Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Diorama Mea (iksXL)

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 2:33 pm

IonutTrif scrie:Nu fiti fraieri si luati chiar orice doar ca-i facut de firma . Personal nu sunt pentru lucrurile home made dar sunt unele chestii care chiar ca nu merita banii. Aceasta ar fi una din ele.
Vreau sa il contrazic pe IonutTrif referitor la ipsosul de la Noch. Am folosit astazi la cascada mea si vreau sa zic ca este super bun. Se usuc in cca 15 min, are un aspect impecabil si o granulatie care imita solul real f bine. Am folosit unul de culoare gri urmand acum sa il folosesc si pe cel maron.
O sa pun si poze mai tarziu.
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 4:53 pm

iata o prima poza, deocamdata, cu o stanca facuta cu ipsos maro si gri de la noch

Imagine
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Ian 10, 2007 5:11 pm

Interesant...imi poti spune codurile de la cele doua produse ?
Oare se folosesc bine la formele alea de cauciuc ?
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 5:15 pm

Cod Noch 60890 cel maro, iar cel gri l-am luat cu "kit start peisaj" cod Noch 60800.
La formele de cauciuc nu stiu ce sa zic, nu am incercat si nici nu am forme sa fac o proba.
LDH

Mesaj de LDH » Mie Ian 10, 2007 5:27 pm

O mica observatie daca imi permiti

Nu stiu daca mai intervii asupra stancilor dar ar fi cazul, arata cam "turnate"
Ceva santulete de la eroziunea apei si a vantului

Aaa!

Cu iarba ce s-a intamplat de este asa pleostita?
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 5:36 pm

vantul alpin ! este la inaltime !!! :D
thx pt sugestii
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 5:50 pm

inca doua poze:

Imagine

si o achizitie de aseara - ruina de castel:

Imagine
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 6:26 pm

Inca o poza de ansamblu al unui colt al cascadei. Mentionez ca este doar 45 % finalizat, mai am de pus iarba, copacii, niste ipsos pe alocuri.....

Imagine
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 6:33 pm

aaa si trebuie sa mentionez ca la toata munca depusa nevasta-mea m-a ajutat f mult. a muncit la peisaje chiar mai mult decat mine :wink:
iksxl

Mesaj de iksxl » Mie Ian 10, 2007 8:33 pm

azi am terminat o parte a cascadei.... in sfarsit.
iata pozele cat de cat finale fara ultimele finisaje:

Imagine

Imagine

mica mea pestera de nebunii:

Imagine
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Ian 10, 2007 8:44 pm

Felicitari... imi place cum a iesit in final f mult...imi place si cum arata ghipsul Noch...trebuie sa vorbesc cu rally sa-mi trimita si mie...
rally

!!!

Mesaj de rally » Mie Ian 10, 2007 9:10 pm

Ionut , vrei sa intri in categoria "fraierilor" care cumpara produse de-a gata ? Acel kit de spaclu , n-a fost afisat il dau pe "sub mana" la prieteni :lol:
De fapt ai cam "recidivat" in ultima vreme , cum a fost situatia cu Actionarile , nimic de zis, i-ti respect opinia mai ales ca era in urma unor probe in paralel a materialelor .
Dar te intreb, cate locomotive Mehano (PRESTIGE) ai probat in ultima vreme, in paralel cu un ROCO sa zicem ? :?: :!:
Ca sa afirmi ca PIKO si MEHANO Hobby nu sunt trenulete, e o "palma" adusa multor trenulisti din Romania , ce se straduiesc sa-si intretina pasiunea cu buget limitat ... :cry:
Nu toti au cumnati , fini sau stiu eu ce rude prin germania , care sa le trimita , kilipiruri din shopuri sau ebay , si putini sunt dispusi sa plateasca aici peste 3-4 milioane o locomotiva.
Asa ca se descurca lumea cum poate.
Am tacut pana acum , caci subliniez toti avem dreptul la OPINIE ... DACA afirmatia e probata , si nu jigneste indirect pe colegi.
Consider ca "te-a luat valul" esti mai pasional si ... asta e :lol:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Mesaj de IonutTrif » Mie Ian 10, 2007 10:01 pm

Pai sa le iau pe rand:

1. Recunosc ca am gresit cand am spus sa nu fie fraeri dar am vazut in ultima vreme mai multe produse de modelism (nu ma refer la un magazin sau altul ci in general) care sunt pe bani grei in cataloage dar poti sa gasesti inlocuitori de 10 ori mai ieftin dar sunt materiale de constructii sau altele. Fiind vorba de un banal ghips mi s-a parut cel putin ciudat ca 400 gr (nici acuma nu sunt convins) sa costa exact cat un sac de 20 Kg. Oricum a sa fac o proba si eu sa vad cum iese

2. Referitor la Mehano si Piko am spus foarte clar ca ii respect pe cei care le cumpara (inteleg ca nu isi permit mai mult) si ii consider colegi in acest hobby ,dar PT MINE (si accentuez pentru mine, se poate verifica postul) sunt jucarii (sunt convins ca nu sunt singurul)

3. Singurele produse care le am , sunt luate de prieteni care plecau in strainatate sau de pe acest site sau de pe trenulete.ro desi aveam posbilitata sa iau mai ieftin din Germania

Ionut
iksxl

Mesaj de iksxl » Joi Ian 11, 2007 5:21 am

Buna Dimineata! :)
Mai postez o poza cu ce am mai reusit sa mai fac asta noapte.
Este o poza cu lacul mic, de sus, al cascadei.
Mai am de finisat, stiu..... pe sub copaci mai trebuie pusa ceva iarba sa acopere adezivul, in stanga mai vin pusi niste brazi, ceva ipsos colorat pe colo pe colo, niste iarba de plantat..... Plus ca mai trebuie lucrat ceva si la detalii si la marginile lacului.
Hee heee, mai e de munca serios! :wink:

Imagine

Oricum culorile nu au iesit asa cum trebuie din cauza blitului. O sa mai incerc diseara cateva poze fara blit.
iksxl

Mesaj de iksxl » Joi Ian 11, 2007 7:21 am

o poza ceva mai detaliata cu formele lacului ceva mai rotunjite la sugestia lui rally:

[Link Removed for Guests]
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”