Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Pcg si diorama lui

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
dRacus

Mesaj de dRacus » Sâm Noi 17, 2007 11:19 pm

Hmmm... interesant comportamentul vagonului. Eu, din 3 vag iluminate, doar la unul am pb de intrruperi... am verificat si nu gaseam hiba.
zici de reinventatul rotii... dar eu nu am vazut scheme de digital cu condensator...
condensatorul cum se pune? intre bornele + si -? un fel de in paralel cu restul circuitului?

si o pietricica: mie imi pare cam puternica lumina (se cam vad scaunele prin perete)
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Noi 17, 2007 11:21 pm

Exact la iesirea puntii redresoare , adica pe plus si minus. Atunci statia ta digitala nu mai are nici o problema. Poti lucra cu led-uri galbene , dar la vagoanele moderne se pun lampi cu neon ! :lol:
Ultima oară modificat Sâm Noi 17, 2007 11:23 pm de către pcg, modificat 1 dată în total.
Intellibox2 & TC Gold 7.0
dRacus

Mesaj de dRacus » Sâm Noi 17, 2007 11:23 pm

in timp ce scriam au aparut pozele cu smd galbene: excelente!
felicitari. pietricica era ptr vag IC
merci de info
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Noi 17, 2007 11:28 pm

Ok, daca ziceti voi.

O alta observatie, daca-mi este permis, vagoanele de clasa a III-a aveau iluminare cu lampi cu ulei sau gaz, cel putin astea, deci lumina trebuie sa fie si mai estompata.
Fiind cu ulei nu vad cum putea fura cineva "lampa" de la buda si de la platformele din capete.
rally scrie:...hai sa stabilim si niste etaloane...

Cred ca mai multa documentare ar fi necesara.

Poate fotografiile sunt de vina de par "Las Vegas"

Stati si nu sariti pe mine aruncandu-mi "Bai tu ce ai facut?" ca nu va rezolvati problemele
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Noi 17, 2007 11:32 pm

@

Bai nenea tu ce ai mai facut ? :-D Ca m-ai lasat sa ma chinui singur, dar a iesit ceva.Si de lumini nu te mai lega , ca atunci cind o sa le vezi pe viu o sa salivezi ! :-D :-D :-D
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Noi 17, 2007 11:34 pm

pcg scrie:@

Bai nenea tu ce ai mai facut ? :-D Ca m-ai lasat sa ma chinui singur, dar a iesit ceva.Si de lumini nu te mai lega , ca atunci cind o sa le vezi pe viu o sa salivezi ! :-D :-D :-D
Pai ramasese ca-mi dai un telefon si ... nu ai dat asa ca ...
Toate cele bune,
LDH
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Noi 17, 2007 11:53 pm

Pentru cei care nu au vazut ce scrie pe DA-ul 060 :

Imagine
rally

Mesaj de rally » Dum Noi 18, 2007 12:30 am

O alta observatie, daca-mi este permis, vagoanele de clasa a III-a aveau iluminare cu lampi cu ulei sau gaz, cel putin astea, deci lumina trebuie sa fie si mai estompata.
Dorele nu mai carcoti... :roll: Trebuie sa recunosti ca in modelism tot trebuie sa facem compromisuri de la realitate :
Poti vedea ziua la un vagon real , in mers, daca are luminile aprinse ?
Nu ! Deci daca vrem lumini in vagoane, ca sa fie realist, ziua nu vedem lumina si le rulam doar seara pe intuneric ca sa fim apropriati de realitate... absurd nu ? Da dar realist vei spune.
Si daca tot nu mai facem compromisuri, atunci sa dispara sina R1 si R2 , ca nu exista in realitate... :-?
Podurile de 22 de centimetri curbe, si sa facem doar ce e real...
Iar pt acele vagoane la 1:87, numai Diorame cu curba R9 ca altfel dau Urat...
De fapt, nu cred ca in Romania sunt mai mult de 4-5 diorame pe care aceste vagoane de 33 cm sa dea cat de cat bine...
Cati isi permit , sau au spatiu disponibil de 3 / 6 metri :?: :?: :?:
Deci avem o problema, nu vrem compromisuri si ne lasam de hobby... sau imitam 100% realitatea sau nimic... :!: :!: :!: Nu prea e constructiv ... :roll:
rally
In doar 4 ani, modelismul romanesc nu mai gangureste, vorbeste chiar limbi straine !
mpursu

Mesaj de mpursu » Dum Noi 18, 2007 12:01 pm

pcg scrie:...Pentru toti cei care au digital, solutia pentru a nu avea intreruperi ale instalatiei de iluminat la vagoane este sa puneti la iesirea puntii redresoare un condensator de 1000 uF la 16 sau 25 de volti...
Puntea redresoare se afla pe regleta? (stiu eu de ce intreb :grin:)
MPU - Clubul Feroviar "Crișana" [Link Removed for Guests], [Link Removed for Guests]
LDH

Mesaj de LDH » Dum Noi 18, 2007 12:21 pm

Rally,

Nu s-a luat nimeni de munca lui pcg si este de apreciat ce a facu.
Noi doi, pcg si io, cand am gandit si refacut planul liniilor la macheta lui am facut compromisuri ca sa iasa bine si veridic.
Asta ca sa iti raspund la problema cu liniile R1 si R2 la care poti aduga macazele si DKW-urile care nu sunt la deschiderea reala ci la 15 gr.
Astea fac parte din categoria compromisurilor acceptate asa cum sunt si cuplele si decuplatoarele si motoarele de macaz, niturile de la vagoane care, serios vorbind, nu se vad cu ochiul liber la 1:87 ca sa nu mai vorbim la 1:160.

Dar, exista si un dar. Atunci cand faci modificari la un model pentru a-l face cat mai real ceeace se vede trebuie sa fie cat mai aproape de realitate iar compromisurile la partea nevazuta a modelului. Din pacate lumina se vede.
Cum crezi ca modelistii au luat medalii si premii la concursuri?

Te parafrazez iar "trebuie stabilite niste standarde" si, repet, toti apreciem munca celor care lucreaza si fac ceva, bun sau rau, dar consider de bun simt si mai ales colegial sa atragi atentia ca ceva nu este in regula. Cel care a lucrat poate tine cont de recomandare sau nu.
Vezi cazul lui mpursu. Face caz, pe buna dreptate, de corectitudinea bielelor la locomotivele cu abur, a scris producatorilor, s-a luat cu ei in bete ca nu au raspuns si nu au remediat deficientele dar, pe de alta parte, este partizanul luminilor alb/rosu la aceleasi locomotive.

In concluzie nu trebuie sa se supere nimeni cand este atentionat ca ceva nu este in regula.
Daca orgoliul este mai mare decat acceptarea unui adevar atunci ma retrag din discutie fara alte comentarii dar cei care vin dupa noi o sa faca aceleasi greseli fiind siguri ca procedeaza corect.
O fi bine asta?
Toate cele bune,
LDH
pcg

Mesaj de pcg » Dum Noi 18, 2007 1:06 pm

@Mpursu

Puntea se afla pe regleta, exact.Condensatorul trebuie instalat exact pe iesirea puntii (poti sa-l folosesti pe cel la 16 volti ca este mai mic si nu se va impusca deoarece caderea de tensiune pe iesirea puntii este de ~2V).

@LDH

Ai dreptate pe undeva. Cine vrea sa te asculte ok , dar trebuie sa recunosti ca nu poti face modelism fara compromisuri. Eu incerc sa adaptez nevoilor mele ceea ce gasesc pe piata. Din pacate timpul nu imi permite sa fac cercetare ! :-D Iar solutia pe care am gasit-o ma multumeste pe deplin. La vagonul epoca doi lucrurile s-au schimbat usor. Dar la celelalte luminile sunt perfecte asa cum au iesit.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Noi 18, 2007 1:53 pm

@pcg

condensatoarele ale nu dauneza in digital?nu "fura" curent?
Cosmin
pcg

Mesaj de pcg » Dum Noi 18, 2007 2:01 pm

La iesirea puntii nu este nici o problema.
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”