Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Nebunia lui Gam3

Diorama la care lucrez
Scrie răspuns
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Oct 13, 2010 9:45 pm

Daca tot a fost facuta oficiala una din schitele mele de diorame vezi ca CJ din cate stiu eu are si un necesar de sine aproximativ cu ce sine sunt pe desen.
PS. Iar mi-ai luat-o inainte :-D :evil: :|
[Link Removed for Guests]
obiwan

Mesaj de obiwan » Mie Oct 13, 2010 9:54 pm

Poti planta si o turnanta PECO, ca sa fii in gama :-P
Deja trebuie sa refaci schema :grin:
macleod

Mesaj de macleod » Mie Oct 13, 2010 10:18 pm

ai de cap, desene ... si color, clar e manie mare
totusi cam simpla diorama mai ales pentru marimea asta, e super buna pentru prezentari ceva, dar cam putine macazuri si deci cam putine optiuni de condus pentru gustul meu :-P (si gusturile nu se discuta)
Pentru maniacul din tine:
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Mai 23, 2011 5:30 pm

Planul de sus a ramas in aer, pana nu fac schimbari in camera nu ma mai stresez.

Pana la diorama zilele astea am taiat ceva OSB din vechea diorama, am cumparat iarba sine si pietris ca sa fac un modul pentru poze.
Am vrut ceva simplu, linie dubla electificata. Dimensiune 1000x500 mm.

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Pentru terasament am folosit pietris de la Woodland Scenics cod 95651, la 2 metri a intrat aproape o punga.
Michael

Mesaj de Michael » Lun Mai 23, 2011 5:33 pm

Hmm...aici se incepe...ceva.... :-P :|

Sa fim cu ochii pe el! :evil:

Mihai
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Lun Mai 23, 2011 7:30 pm

microbul asta... nu trece cu nici un fel de medicamente... :lol:
C.G. LEONARD
mixu

Mesaj de mixu » Mar Mai 24, 2011 12:31 am

ne roade curiozitatea si cu planu unu color si cu modulu
:grin: hai odata cu mai muult spor :lol:
andreiul

Mesaj de andreiul » Mar Mai 24, 2011 12:47 pm

Vaaaaiiii mama mea; am dat tonul cu modulele astea, impreuna cu Robert acu' mai bine de un an de zile. Intre timp, multi si-au facut, iar eu am ramas cu treaba neterminata. Ooof, am ramas ultima gaina din Crevedia.

Spor al treaba. Arata bine pana acum.
PS: de ce nu l-ai facut pe extrudat? Iese muuuult mai usor si implicit se transporta mult mai usor.
Bafta tuturor! Andrei
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Mai 24, 2011 1:55 pm

@Gam3:

Salut Florine,

Ma bucur ca te-ai hotarat, insa am oaresce sugestii apropo de schema propusa.

Intai, nu inteleg de ce a trebuit sa lasi linia "una" a garii terminata in linie moarta, apoi sa ramifici linia doi la capatul dinspre stanga al garii ca sa intri in zona de industrie. N-ar fi mai simplu sa continui pur si simplu linia una a garii pana la intrarea in zona de industrie?

Apoi, am senzatia ca acel macaz intre liniile doi si trei chiar in dreptul garii o sa-ti cam creeze mari probleme. E exact locul unde ar trebui sa stationeze trenurile lungi, iar la tine exact zona aia e "fragmentata" suplimentar de prezenta acelui macaz. Daca ai fi ca mine cantonat in epoca I mai treaca mearga, ca atunci nu erau decat vagoane scurte si trenuri mici, insa stiu ca iti plac trenurile moderne, iar alea sunt lungi!

De fapt, cu referire la trenurile lungi, cel mai lung parcurs perfect rectiliniu este cel paralel cu muchea din spate, care acum este ...fix in pix, in spatele garii. Stau si ma intreb daca n-ar fi mai interesant sa intorci gara invers, ca sa ai liniile alea, cele mai lungi si mai drepte in zona garii si nu doar intr-o zona de parada?

Inteleg ca acum zona garii si zona de industrie sunt in portiunea cea mai ridicata a dioramei, iar apoi linia coboara in stanga si in dreapta ca sa poti intra cu bucla de intoarcere pe sub industrie. Dar chestia asta poate fi facuta la fel de bine si invers: Tot traseul respectiv sa fie mai ridicata pe un viaduct iar industria sa fie la o cota inferioara, eventual intrand printre picioarele viaductului!

Daca diorama este gandita sa fie vizibila doar dinspre partea inferioara a desenului, atunci poti face la partea superioara o gara de trecere in forma de "basorelief" in stilul garilor de pe Vorortelinie de la Viena. Daca vrei detalii, iti fac o schita mai detaliata! ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
leon-gr

Mesaj de leon-gr » Mar Mai 24, 2011 11:05 pm

un macaz de trecere, in stinga garii, de pe linia exterioara pe linia interioara?!...
poate astfel mai elimini din macazele puse in gara, apropo de ce spunea mai sus, victorian!!!
hai ca toate planurile au si revizuiri...si se pare ca si tu nu vei scapa de asa ceva!!!
C.G. LEONARD
LDH

Mesaj de LDH » Joi Mai 26, 2011 9:38 am

Gam3 scrie:Planul de sus a ramas in aer, pana nu fac schimbari in camera nu ma mai stresez.
:grin:
Toate cele bune,
LDH
LDH

Mesaj de LDH » Joi Mai 26, 2011 9:40 am

andreiul scrie:Vaaaaiiii mama mea; am dat tonul cu modulele astea, impreuna cu Robert acu' mai bine de un an de zile. Intre timp, multi si-au facut, iar eu am ramas cu treaba neterminata.
Daca nu te lauzi, daca tu nu te vaiti, cine s-o faca?
Esti sigur ca tu si Robert ati dat tonul cu modulele CF pentru fotografii?

N'as pre'as crede ... tu?

:cafea:

andreiul scrie:Ooof, am ramas ultima gaina din Crevedia.
Aici nu comentez.
Tu stii mai bine ca esti major

:grin:
Toate cele bune,
LDH
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Joi Mai 26, 2011 11:54 am

Salut,
andreiul scrie:...
Spor al treaba. Arata bine pana acum.
PS: de ce nu l-ai facut pe extrudat? Iese muuuult mai usor si implicit se transporta mult mai usor.
Multumesc. Nu am facut din extrudat pentru ca nu m-am gandit, deh , puterea obisnuintei. Statea OSB-ul de 2 ani degeaba..
Nu ma deranjeaza ca este mai greu, nu nu am de gand sa ma plimb cu el.

Dorin,

Orice sugestie este binevenita, pana fac modificarile in camera am timp sa modific si planul. Cand ai timp poti sa faci schita aia mai detaliata.
obiwan

Mesaj de obiwan » Joi Mai 26, 2011 10:04 pm

LDH, in ultima vreme trebuie sa recunosti ca Andreiul s-a postat cu modul de poze, apoi Robert, io, Rastel, iar io, iar altii. O fi fost o idee de-a ta, sau s-a apucat la indemnul tau, dar fii si tu de acord cu el :grin: Propun un festival al modulelor . Doua categorii: abstract si real. Ce ziceti, va bagati?

Andreiu', nu-i bai, ca-l termini sho sa fie fain! ;-)
LDH

Mesaj de LDH » Joi Mai 26, 2011 11:26 pm

obiwan scrie:LDH, in ultima vreme trebuie sa recunosti ca Andreiul s-a postat cu modul de poze, apoi Robert, io, Rastel, iar io, iar altii. O fi fost o idee de-a ta, sau s-a apucat la indemnul tau, dar fii si tu de acord cu el :grin: Propun un festival al modulelor . Doua categorii: abstract si real. Ce ziceti, va bagati?

Andreiu', nu-i bai, ca-l termini sho sa fie fain! ;-)
Daca nu ma insel primul modul de poze l-am vazut la Paul - Oradea asa ca nu este vorba de mine, al doilea - e drept nepublicat dar al meu - este "Bumbesti - Livezeni" folosit, pe rand, evident, de catre PDI-ul, Andreiul, Robert si altii care au vrut sa aibe in spatele modelelor un zid de piatra.
Daca nu ma insel a fost folosit si la expo Brasov 2009.
Concluzia o tragi singur.

Spor la modulit, pardon, modelit :grin:
Toate cele bune,
LDH
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”