Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Pcg si diorama lui

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
pcg

Mesaj de pcg » Vin Apr 20, 2007 8:26 pm

Nu ai de ce ? Nu este nici a mea. Are probleme la motor ! Este la reparat.
Intellibox2 & TC Gold 7.0
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Vin Apr 20, 2007 8:29 pm

Da dar cand va merge...... si noi din cand in cand mergem la doctor asa ca.... ;-)
[Link Removed for Guests]
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Apr 28, 2007 6:55 pm

tare locomotiva, mai ales ca are sunet.Fleischmann e tare in locomotive cu aburi....restul lasand de dorit,ca si preturile de altfel
LDH

Mesaj de LDH » Mie Mai 02, 2007 4:37 pm

salut pcg!

daca nu uiti adu-mi vineri la radu schema cu legaturile la tender pentru BR03

pozitionarea firelor pe culori la cupla

multumesc

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
pcg

Mesaj de pcg » Mie Mai 02, 2007 8:51 pm

Sal ,

Cu toate ca a trecut ceva vreme si nu am mai postat , iata ca nu am stat degeaba.
Primul film cu diorama complet digitala. Absolut tot ce misca pe ea este comandat de computer. Intervale de timp , macaze , sunetul locomotivei , etc. Trenul stationeaza in fiecare statie de destinatie un timp specificat la programarea traseului.

Si al doilea cu diagrama de pe computer, in modul de urmarire al trenului si circulatie la interval de timp.

COObra

Mesaj de COObra » Joi Mai 03, 2007 8:44 am

nenea ....pune-le pe cd sau stick sau ceva si ada-le maine la radu ca la cum merge downloadu.....mor aici si nu vad nimic
tonyg

Mesaj de tonyg » Joi Mai 03, 2007 10:32 pm

nenea cristi schimba tata servaru ca imi ies peri albi la ce viteza am la download ............ :-x
Urcati in vagoane va rog.................
pcg

Mesaj de pcg » Vin Mai 04, 2007 11:39 pm

Sal,

Poza cu circuitul logic automat. Cuprinde si doua semafoare care se schimba pe rosu la ocuparea blocurilor 2 sau 3 pentru cel de jos si a blocului 5 pentru cel de sus. Desi sunt 9 blocuri doar 8 din ele sunt functionale. Al 9-lea va deveni functional cind termin si capetele de linie din partea de sus, respectiv blocurile 10 si 11. Blocurile colorate in rosu sunt ocupate cu doua locomotive : V-65 in blocul 1 si BR55 in blocul 8.Daca una din acestea pleaca pe o directie , va elibera blocul de plecare imediat ce intra in blocul adiacent, acesta din urma schimbindu-se in rosu.
Se pot programa plecarile intre blocuri la intervale orare sau in bucle repetate de un anumit numar de ori. Deasemenea cele 7 macaze din schema sunt comutate automat in functie de ruta aleasa.

Imagine
Ultima oară modificat Mar Sep 23, 2014 11:53 pm de către pcg, modificat 1 dată în total.
pcg

Mesaj de pcg » Vin Mai 04, 2007 11:54 pm

Iar acesta este modulul electronic cu care se face semnalizarea blocurilor pe diorama. El nu poate fi folosit decat impreuna cu o statie digitala care suporta acel tip de conector asemanator cu cel telefonic , dar la 6 fire. Pe fiecare astfel de modul se pot conecta 8 segmente de linie sau 8 senzori (relee reed , etc).

Imagine
Imagine
Ultima oară modificat Mar Sep 23, 2014 11:53 pm de către pcg, modificat 1 dată în total.
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Sâm Mai 05, 2007 8:40 am

Salut
Poti sa dai , te rog, mai multe detalii despre senzori?
Daca am inteles bine , sunt relee reed. Sa inteleg ca pe locomotiva se afla un magnet ce actioneaza asupra lor ? Nu trebuie pus magnet si pe ultimul vagon ? Sau sesizeaza prezenta garniturii in functie de consumul de curent de pe un anumit tronson ?
pcg

Mesaj de pcg » Sâm Mai 05, 2007 8:44 pm

@LDH

N-am uitat ,dar am avut un program super incarcat. Acum am ajuns acasa.Maine ma uit in BR.

@Sir Vaska

Poti folosi si relee reed, daca nu vrei sa izolezi segmentele de sina. In cazul asta pui un mic magnet sub locomotiva sau vagon.Daca folosesti sina segmentata, la vagoane pe una din osii se pune vopsea rezistiva intre roti ( la cele fara iluminare), pe care o gasesti aici.

[Link Removed for Guests] - cod 40410 - 10 ml - 3.90 EUR
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Sâm Mai 05, 2007 9:42 pm

[quote="pcg"]
@Sir Vaska

Poti folosi si relee reed, daca nu vrei sa izolezi segmentele de sina. In cazul asta pui un mic magnet sub locomotiva sau vagon.Daca folosesti sina segmentata, la vagoane pe una din osii se pune vopsea rezistiva intre roti ( la cele fara iluminare), pe care o gasesti aici.

[Link Removed for Guests] - cod 40410 - 10 ml - 3.90 EUR[/quote]

ok , multumesc. Am inteles ideea , pentru vagoanele fara iluminat trebuie un mic consum ca sa-si faca simtita prezenta pe tronson. Posibil sa mearga si cu spray grafitat , care se gaseste usor si pe la noi.
pcg

Mesaj de pcg » Mie Mai 23, 2007 2:31 pm

test
pcg

Mesaj de pcg » Mie Mai 23, 2007 10:11 pm

Am reusit sa rezolv problema , asa incat voi incerca sa postez in continuare aici.
pcg

Mesaj de pcg » Mie Iun 06, 2007 9:56 pm

O noua achizitie V120 :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si una cenzurata cu fata impegatului de miscare :

Imagine
Scrie răspuns