Diorama Mea (iksXL)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
rally

Pompa

Mesaj de rally » Lun Oct 02, 2006 12:02 am

Iksxl , ai deja pompa ca model , pune-o sa-i iei masurile , ca oricum trebuie sa o pozitionezi intr-un loc in care sa ai acces permanent la ea pt intretinere . Cand vine cea noua doar le schimbi. Unii au pus pompa sub placa , in aer , dar nefiind fixata vibra deranjant. Deci, consider ca nu trebuie sa stai si sa nu continui ce ai inceput . Gasesti tu o solutie unde sa o fixezi , cu full acces la ea . :P
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
rally

pompa

Mesaj de rally » Lun Oct 02, 2006 12:06 am

Pana vine pompa incerca cu una auto pentru parbriz
Functioneaza
1-debit mic :cry:
2- nu a fost gandita decat pt timpi ff mici de functionare ... se incinge.
Dar se poate incerca , asa ca exercitiu :roll:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 02, 2006 12:13 am

Are si debit si presiune si daca nu o alimentezi la 12V ci putin mai jos functioneaza. Va trebui sa ma crezi pe cuvant.
Merita incercat

LDH
iksxl

Mesaj de iksxl » Lun Oct 02, 2006 12:19 am

oricum ideea lui ldh nu este rea. merita incercata macar pana vine pompa noua.
pt rally: ce aveti in stoc pt alimentare componente de ex pompa de cascada, leduri case etc
LDH

Mesaj de LDH » Lun Oct 02, 2006 12:26 am

Intra pe http://www.jucarii.com.ro/index.php si o sa ramai surprins peste cate noutati ai sa dai.

LDH
rally

oferta

Mesaj de rally » Lun Oct 02, 2006 12:55 am

alimentare componente de ex pompa de cascada, leduri case etc
la oferta speciala :
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=TF79

DAR LEDURILE CU REZISTENTA DE 0,8-1 K :wink:
RALLY
iksxl

Mesaj de iksxl » Joi Oct 05, 2006 9:11 pm

Astazi am mai lucrat ceva la cascada ( f putin nu imi permite timpul). La cele doua lacuri din pozele anterioare vreau sa le dau un strat de vopsea sau altceva cu o tenta de albastru deschis. Peste vopsea sa dau un strat de lac special pt ambarcatiuni care sa impiedice sa se macine vopseaua sau adezivul din cauza apei. Voi ce ziceti ca sunteti mai vechi in "meserie" o sa mearga? Mai intai va cer parearea si apoi o pun in practica daca vor fi raspunsuri favorabile.
iksxl

Mesaj de iksxl » Joi Oct 05, 2006 10:21 pm

Am pus si niste poze.
Aici o poza cu tunelul in constructie, mai am sa-i fac interiorul cu niste carton in relief de la rally si e aproape gata.

http://i93.photobucket.com/albums/l69/i ... G_0137.jpg

Si o poza facuta de sus cu lacul mai mare. Inca nu e uscata partea din stanga, dar in dreapta e uscat si are un gri deschis apropiat de relief. In mijloc se vede un viitor picior de pod. Pe acolo va trece o linie de cale ferata care se va intoarce prin tunel.

http://i93.photobucket.com/albums/l69/i ... G_0138.jpg
iksxl

Mesaj de iksxl » Sâm Oct 07, 2006 6:50 pm

salutare. cine are casute de la piko daca vrea sa imi spuna cu ce se lipesc . nu de alta dar mi-am lipit degetele si mi-am tocat nervii cu ele si tot nu am rezolvat nimic.ms
rally

Uhu

Mesaj de rally » Sâm Oct 07, 2006 9:00 pm

Ideal ar fi cu UHU.
Mai nou , folosesc contacta profesional de la www.revell.ro .
Problema e ca astepti vreo saptamana pana sosesc :cry:
Trebuie sa inteleg ca ai material de "tocat" :lol: :lol: :lol:
rally
iksxl

Mesaj de iksxl » Sâm Oct 07, 2006 9:37 pm

multam de informatie. material mult de tocat nu mai am e pe sfarsite si era sa aveti printre voi un machetist cu probleme nervoase :lol: :lol: :lol: :lol:
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 07, 2006 9:39 pm

:shock:
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Sâm Oct 07, 2006 11:03 pm

iksxl scrie:salutare. cine are casute de la piko daca vrea sa imi spuna cu ce se lipesc . nu de alta dar mi-am lipit degetele si mi-am tocat nervii cu ele si tot nu am rezolvat nimic.ms
Salut
Eu lipesc cu CODEZ 100 (se gaseste usor si e folosit pentru lipit PVC) si iese perfect. Numai ca trebuie multa atentie sa nu se scape nici o picatura in locuri vizibile ca risca sa strice aspectu.
In schimb am si io o alta intrebare. Cum se poate obtine aspectu zgrunturos asa cum apare in poza de la produsul Cladire anexa gara, 109x65x94 HO PIKO 61822 ? Ca am si io o cladire din aia, da is peretii cam netezi fata de cum apare in poza.
iksxl

Mesaj de iksxl » Sâm Oct 07, 2006 11:17 pm

sir_vaska scrie: Cum se poate obtine aspectu zgrunturos asa cum apare in poza de la produsul Cladire anexa gara, 109x65x94 HO PIKO 61822 ? Ca am si io o cladire din aia, da is peretii cam netezi fata de cum apare in poza.
Dau o idee e prima care mi-a venit...... incearca sa ii dai cu o mana de glet din ala de care se da pe casa pt finisaje sau de adeziv. Se poate sa dea rezultat
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Oct 07, 2006 11:25 pm

Poate daca faci omuletii la H0 vii si-i pui pe ei ca altfel nu vad cum te descurci cu o gletiera de 2,2x5,74 mm ca sa dau exemplul celei mari pe care o folosesc zugravii cand au suprafete mari
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”