DE CITIT PENTRU INCEPATORI

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Dum Iun 08, 2008 2:44 pm

Deoarece pe parcursul acestui subiect am dat exemple despre realizarea suportului machetelor si uneori a iesit cu scantei ca nu am mentionat autorul iata ca acuma am acceptul acestuia si pot scrie fara frica :grin:

Nu am vrut sa deschid un subiect nou care sa stea fata in fata cu "Module NEM" si continui aici.

Macheta nu este modulara iar infrastructura ei este de tip fix si este in lucru in atelierul de modelism al lui Cosmin78

Cateva detalii legate de executia ei in prima parte a articolului

[Link Removed for Guests]

:cafea:

p.s. O mica dar utila cortectie. Macheta este pe module, cinci la numar, dar nu conform normelor NEM.
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Dum Iun 08, 2008 4:05 pm

Uitai sa va zic ca la sfarsitul articolului este un filmulet cu o plimabare pe macheta, plimbare insotita de sunet :grin:

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
diesellok

Mesaj de diesellok » Sâm Dec 06, 2008 10:07 pm

Care sunt normele NEM???
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Dec 07, 2008 2:45 am

Cosmin
diesellok

Mesaj de diesellok » Lun Dec 08, 2008 4:29 pm

Mersi :grin:
flvca

Mesaj de flvca » Vin Ian 16, 2009 8:18 pm

Foarte interesant acest topic, inceput acum mai bine de doi ani, cu multe informatii excelente pentru incepatori, printre care ma numar si eu. Doresc sa construiesc o diorama din module-cadru si as dori sa intreb la ce inaltime se construiesc in mod uzual? Vreau sa precizez ca doresc si realizarea unui triaj sub diorama.
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Ian 16, 2009 9:57 pm

nu cred ca e o dimensiune standard pentru spatiul lasat sub diorama.dar daca vrei asta gasesti sigur la morop pe site ceea ce cauti si parca si LDH a scris undeva pe forum despre module.Eu unul am ales sa las o distanta detul de mica 30mm doar cat sa am loc pentru electronice.Insa eu am folosit la blaturi placi de pal de 18mm grosime ceea ce este destul de rigid pentru diorama.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Ian 16, 2009 10:20 pm

inaltime....inaltimea dioramei de la sol ? 80-90 cm
Cosmin
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Ian 17, 2009 12:58 am

flvca scrie:Vreau sa precizez ca doresc si realizarea unui triaj sub diorama.
Cat sa incapa mana ca sa poti lua sau pune modele pe linii.
Toate cele bune,
LDH
flvca

Mesaj de flvca » Sâm Ian 17, 2009 11:30 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Diorama o doresc realizata in podul casei si vreau sa exploatez la maxim spatiul. Ma incurca putin planurile inclinate ale acoperisului si unele grinzi de sustinere. Ca sa fiu sigur ca in final voi putea realiza si relief mai inalt, am ajuns la concluzia ca inaltimea dioramei in cazul meu, ar trebui sa fie undeva la maxim 60 cm de podea, iar triajul la 22 cm sub aceasta cota. Ma gandesc daca optic va arata bine asa joasa.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Ian 18, 2009 10:16 am

Nu e o problema o diorama mai joasa decat in mod normal. O diorama se poate viziona de deasupra, dar am vazut multi pasionati aplecandu-se s-o urmareasca de la nivelul ochiului, unde poti avea un control mai bun asupra imaginii dioramei comparandu-l cu felul cum vezi realitatea cotidiana.

Daca spatiul existent impune asezarea mai joasa, probabil ca si operarea ei se va face in pozitia sezand!

O diorama asezata mai jos decat normal are avantaje pentru vizionarea de catre copii -daca este cazul- si evident, dezavantajul ca acestia de obicei nu se multumesc sa priveasca, mai pun si mana!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Ian 18, 2009 12:30 pm

lucrul sub o diorama joasa e cam incomod...insa daca spatiul o impune....
Cosmin
flvca

Mesaj de flvca » Lun Ian 19, 2009 7:51 pm

Am decis sa reduc dimensiunea dioramei (din pacate), dar cred ca mai important va fi accesul in jurul ei din toate partile si mai ales ca doresc si triajul, lucrul sub ea va fi avantajat. Deci planul va fi in principiu pentru o diorama in U, cu 4m baza si 2,5m lateralele, la o latime de 1,5m.Inaltimea undeva la 80cm de sol, iar triajul la 20cm sub diorama. Sunt sigur ca voi avea si in continuare nevoie de sfatul vostru-greul abia incepe-multumesc si va tin la curent.
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mar Feb 16, 2010 5:21 pm

daca tot vorbim de linii si tot ceea ce tne de acestea...am si eu o intrebare...
detin linii PIKO drepte si curbe ...R2, R3, R4 si bineinteles si macaze curbe BWL, BWR dar si BWL-3 BWR-3...
deci...PIKO se limiteaza la R4...cum fac o curba de R5?...daca exista asa ceva bineinteles...folosesc linia flexibila?
am rulat trenuri din epoca IV-V de calatori dar si de marfa si pe R2 si in afara de faptul ca nu se vad bine, in rest nu am avut probleme...este corect sa fac asa ceva?!
C.G. LEONARD
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Feb 16, 2010 6:29 pm

Leon,

Tine cont de faptul ca eu nu stiu situatia de la H0 si nici nu cunosc produsele Piko si modul cum se imbina intre ele liniile Piko standard cu cele flex, (la N, gama Fleischmann intre ele sau gama Peco intre ele se imbina perfect!) insa la modul teoretic vorbind este mereu de preferat sa faci curbe largi, folosind linie flexibila, decat sa mergi pe curbe standard de raza mica! Bafta!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”