona cat mai multi.Ideea simpla de a confectiona un suport mi-a venit din dorinta de a creea mereu ipostaze noi in functie de evolutia in constructia garii si nu numai.Unii oameni nu au suport insa am sa le confectionez.
made in home
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”