Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Diorama Mea (iksXL)

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
Seby

Mesaj de Seby » Joi Ian 11, 2007 11:22 am

Superb colt de natura ati reprodus. Inca un fir de iarba aici si un fir de iarba acolo si totul e parfect mai ales adtorita faptului ca te ia apa daca incerci sa o treci fara vesta de salvare :lol:. Ca sa iasa pozele bune dezactiveaza blitul si adu o sursa de lumina in apropiere (lampa de birou).
Cat despre materiale in general raman la parerea ca firmele nu elaboreaza gips sau altele degeaba, pur si simplu le fac special pentru asa ceva iar diferentele se simt. Aparent chitul pentru case este identic cu cel pentru modelism dar nu este asa.

P.S. Mehano nu mi se pare inferior Piko. Si daca ar costa mai mult Mehano tot mi se pare o achizitie foarte buna, deasemeni si Piko
rally

!!!

Mesaj de rally » Joi Ian 11, 2007 11:34 am

Salut IcsXL ! Felicitari !!!
Mie i-mi place ce-ati realizat voi doi acolo , si sunt sigur ca in realitate arata mult mai bine , uneori in imagini pierdem mult din realitate.
Si lacul dupa "cosmetizare" are forme naturale .
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
IonutTrif

Re: !!!

Mesaj de IonutTrif » Joi Ian 11, 2007 11:51 am

rally scrie:Salut IcsXL ! Felicitari !!!
Mie i-mi place ce-ati realizat voi doi acolo , si sunt sigur ca in realitate arata mult mai bine , uneori in imagini pierdem mult din realitate.
Fara sa ziceti ca sunt carcotas si rau dar voi nu ati observat (eu cel putin asa am impresia) ca in poze arata mai bine totul ?
Eu la diorama de la cluj am vedea anumite lucrari si mi se parea ca nu au iesit cum le vazusem pe internet in poze , dar cand le-am vazut in poze mi s-au parut ok. Poate e o impresie gresita
sandy

Mesaj de sandy » Joi Ian 11, 2007 12:01 pm

Salut,
Mie personal imi place foarte mult ce a facut ikxsl si imi place cum arata si ipsosul alela special,cred ca o sa probez sa vad cum iese.
In ceea ce il priveste pe Ionut,cred ca nu a vrut sa jigneasca pe nimeni,nu e genul sau.Nu i-as tine apararea daca nu l-as cunoaste si cred ca e mai bine cum face el-iti spune in fata ce are de spus si apoi poti sa mergi sa bei o bere cu el.E o atitudine curajoasa si barbateasca pe care o respect,desi uneori poate fi incomoda.Pe de alta parte,as sugera sal lasam pe ikxsl sa-si vada de treaba lui si sa deschidem un topic pro si contra diverselor firme de trenulete,ca ar fi tare multe de zis...
toate bune,
s
Sandy-Trainsylvania Railway Club-Cluj-Napoca
rally

!!!

Mesaj de rally » Joi Ian 11, 2007 2:15 pm

Noul Topic PRO si CONTRA diversi producatori s-a deschis aici.
AM SI TRANSFERAT ULTIMELE 3 MESAJE :
[Link Removed for Guests]
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
iksxl

Mesaj de iksxl » Vin Ian 12, 2007 12:04 am

Astazi am mai lucrat ceva la cascada. De data asta la partea frontala a tunelului. L-am acoperit cu ceva ipsos de la Noch, iarba simpla si iarba alpina cu roci.
Iata o poza de data asta facuta fara blit:

Imagine
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Ian 12, 2007 2:11 am

Incearca sa pui aparatul pe ceva sa nu se miste cand faci fara blitz, eventual pune-l sa faca singur poza daca se poate si lasa-l din mana.
iksxl

Mesaj de iksxl » Vin Ian 12, 2007 12:36 pm

Da Florine ai perfecta dreptate si multumesc pt sfaturi, dar exista proverbul romanesc "graba strica treaba". Pe viitor mai multa rabdare.
Multumesc la toata lumea pentru aprecieri, sfaturi si critici.
iksxl

Mesaj de iksxl » Dum Ian 14, 2007 6:23 pm

cum cascada fara apa nu se poate, asa nu se poate nici apa fara o barca... sau doua :lol: :

produs Noch achizitionat de la Rally:

Imagine

si o salupa cumparata din Selgros Ploiesti:

Imagine

Imagine
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Ian 14, 2007 6:49 pm

daca nu ma insel, sunt cumva doua salupe?
lupul_alb

Mesaj de lupul_alb » Dum Ian 14, 2007 6:49 pm

daca e asa, trebuie sa faci un lac mai mare ca sa aiba loc de desfasurare
iksxl

Mesaj de iksxl » Dum Ian 14, 2007 7:24 pm

In ultimele doua poze este aceeasi salupa pozata din unghiuri diferite.
Mai am inca una pe un trailer.
Loc de desfasurare zic eu ca este suficient ca o sa dau la apa doar pescarul cu barca, restul stau langa mal, pe trailer nu e problema
iksxl

Mesaj de iksxl » Lun Ian 15, 2007 2:38 am

Salutare!
Nu stiu altii cum sunt, dar eu..... trebuie sa trec neaparat pe digital! Nu stiu cum se descurca cei ce au analog si daca nu ma insel chiar zicea cineva intr-un topic ca este in favoare analogului. E incomod tare mai ales cand ai mai multe locomotive.
In fine, dupa o vizita in miez de noapte la Rally (pt ca nu am putut sa imi mai iau gandul de la vagoanele cu etaj) am ajuns acasa cu inca un start set - tot analog. :cry: Ei lasa ca vine si digitalu'..... sper :wink:
Importante sunt pt mine vagoanele asa ca iata-le in toata splendoarea lor:

Imagine

Imagine

Locomotiva nou venita:

Imagine

Cele doua locomotive :

Imagine

Cele doua garnituri (mai urmeaza doua vagoane cu etaj) :

Imagine

O comparatie cu Taurus DB:

Imagine
LDH

Mesaj de LDH » Lun Ian 15, 2007 9:42 am

iksxl scrie:Salutare!
Nu stiu altii cum sunt, dar eu..... trebuie sa trec neaparat pe digital! Nu stiu cum se descurca cei ce au analog si daca nu ma insel chiar zicea cineva intr-un topic ca este in favoare analogului. E incomod tare mai ales cand ai mai multe locomotive.
Pai este cam acelasi lucru ca la digital numai ca nu ai anumite optiuni: blitz cu farurile locomotivelor, sa aprin si sa sting luminile la locomotive si trebuie - pentru automatizare - sa faci blocuri de linie complet separate de restul si cu alimentare proprie

Un pic mai multe fire

In rest tot butoane, taste, intrerupatoare si nu in ultimul rand indemanare
Toate cele bune,
LDH
iksxl

Mesaj de iksxl » Lun Ian 15, 2007 12:12 pm

LDH scrie: - pentru automatizare - sa faci blocuri de linie complet separate de restul si cu alimentare proprie
Pai asta e parte nasoala la analog... teoretic daca am 3 locomotive trebuie sa am 3 circuite separate, 3 alimentari etc.....
Si la un macaz ceva cred ca trebuie sa pui clips izolator, nu?

Poate imi da cineva o idee cum sa fac sa improvizez un izolator de sina.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”